Engin Nurşani

4 dakika


Halk ozanımız Engin Nurşani…

Gırtlak kanseriyle mücadele ederken, babasının tedavi masraflarının üzerinde para toplamasına tepki gösteren bir kalp. 

Bazı insanlar fazla iyidir. Fazla güzeldir. Halk ozanlarımız aşıklarımız, Kazancı Bedih, Neşet Ertaş, Aşık Veysel, Mahzuni Şerif , Mazlum Çimen, Nesimi Çimen…

Bambaşkadırlar, bizim kültürümüzde bağlama bambaşka bir yerdedir. Ailemde 5 müzisyen var, dayım özellikle çok iyi bağlama çalar. Haliyle ozanlarla büyüdük… Sözle anlattılar dertleri, sevinçleri, aşkları… Aşığın Abdalı makbuldür. Aşık Veysel, kaçan eşinin ayakkabısına para saklar , dönecek olursa zalime muhtaç olmasın diye. Neşet Ertaş , “aman guzum , adın yazmayın sevdiğimin, Sevda giz inen olur” der. Ozan babaların, Ozan oğulları devam eder, bir krallığı yürütür gibi. 

Hepsi dertten gitti bu dünyadan… En son Engin Nurşani’yi verdik toprağa… 

Son güzelliği de kalbini açık eden bir duruma oldu. Hastahane masraflarını ödeyemiyordu, babası para toplamaya başladı, gereken para toplanınca ve sağlık bakanlığı üstlenince tüm giderleri, babası para toplamaya devam etti… hasta haliyle Çıkıp şöyle dedi kalbi güzel aşık : gereken parayı topladık biz , sağlık bakanlığı da gerekeni yapıyor, tedavimi üstlendi. Babam fazlasını istiyor. Yollamayın. 

Şimdi, bu “paranın gücü” devrinde , böyle bir erdemi ancak bir ozanın dilinden duyardınız, kalbini gösterip giden ozanımız Engin Nurşani… Nurun sarsın yurdu.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF