Evden Çalışırken Motivasyonu Arttırmanın 5 Yolu

1 dakika


Koronavirüs salgını ile birlikte birçok firma evden çalışma yöntemiyle işlerini yönetmeye devam ediyor. Fakat çoğu çalışan, evden çalışmayı zorlu bulabiliyor. 

Evde çalışılan zaman boyunca; günlük ev işleri, televizyon ve aile üyeleri gibi onlarca dikkat dağıtan öğeler motivasyonunuzu düşürebilir. Rahat bir koltukta ve pijama ile çalışmak, ofisteki çalışma koşullarıyla aynı şekilde motive edici olmayabilir. 

Aşağıda bulunan ufak önerilerle evden çalışırken kendinizi daha motive hissedebilirsiniz.

Salgında Evden Çalışanların Yasal Hakları Nelerdir? adlı yazı için tıklayın…

1. Kendinize Çalışma Takvimi Yaratın

Programsız bir çalışma, tüm iş gününüzü verimsiz hale getirebilir. Bir fincan kahve ile geç başlayan çalışma gününüz, düzgün planlanmadığı takdirde gece saatlerine kadar sürebilir. 

Ya da normalde 20 dakika sürecek olan projenizi 2 saat gibi bir sürede tamamlayabilirsiniz. Bu yüzden, net olarak belirlenmiş çalışma programınızın olması yapılacak olan tüm işlerinizi zamanında tamamlamanızı sağlar.

2. Özel Çalışma Alanı Oluşturun

Pijamanızı giyip evdeki en rahat ettiğiniz noktadan yani yataktan çalışmak çok cazip gelebilir.

Fakat huzur içinde uyuduğunuz yatağınızla, yüksek tempoda hareket ettiğiniz işinizi birleştirmek uyku düzeninizi bozabilir. Ertesi gün, kolayca uykuya dalmak sizin için zor olabilir. 

Bu yüzden yatakta çalışmak yerine, kendinize gerçek bir çalışma alanı yaratmanız önem taşımaktadır. İster yemek masanız olsun ister oturma odanızın köşesinde duran masa olsun, özel çalışma alanı sizi motive edecektir. 

3. “10 Dakika Kuralı”na Uyun

Çalışmak için motivasyonunuzu kaybettiğinizde, masanın başına oturmak can sıkıcı olabilir. Özellikle ilginizi çekmeyen veya zorlayıcı bir göreve başlamak için kendinizi ikna etmeniz zor olabilir. 

Görevinizi tamamlamak için en etkili yöntemlerden biri ise, “10 dakika kuralı”dır. Bunun için yapmanız gereken tek şey kendinizi “Bu iş için yalnızca 10 dakika çalışma yapacağım!” diyerek masa başına oturmanız veya o dosyaya çalışmaya başlamanızdır. Deneyin ve görün!

4. Dikkatinizi Dağıtan Öğelerden Uzak Durun

Pürdikkat çalışırken içeriden çocuğunuzun size seslenmesi veya telefonunuza gelen arama dikkatinizi dağıtabilir. Bu tür sıkıntılarla karşılaşmamak adına alabileceğiniz önlemlerle verimli çalışmanız mümkün!

Bu, telefon bildirimlerinizin sesini kapatma ve yalnızca saatte bir e-postanızı kontrol etme anlamına gelebilir. Veya belirli bir görevi tamamlayana kadar telefonunuzu “Rahatsız Etme” moduna alabilirsiniz.

Çocuklarla evden çalışıyorsanız, çalışmanızı bölmemeleri için onlara görev vererek veya merak uyandırıcı oyunlarla meşgul edebilirsiniz. Çocuklarınıza mutlu ve kolay zaman geçirebilecekleri aktiviteler sunduğunuzda, siz de işlerinizi daha rahat tamamlayabilirsiniz.

5. Kendinizi Ödüllendirin

Sizi bekleyen küçük bir ödül olduğunu bildiğinizde etkin şekilde çalıştığınızı görebilirsiniz. Örneğin, işinizi 18.00'e kadar tamamlarsanız en sevdiğiniz programı izleyebileceğinizi kendinize söyleyin. Veya raporu bitirir bitirmez en sevdiğiniz içecekle rahatlayabileceğinizi belirtebilirsiniz.

Biraz teşvik ile zor projelerinizin altından kalkabilir ve içeceğinizi yudumlarken gururla projelerinize bakabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Özgecan Paker<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF