Freud’u Anlamak

Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud ’u anlamak hiç bu kadar açık ve net olmamıştı.6 dk


Freud’u Anlamak

Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud ’u anlamak hiç bu kadar açık ve net olmamıştı.


‘Balkon Bahçeciliğine Uygun Bitkiler’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Tarih‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Sigmund Freud, 6 Mayıs 1856’da Avusturya Pribor’da doğdu. Freud, Yahudi bir ailenin altıncı çocuğuydu. 

Freud lise yıllarında Latince, Fransızca, İngilizce, İbranice, İspanyolca ve İtalyanca öğrendi. Belki de o yıllardan itibaren çok başarılı olacağı belliydi…

Sigmund Freud 1881’de Viyana Üniversitesi’nden tıp doktoru sıfatıyla mezun oldu. 1885’te habilitasyonunu tamamladıktan sonra nöropatoloji doçenti olarak atandı ve 1902’de profesör oldu.

Freud yoksul bir ailede büyüdüğü için paraya ve lükse çok düşkündü. Bu yüzden para kazanmak Freud için bir takıntı haline gelmişti. Kokain araştırmalarını yaparken, bu takıntısına yenik düştü. Maddenin bu kadar çok bağımlılık yapacağını bilmiyordu fakat o günlerde sürekli bu madde ile ilgileniyordu. 

Psikanaliz

Psikanaliz Sigmund Freud’un çalışmaları üzerine kurulmuş bir psikolojik kuramlar ve yöntemler ailesidir. Bir psikoterapi tekniği olarak psikanaliz, hastaların zihinsel süreçlerinin bilinçdışı unsurları arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaya çalışır. 

Freud hastalarıyla konuştukça hastaların rahatsızlıklarının kültür tarafından kabul edilmeyen, sonuç olarak bastırılmış ve bilinçdışı cinsel doğanın arzu ve fantazilerinden kaynaklandığına inanmıştır. Kuramı geliştikçe, Freud da hastalarını tedavi ederken karşılaştığı olayları biçimlendirmek ve açıklamak için sayısız sistem geliştirmiştir.

Rüya

Freud, 1896 yılında babasının ölümü ile büyük bir depresiyona girdi ve karanlık günlerinde kendini Rüya incelemelerine adadı. Üzerinde uzun çalışmalar yaptığı Rüya incelemeleri sonucunda “Rüyaların Yorumu” kitabını piyasaya sürdü fakat o yıllarda istediği tepkileri alamadı.

Psikanaliz Derneği

Sigmund Freud, 1908’te Viyana Psikanaliz Derneğini kurdu. “Çarşamba Günleri Psikoloji Derneği”, adı altında P. Federn, O. Rank, W. Stekel ve Alfred Adler olmak üzere, Freud’un ilk yandaşları bir araya toplandılar. Psikanaliz artık ülke sınırlarının dışına çıkmıştı. 

Bu yıllarda Freud yurtdışında birçok konferansa ve etkinliğe katıldı.

Sigmund Freud Ölümü

Sigmund Freud 23 Eylül 1939 tarihinde Londra’da vefat etti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sinem Durmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF