Duyguların En Acımasızı: Pişmanlık

"İnsanların en büyük hatalarından biri de doğru zamanı yanlış insanlarla doldurmaktır." -Charles Bukowski9 dakika


Hayat… Doğduğumuz günden itibaren çeşitli duyguları tattığımız, yaşadığımız, kimi duyguların ağızda lezzetli bir tat bıraktığı kimi duyguların en acı haliyle karşımıza çıktığı ilginç kavram…

Hayatı duygularla beraber tanımlarken böyle bir genellemeden bahsedebiliriz aslında, fakat öyle bir duygu var ki, bu duygu bence hayattan ayrı olarak ele alınmalı. Çaresizliğin simgesi, ne kadar çabalanırsa çabalansın elimizi kolumuzu bağlayan, üstüne ayrıca düşünülmesi gereken en önemli mefhum. Bu duygunun adı tabi ki: PİŞMANLIK

Bu kavram bir insanın yaşayabileceği en ağır ve en geri dönülmez olgu bana göre. Aldığımız kararların bedelini en ağır ödeten, içimize bir kaya gibi oturup gitmek bilmeyen, kafamızda dönüp duran düşünceleri ağırlaştıran, hastalıklı duygu…

Verdiğimiz kararların yanlış olmasıyla hayatımızda birden beliren bu olgu, içinde yaşadığımız dünyanın en çaresiz duygusu… Baktığımızda verdiğimiz kararların doğru olduğunu ve bize her zaman iyilikler getireceğini düşünürüz. Sevdiğimiz, güvendiğimiz insanlardan en başta her zaman emin oluruz. Fakat günü gelip baktığımızda eğer bu yaşadıklarımızdan ve kararlarımızdan pişmansak işte o zaman kendimizle olan savaşımız başlar. İçten içe düşüncelerimiz bizi yer, bitirir. Elimizden hiçbir şey gelmez fakat kendimizi üzmekten, bitirmekten alıkoyamayız bir türlü.

Kendimizle olan savaşımızda kazanan asla olmaz, aksine geçmişi yanlış kararlarla yitirdiğimiz gibi, üstüne düşünüp geleceğimizdeki olacak iyi şeyleri de yitiririz. Böylelikle yeni sayfalar açıp düzeltebileceğimiz hayatımızı geçmişin kirli oyunlarıyla kaybederiz. 

İnsanoğlu ne yaşarsa yaşasın asla geçmişe bakmamalı. Çünkü belki de yarın yaşanabilecek güzel duyguları geçmişin pişmanlıklarıyla kaybedeceğiz. Belki geçmişte ki pişmanlıklarımızı unutturacak biri çıkacak karşımıza ve tüm üzüntülerimizi unutacağız. Bilemeyiz ama umut etmekten, çabalamaktan vazgeçmemeliyiz.

Dünya duyguları dibine kadar yaşayanlar için bir cehennem bana göre. Ben de bu cehennemin içerisindeyim. Ama hayatı bu kadar ciddiye aldığım için seviniyorum. Hayatı umursamayan ve pişmanlıklara neden olan insanlardan nefret ediyorum. Çünkü ince düşünceli ve hayata karşı sorumlu hisseden insanların karşısına düşüncesiz ve kalpsiz insanların çıkması bu dünyanın adaletsiz olduğunu gösteren en önemli örnek bana göre.

Yine de bu adaletsizlik yüzünden hayata küsen, pişmanlıklar yaşayan, hissizleşen insanlar unutmasın ki güzel günler de elbet gelecek, elbet pişmanlıklara sebep olmayan, aksine tek amacı mutlu etmek olan insanlar da karşınıza çıkacak bir gün. Bu insanlar var oldukça sizler de pişmanlık denen kavrama günü gelecek tecrübe deyip geçeceksiniz. Sizi üzen, zamanınızı çalan insanlara, ilerde bela okumak yerine güleceksiniz.

Bunu yapabilmek için de pes etmeyeceksiniz, umut edeceksiniz, vazgeçmeyeceksiniz, sizi pişmanlığa sürükleyen insanlardan ders çıkarıp daha güçlü seveceksiniz, bunu yapacaksınız ki ilerde mutlu olabilesiniz. Hayat anca bu şekilde yaşanılabilir hale gelir. Geçmişe üzüntüyle bakmak, hayıflanmak, bunlar sadece hayatımıza karşı ihanet etmemize sebep olur.

Ne kadar kötü tecrübelerimiz olursa olsun bizler yarınlar için çabalamalıyız. Kim bizim pişmanlığımız olursa olsun unutmayalım ki her şey yeniden başlayabilir. Yeter ki umut edelim ve sevelim…

Bir yerde yaşam varsa, orada umut da vardır. M. T. Cicero


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF