Filyasyon Nedir?

covid19bilgi.saglik.gov.tr1 dakika


Filyasyon Nedir?

covid19bilgi.saglik.gov.tr


Lucid Dream Nedir? adlı yazım için tıklayın…

Diğer Dünya içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Hayatımıza Covid-19 denen, dünyanın yaşam standartlarını değiştiren hastalık girdikten sonra, normal şartlarda pek de duymadığımız kelimeleri daha sık duyar olduk. Şartların da normal olmadığını göz önünde bulundurursak, tıbbi terminoloji hakkında az çok bilgi sahibi oluyoruz. Bunlardan biri de Filyasyon.

Filyasyon Nedir?

Filyasyon, bulaşıcı hastalık varlığında, hastalığı taşıyan kişinin temas ettiği herkesin o hastalık açısından taranmasıdır. Amacı ise, etkeni ve kaynağı erken dönemde saptayarak hastalığın yayılmasını önlemektir. Hekim ve yardımcı sağlık personellerinden oluşmak üzere belirli filyasyonEkipleri bulunur.

Filyasyon Nasıl Uygulanır?

Hastalık teşhisi konulan kişinin detaylı hikayesi alınır. Son iki gün içerisinde nerede ve kimlerle ne kadar sürede bulunduğu bilgileri detaylı olarak sorgulanır. Aile bireyleri, yakınları, iş arkadaşları, komşuları, seyahat ettiği araçlarda ve sosyal hayatında temas kurduğu bireylerin bilgileri alınır. Alınan temaslı bireylerin bilgileri filyasyon ekiplerinin kullandığı elektronik sisteme kaydedilir. Genel durumu değerlendirilir ve gerektiğinde testler uygulanır. Laboratuvar sonuçlarına göre teşhis konulduğu takdirde, tedavi ve izolasyon süreçleri belirlenir.

Erken Tanı ve Tedavi

Bilindiği üzere hiçbir belirti gözükmese dahi virüsü taşımak mümkün. Hedef, belirti gösteren göstermeyen tüm taşıyıcı bireylerin saptanması ve erken dönemde teşhis konulup tedaviye başlanmasıdır. Böylece yeni bulaş zincirlerinin oluşması engellenir. Filyasyon çalışmaları sayesinde de erken tanı ve tedavinin başarı sıklığında artış sağlanır.

İlk Vakadan Bu Yana Uygulanmakta

Çok titizlik ve dikkat isteyen bu uygulamayı, ilke olarak benimseyip ülke çapında en yaygın şekilde hayata geçiren ülke de Türkiye’dir. Takvimler 11 Mart 2020 tarihini gösterdiğinde Türkiye de ilk vaka tespit edilmişti. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları doğrultusunda, ilk pozitif vakadan itibaren bütün hastalar için filyasyon çalışmaları uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir. Bu çalışmalar sayesinde Covid-19 vakasının yayılım haritası ve eğrisi çıkarılmıştır. Bu sayede vaka artış hızının takibinde ve düşürülmesine büyük başarı sağlanmıştır.

Yaklaşık 7 bin filyasyon ekibi 81 ilde faaliyet göstermekte ve bazı durumlarda 1 vaka için sayısı 80’e kadar çıkan temaslı kişiye ziyaretler gerçekleştirilebilmektedir. Yürütülen tüm işlemler sağlıkta istatistik ve nedensel analizler sistemi üzerinden takip edilmekte ve her türlü tedbir alınmaktadır. 


Bir an önce virüsün yok olması ve normal zamanlara dönmemiz dileğiyle. Sağlıkla kalın!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yusuf Emre Can<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF