Engin Nurşani

4 dakika


Halk ozanımız Engin Nurşani…

Gırtlak kanseriyle mücadele ederken, babasının tedavi masraflarının üzerinde para toplamasına tepki gösteren bir kalp. 

Bazı insanlar fazla iyidir. Fazla güzeldir. Halk ozanlarımız aşıklarımız, Kazancı Bedih, Neşet Ertaş, Aşık Veysel, Mahzuni Şerif , Mazlum Çimen, Nesimi Çimen…

Bambaşkadırlar, bizim kültürümüzde bağlama bambaşka bir yerdedir. Ailemde 5 müzisyen var, dayım özellikle çok iyi bağlama çalar. Haliyle ozanlarla büyüdük… Sözle anlattılar dertleri, sevinçleri, aşkları… Aşığın Abdalı makbuldür. Aşık Veysel, kaçan eşinin ayakkabısına para saklar , dönecek olursa zalime muhtaç olmasın diye. Neşet Ertaş , “aman guzum , adın yazmayın sevdiğimin, Sevda giz inen olur” der. Ozan babaların, Ozan oğulları devam eder, bir krallığı yürütür gibi. 

Hepsi dertten gitti bu dünyadan… En son Engin Nurşani’yi verdik toprağa… 

Son güzelliği de kalbini açık eden bir duruma oldu. Hastahane masraflarını ödeyemiyordu, babası para toplamaya başladı, gereken para toplanınca ve sağlık bakanlığı üstlenince tüm giderleri, babası para toplamaya devam etti… hasta haliyle Çıkıp şöyle dedi kalbi güzel aşık : gereken parayı topladık biz , sağlık bakanlığı da gerekeni yapıyor, tedavimi üstlendi. Babam fazlasını istiyor. Yollamayın. 

Şimdi, bu “paranın gücü” devrinde , böyle bir erdemi ancak bir ozanın dilinden duyardınız, kalbini gösterip giden ozanımız Engin Nurşani… Nurun sarsın yurdu.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF