Ekonomi İle İlgili Ne Biliyoruz?

Ekonomi, insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıktı.7 dakika


Ekonomi, insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıktı. Lidyalıların altın sikkeleri bulmaları ve onları ticaret aracı olarak kullanmaları ile ekonomiye büyük ilgi duymuştur. Daha sonra Jül Sezar’ın paraya ve paraya kendi resmini koymasıyla egemenliğin sembolü haline gelir. Parayla alışveriş yapmak bunu daha da kolaylaştırdı. Paranın takdir edilmesiyle enflasyon, konvertibilite ve güven sorunları ortaya çıktı. 

Ekonominin temeli tarım olduğu dönemlerde Quesnay’e göre, 3 ana sınıf vardır.Bunlar ;Üreticiler, distribütörler ve işçilerdir. Platon’a göre yoksulluk, toplumun yararına. Karl Marx özel mülkiyet yerine ortak mülkiyeti savundu Komünizmde özel mülkiyet kavramı yoktur. Üretim sürecinde herkes ihtiyaçlarına ve konumuna göre dahil olur, Marx’a göre emek gücü önemlidir.Adam Smith’in “Wealth of Nations” ile bir ekonomi bir bilim oldu. Mikro ekonomi, daha fazla birey ve firmayı kapsar. Makro iktisat, genel ve kamunun sürece katılımı ile ilgilenir. Ekonomide karar verme sürecinde bazı engeller vardır. Bunlar; doğası, yasal kısıtlamaları, piyasa koşulları, teknik olanaklar Ekonominin temel misyonu piyasada alınan kararların katılımcılar için en doğru kararları vermesini sağlamaktır.Her dönemde kaynaklar kıt, ihtiyaçlar sınırsızdır.Rumlar ekonominin gelişmesinde ilk adımı atmışlardır.Örneğin Xenophon düzenleme, günlük harcama, bütçe yönetimi gibi konularda çalışmıştır. Sokrates, bilimsel düşüncenin gelişmesine önem verdi.

Merkintilizm bir ekonomik milliyetçilik biçimidir, yani erken kapitalizmdir. Merkintilizm, devlete dayalı ve devlet müdahalesi ile kapitalist sistemi yaratma sürecidir. Ekonomik kaynakların dönüşümü ve birikimi ulusal sınırlar içinde olmalıdır.Merkintilist yaklaşımın sonuçları, uluslararası ticaretin daralması ve kıt kaynakların dengesiz dağıtılmasıdır.Tek taraflı ticaret yapılması hedeflenmektedir.
Laissez-faire’in ekonomik fikirleri “Bırakınız yapsınlar , bırakınız geçsinler” dir. Doğanın fiziksel düzeninin ahenkli ve kendi kendini düzenleyen bir sistem olduğunu açıklar. Devlet müdahalesi ve serbest ticaret olmamalıdır. Fizyokratlar, serbest ticaret ve ekonomik dengenin devlet müdahalesi olmaksızın kendiliğinden gerçekleşeceğini savunuyorlar.Diğer yandan, Neo-klasikler liberal düşünceyi savunur. Ürünlerin faydalarına odaklanırlar. Fiyat, talep ve maliyete göre belirlenir. Bir mal veya hizmetin değeri, kendisine verilen mal veya hizmetlerin fiyatı ile ölçülür. Fiyat, zamanın ve faydanın memnuniyetidir. Toplam gelir, talebin bir fonksiyonudur. Devlet, para arzı ve talebi arasındaki ilişkiyi sağlamalıdır.Neo-klasik fiyat sistemi durumunda, belirli bir mal veya hizmete olan talep düşerse, arz ve talebin azalması için fiyatı düşer. Makro ekonominin değerlendirilmesinde temel kriterler üretimde büyüme, işsizlik ve enflasyondur.Monetorist teoriye göre ise enflasyona aşırı para sağlayan bankalar sebep oluyor. Ekonomik istikrar sadece Merkez Bankası’na para basılmasına izin verdi. Para arzı kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü devlet harcamaları enflasyona neden oluyor. Enflasyon ekonomik verimliliğe zarar verir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Tuğba Göncü<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF