Evrendeki Mucize: Altın Oran

"Altın Oran'ın özünde var olan sihir, zamanın başlangıcında yazılmıştır." 18 dakika


      Evrendeki Mucize: Altın Oran

“Altın oran kavramı ve bu kavramın gizemi nedir?” diye düşündüğünüz olmuştur. Belki de bu kavramı ilk defa duymuşsunuzdur. Peki, nedir altın oran, nereden çıkmıştır, pratik hayatta kullanımı var mıdır? Doğada rastlanan bir kavram mıdır, yoksa öylesine ortaya atılmış, zorlama ve yapay bir kavram mıdır?
Altın oran, matematikte iki miktardan büyük olanın küçüğe oranı, miktarların toplamının miktarların büyük olanına oranı ile aynı ise altın orandır.Altın oran, matematikte ve fiziksel evrende ezelden beri var olmasına rağmen, insanlar tarafından ne zaman keşfedildiğine ve kullanılmaya başlandığına dair kesin bir bilgi mevcut değildir.

Altın Oran Sayısını Kim Keşfetti?

Tam olarak bilinmese de ilk örnekleri mısır piramitlerinin inşa oranlarında görülüyor. Ancak mısırlılar koordinatlarını altın orana göre ayarlayamamışlar. Onun hem inşaasını hem dünya üzerindeki konumunu altın orana göre inşaa etmek; Hz.Adem ve Hz.İbrahim’e nasip olmuştur.

Altın Oran’ın ilk bilimsel tanımlaması Arap Müslüman bilim adamlarından eğitim alan ve Avrupa’ya modern sayıları öğreten Fibonacci tarafından ilk kez yapılmıştır.

Euclid (M.Ö. 365 – M.Ö. 300), "Elementler" adlı tezinde, bir doğruyu 1.6180339… noktasından bölmekten bahsetmiş ve bunu, bir doğruyu ekstrem ve önemli oranda bölmek diye adlandırmıştır. Mısırlılar keops Piramidi'nin tasarımında hem pi hem de Fi oranını kullanmışlardır. Yunanlar, Parthenon'un tüm tasarımını altın oran'a dayandırmışlardır. Bu oran, ünlü Yunan heykeltıraş Phidias tarafından da kullanılmıştır. Leonardo Fibonacci adındaki İtalyan matematikçi, adıyla anılan nümerik serinin olağanüstü özelliklerini keşfetmiştir.

Altın oran'ın Latince karşılığını ilk kullanan muhtemelen Leonardo da Vinci 'dir. Rönesans sanatçıları altın oran'ı tablolarında ve heykellerinde denge ve güzelliği elde etmek amacıyla sıklıkla kullanmışlardır. Örneğin Leonardo da Vinci, Son Yemek adlı tablosunda, İsa'nın ve havarilerin oturduğu masanın boyutlarından, arkadaki duvar ve pencerelere kadar altın oran'ı uygulamıştır.

Güneş etrafındaki gezegenlerin yörüngelerinin eliptik yapısını keşfeden Johannes Kepler (1571-1630), altın oran'ı şu şekilde belirtmiştir: "Geometrinin iki büyük hazinesi vardır; biri Pythagoras'ın teoremi, diğeri, bir doğrunun altın oran'a göre bölünmesidir." Bu oranı göstermek için, Parthenon'un mimarı ve bu oranı resmen kullandığı bilinen ilk kişi olan Phidias'a ithafen, 1900'lerde Yunan alfabesindeki Fi harfini Amerika'lı matematikçi Mark Barr kullanmıştır. Aynı zamanda Yunan alfabesindekine karşılık gelen F harfi de, Fibonacci'nin ilk harfidir.

Dünyada yapılan icraatların bazılarının tesadüf olmadığını kanıtlayacak bir örnek de Keops Piramidi. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinemeyecek kadar eski olan bu yapının taban uzunluğunun piramidin yüksekliğine oranı da şaşırtıcı ama 1,618.


İnsan bedeni Altın Oran

İnsan bedenine bağlı beş belirgin parça vardır. Bunlar iki kol iki bacak ve kafadır. Aynı zamanda kollar ve bacaklara bağlı el ve ayaklarda beşer tane parmak bulunmaktadır. Ayrıca yüzümüzde de dışarıya açılan 5 nokta bulunmaktadır. Bunlar iki göz iki burun deliği ve ağızdır. 5 sayısının da phi ile ilginç bir bağlantısı bulunmaktadır. Buradaki 5 sayıları aşağıdaki şekilde bizi phi sayısına ulaştırır.
İnsan vücudunda kanıtlanan altın oranlar da mevcut. Fakat her insanın beden ölçüleri tam uyumlu olamayacağından, bilim adamlarınca yapılan araştırmalarla en ideal vücut ölçüleri üzerinde testler yapıldı. Bu testler bizlere vücudumuzda bir nizamın varlığını gösteriyor.

 Mesela;

Kollarımız iki parçadan oluşmakta. Aradaki mesafeyi belirleyen dirseklerimizi referans alarak bir ölçüm yaptığımızda altın oranı yakalıyoruz. Omzumuzdan dirseğimize kadar olan kısa parçanın, dirseğimizden elimize doğru olan uzun parçaya oranı; uzun parçanın, bütün kolumuza oranı ile aynı.Her insanın saç bölgesinde bulunan düğüm noktaları vardır. Bu bölgelerden çıkan saçlar belli bir kıvrımla uzar. Bu kıvrım da belli bir açıyla eğilir. İşte bu açının tanjantı da bizlere 1,618’i veriyor.

Dünyanın Altın Oran Merkezi

Dünyanın dönüş noktaları olan kutup noktaları arasındaki mesafenin tam altın oran noktasını aldığımızda bu nokta Mekke şehrindeki kutsal bölge dairesine düşmektedir. Dünyanın dönüş noktaları olan kutup noktaları arasındaki mesafenin tam altın oran noktasını aldığımızda bu nokta Mekke şehrindeki kutsal bölge dairesine düşmektedir.

Tüm insanlığın ortak kabulü olan koordinat haritasının sonu ve gün değişim çizgisi olarak kabul edilen çizgiye olan uzaklığın altın oran noktasını alırsak şaşırtıcı şekilde 2. kez Mekke şehri altın oran noktasına sahip olacaktır. Dünyada 5000’den fazla şehir varken; pozitif Altın Oran noktasının Allah’ın evini yerleştirdiği ve yasak bölge ilan ettiği MEKKE şehri olması tesadüf mü?

KURAN’DA 16:18 Ayetinde Altın Oran açıkça anlatılır,

Altın oranı mistik bir perspektifle incelersek;Rakamları sonsuzdur bu yönü güçlü şekilde sonsuz güce sahip Yaratıcıyı vurgular.Sonsuz rakamları saymak insan için imkansızdır. Yani altın oranı kimse sayamaz.En güzel nimetlere vurulmuş bir mühürdür.Estetik güzellik verir ve bu Allah’ın lütfu merhametidir.

Kuran 16.18 ayeti ne diyor bakalım;

16:18 “Saymaya kalksanız “onu” hesaplayamazsınız; Allah’ın nimetini. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

” Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık”
(Kamer 49)

Bitkilerde  Altın Oran

Ayçiçeğinde yer alan ayçekirdekleri saat yönünde 55 adet buna karşılık saat yönünün tersine 89 adet ayçekirdeği tanesi bulunur. 89/55=1.618 Sanırım artık sürpriz olmuyor.

Bu muhteşem sayıyla ilgili keşfedilmiş onlarca örnek var. Fakat evrenin tamamını, hatta yaşadığımız dünyanın bile hepsini keşfedememişken; belki de ileride karşımıza çok farklı yerlerde çıkacak bir sayıdan bahsediyoruz. Keşfettikçe, hayran kalacağımız yerler, çok da uzakta olmamalı…

Dünyanın Altın Oran noktası


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

<span class="bp-unverified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF