Filme Çekilmesi Gereken Hayatlar Serisi-Hannibal

7 dk


 

 Millattan önce 247 yılında Kartaca da avuçlarında kan ile bir bebek dünyaya gelir…

 Klişe bir giriş sayılabilir. Ancak okuduklarınız bir senaryo kadar ilginç, bir o kadar gerçek. Kıymeti yeterince bilinmemiş bir miras. Tarihin büyük taktik dehalarından, Mustafa Kemal Atatürk’ün dahî hayranlık duyduğu. Gözlerini anadolu topraklarında mağrur bir şekilde ebediyete kapayan Hannibal Barca.

 Bugünkü Tunus yarımadasında bir fenike kolonisi olan Kartaca tarihi, otantik ve fantastik sahnelere son derece müsait. Babası tarafından Romalılara kin tutmaya and içtirilmiş küçük yaşlardan itibaren kendisini savaş meydanlarında kanıtlamış bir çocuk 1. Pön savaşı kahramanı General Hamilcar Barcanın oğlu, Taktik dehası Hannibal Barca. Asırlar boyu Türklere ilham kaynağı olmuş hilâl taktiği diye bildiğimiz dizilimin mucidi.

 Hayatının en önemli dönüm noktası yalnızca 26 yaşında ispanya ordusunun komutanı olmasıdır. 2. Pön savaşının kaçınılmaz olduğunun farkında olan Hannibal ilk darbeyi büyük bir şiddetle kendisi indirmiştir. Yaklaşık 100.000 asker ve 35-40 civarı fil ile bugün İtalya olarak bildiğimiz Roma topraklarına çıkartma yapmış. Yerel kelt kabilelerini de yenerek ilerlemiş, evinden çok uzakta büyük bir ordu ve 37 fil ile Alp Dağlarının sarp kayalıklarını geçmeyi başarmış. Roma ordularını defalarca bozguna uğratmış, Türklerle özdeşleşen meşhur hilâl taktiğini Cannae Muharebesinde başarılı bir şekilde ilk kez uygulayarak Roma ordusuna büyük bir hezimet yaşatmıştır. ayrıca  askeri taktik, pusu ve strateji babası olarakta tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Katıldığı kuşatma ve savaşların neredeyse tamamından galip ayrılan Hannibal, Kartaca senatosunu endişeye sokacak kadar karizma kazanmış bir generaldir.Roma Hannibal dan kurtulmanın yollarını ararken tek çarenin Kartacaya saldırmak olduğunu öngörmüş ve harekete geçmiştir. Ülkesini korumak adına Kartacaya Dönen Hannibal Katıldığı son Muharebe olan Zama da yine kendi taktiği ile yenilmiş. Bu durum Kartacaya çok pahalıya mâl olmuş; Roma ile şartları oldukça ağır olan bir barış anlaşması imzalanmıştır. orta yaşlarını biraz geçmiş olan Hannibal Kartacada konsül olmuş, ancak Roma’nın baskıları sonucunda görevden alınmıştır. Gönüllü olarak gittiği sürgün hayatı boyunca bir çok ülkenin kaderine dokunmuş. Bugün kü Bursanın temellerini atmış, ilk su şebekesini kurmuştur. Hayatının son yıllarında Romaya teslim edileceğini anlayarak yaşmına son vermiştir.

 Ölümü  gururla karşılayan adam, Hannibal Barca. Yüksek bütçeli filmlere konu olabilecek bir ilham kaynağı. 

 64 yıllık hayata tüm bunları sığdırmak; Film gibi yaşayanlarda bugün. Hamilcar Barca’nın ant içmiş oğlu, adanmış bir hayat, Hannibal Barca.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Eril Dinçer Ejder

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF