Frida Kahlo Kimdir?

Dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo'nun aşk, tutku ve acı dolu hikayesini okuyunca çok şaşıracaksınız.5 dakika


Frida Kahlo Kimdir?

Dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo’nun aşk, tutku ve acı dolu hikayesini okuyunca çok şaşıracaksınız.


‘Lev Tolstoy Kimdir?’ adlı yazım için tıklayın.

Diğer ‘Edebiyat‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın.


Frida Kahlo, 1907’de Mexico City’nin güneyindeki Coyoacan’da dünyaya geldi. Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales’in üçüncü çocuğu olarak hayata adım attı.

Güzel bir genç kızken feci bir trafik kazası geçirip mucize eseri hayatta kalan Kahlo’nun sağ bacağı kangren olduğu için kesilmişti. Kahlo dönemin en iyi okullarından biri olan Ulusal Hazırlık Okulu’nda sanat, edebiyat ve felsefe gibi konularda sağlam bir eğitim alırken edebiyat dünyasına adım attı. 

Frida Kahlo 1925 yılında okuldan eve dönerken bindiği otobüs bir tramvayla çarpıştı ve ünlü ressamın hayatı değişti. Omurga, leğen kemiği ve kalçaları ölümcül hasar gördü ve aylarca yatağa mahkum kaldı. Bu süre zarfında yatağa bağlı bir şekilde resim yapmaya başladı ve kendini çizmeye çalıştı. Yaptığı eserler ünlü ressamın gözünden dünyayı yansıtıyordu. Kahlo oto-potreleriyle başta ailesi ve arkadaşları olmak üzere herkesi etkilemeyi başarmıştı. 

Yaklaşık üç sene sonra ressam Diego ile görüşmeye başladı ve birbirlerine aşık oldular. 

Ünlü ressamın en büyük ilhamı hayat arkadaşıyla olan aşkı ve fiziksel engeliydi. Birçok kez hastaneye yatıralan Kahlo hayatı boyunca yılmadan resim yaptı ve hayat arkadaşı onun yanından hiç ayrılmadı fakat kocası Diego onu pek çok kez aldattı. Buna rağmen Kahlo aşkından vazgeçmemiş ve zaman zaman sergileri nedeniyle ayrı kaldıklarında kocasına sayfalarca mektup yazmıştır. “Meksikalı Michelangelo” diye çağırılan Diego Rivera ile hiç çocuk sahibi olmadılar.

Ayrıca Kahlo, 1943’de ‘La Esmeralda’ adlı yeni bir sanat okulunda öğretim üyeliği yaptı. Kahlo’nun 143 tane resmi vardır ve bunlardan 55 tanesi oto-portredir.

Frida Kahlo 1950 yılında sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılsada 1954 yılında tam 47 yaşında hayata gözlerini yumdu.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Sinem Durmaz<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF