Exxen İnceleme – Olmuş Mu?

1 dakika


Acun Ilıcalı’nın büyük ses getiren dijital platformu Exxen, yeni yılla birlikte hayatımıza girdi. Binlerce incelemenin yanında benim neyim eksik deyip kendi görüşlerimi paylaşmak istedim.

Öncelikli tüm görüşlerim kendime ait ve profesyonel bir gözle değil normal bir kullanıcı gözüyle bakıyorum. Bu platform çıkmadan önce nedense fazlasıyla heyecanlanmıştım. Bunun en büyük sebebi, bu tarz sektörlerde Türk yapımlarını çok az görüyor oluşumuz. Sonuçta Netflix’te ilk Türk yapımları çıktığında utanmasak her yere bayrak asacaktık. İşler kaliteliydi veya değildi, ben hala bir Türk yapımı duyurulduğunda mutlu olup heyecanlanıyorum. Böyle bir durumdayken Netflix’e rakip olma ihtimali olan bir platformun ortaya çıkması da beni hayli heyecanlandırdı sonuçta. Blu Tv çok başarılı dizileri olan ve birkaç yıldır hayatımızda bulunan bir platform olsa da açıkçası ben hiçbir zaman Netflix’in yerini alabileceğini düşünmemiştim. Exxen’de bu kadar heyecanlanmamın sebebi de doğal olarak Acun Ilıcalı’dan kaynaklı. Bence yurt dışına bizi taşıyabilecek bir medya gücü haline geldi. Biz toplum olarak ne yazık ki bir şeyler başaran insanlara gıcık oluyoruz. Kendisi de bu durumu şöyle ifade ediyor; “Ben ne yapsam o tutmaz dendi. Burada tutturdum dünyaya açıldım, o sadece Türkiye’de tutar dendi. Şimdi dijital platform açıyorum bu sefer tutmayacak diyolar”. Kendimizden olanı iyisiyle kötüsüyle desteklemeyi öğrenmeliyiz diye düşünüyorum. Neyse giriş kısmını biraz uzun tuttum ama bu platform için neden heyecanlandığımı anlatmak için gerekliydi bu söylediklerim.

Fiyat konusundaki tahminim 10 TL idi. Ama bu reklamlı-reklamsız tarzını beklemiyordum. Başta; her şeyde reklam var, 5 saniye reklam da izleriz diye düşündüm ama 30 dakika içerikte, 4-5 tane geçilemeyen ve ortalama 15 saniye süren reklamlar, bir yerden sonra insanı sinir ediyor. Bunun haricinde Netfix’teki bir sezonun tek seferde yüklenmesi ve kusana kadar o diziyi izleme işine alıştığımızdan olsa gerek, haftada bir bölüm olayı da hoşuma gitmedi. İçerik kısmına geldiğimizde bu konudaki genel algı, YouTube’da bedava izlediğimiz kişiyi burada niye paralı izleyelim tarzında. Buna hak veriyorum. Bence bu platforma geçen herkesin YouTube kısmını bırakması gerekiyordu. Sonuçta farklı formatlar olsa da Orkun Işıtmak izlemek istesem yine YouTube’da ücretsiz izleyebiliyorum. Bunun bir benzerini Hasan Can Kaya üzerinde yaptı aslında Exxen. Konuşanlar’ın tüm bölümlerini kaldırdılar ve Exxen’e yüklediler. Bu da büyük tepki topladı. Ama buradaki esas sebebin Hasan Can Kaya’nın öğrenci dostu tarzından kaynaklandığını düşünüyorum. Sizler sayesinde ünlü oldum diyen biri bir anda böyle bir şey yaptığında, parayı buldu da değişti algısı yaratması normal geliyor bana. Örnek veriyorum, bu YouTube’daki videoları silme işini Orkun Işıtmak yapsaydı, belki bu kadar tepki almaz ve takipçilerini küstürmezdi. İçerik çeşitliliği kısmına gelirsek az olduğunu söyleyebilirim. Yani 1 ay tamam belki ama, bu içerik sayısı ve haftada bir bölüm mantığı, fazla uzun süre çekici gelebilecek bir durum değil diye düşünüyorum. Hele ki pandemi döneminde insanlar, Netflix’te bile izleyecek bir şey kalmadı diye söylenebilirken, bu şartlar altında fazla uzun soluklu abonesi olacağını zannetmiyorum Exxen’in. Bu yazıyı yazdığım sırada televizyonlar için hala bir uygulamaları yoktu. Ayrıca bilgisayardan giriş yaptığımda, çıkış yapmadan tarayıcı kapatırsam, telefondan veya başka bir bilgisayardan hesaba girmek istediğimde hata verdiği zamanlar da oldu. Aynı hesap içinde farklı profiller açılabilse de bu hatayı aldıktan sonra farklı profil açılmasının da fazla bir manası yok. Tabi bu durumlar ileride düzeltilebilir. 

İçerikler hakkında konuşmak gerekirse, kişisel zevklerime uyan içerikleri yorumlayabilirim. Az içerik olduğundan bahsettim ama benim ilgimi çeken ve izlerim diyebileceğim içerik sayısı çok daha az. Kendi izlediklerimden konuşmam gerekirse ‘Tolgshow’u görmek mutlu etti. Zaten bence platformun en önemli işlerinden biri. ‘Konuşanlar’ aynı kafada devam ediyor, tarzını seven izleyebilir. Feyyaz Yiğit tarzını sevenler ‘Gibi’yi izleyebilir. Volkan Öge sevenler ‘Kesin Yaşanmıştır’ı izler, ancak sırf bu yapım için kesinlikle para verilmeyeceğini de belirtiyim. ‘O Adam Oldun Mu?’ izlerseniz eğlenebileceğiniz ama Mesut Can Tomay ve Ali Biçim sevmiyorsanız hiç beğenmeyeceğinizi düşündüğüm bir yapım. Bunlar benim izlediklerim ve kendi düşüncelerim. Kimisi ‘Sihirli Annem’i, kimisi ‘İşte Bu Benim Masalım’ı izler. Bu yapımlar hakkında bir yorumda bulunamıyorum.

İşin özüne gelecek olursak, platformdaki kişiler veya yapımlardan hoşunuza gitme ihtimali olan 3-4 tane varsa, en azından 10 TL’lik reklamlı paketi alıp bir deneyebilirsiniz. Ancak ilgilendiğiniz sayı bunlardan azsa para vermenize değeceğini düşünmüyorum. Gelen ilgiye göre yeni içerikler eklenip uygulama ve site elbette daha iyi hale gelecektir. Dileyen, biraz daha zaman geçip, platform rayına tam anlamıyla oturuncaya kadar da bekleyebilir. Ama ne olursa olsun, ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, bu platform, bu haliyle bile planladığı abone sayısına ulaşacaktır. Buna Türkiye’de yaşayan herkesin katılacağını düşünüyorum.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Uğur Kılıç<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF