Düşüncelerde Sevmek

Beni hayal kırıklığına uğratan, kendimden başkası değil (Franz Kafka).8 dakika


Düşüncelerde Sevmek

Beni hayal kırıklığına uğratan, kendimden başkası değil (Franz Kafka).


‘Türk Ülkeleri Birleşse Nasıl Olurdu? (Alternatif Tarih)’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Ufuk Açıcı‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Sevmek… Hayatın, doğanın en doğal, en masum duygusu… İnsanın karşısındakine, tüm kötülüklerden arınarak kalben bağlanmasına sebep olan eşsiz güzellik… Yaşamasını bilene her evrede ayrı lezzet veren, gerçekten tadına varanın asla onsuz yapamayacağı bir mutluluk kavramı…  

Peki ya sadece hayallerde, düşüncelerde var olan gerçekleşmesini beklemediğimiz sevmek?

İşte bu sevginin fedakar kısmı, zor kısmı. Bunu gerçekleştirebilen kişi bana göre mutlu olmayı bir kenara bırakmıştır aslında. Sevginin sadece mutluluk olmadığını öğrenmiş, bunu kabullenmiştir. Bunu yaparak kafasında bir imkansıza körü körüne sarılmıştır ya da kafasındaki düşünceleri kendisini inandırdığı o sevgiye bağlamıştır.

Bu da aslında insanlardan vazgeçmektir bir bakıma. Kafanın içinde dönüp duran, sana iyi gelen şeyleri sevmek, gerçek hayatta sana iyi gelen kimsenin olmaması demektir. 

Diğer bir deyişle düşüncelerde sevmek; kimseyi yormamaktır, yük olmamaktır, ilgi sevgi beklememektir, beklentiye girmemektir, kendi başına her şeyin üstesinden gelmektir. Sevmenin sevilmenin güzel yanlarından nasibini alamamış kişilerin kendilerini avutma biçimidir.

Ne ağır şey oysaki… İnsan, aşık olduğu, inandığı, sevdiği şeyi somut yaşamak ister. Hayallerde sevmek bir insanın kendine zorla dayatmasıdır. Düşüncelerin insana, “Sen insanlardan beklediğini bulamayacaksın, yine sana iyi gelen, seni mutlu edecek olan sensin!”  demesidir.

Bunu demesini bilen insan, hayatın ona getirdiği tüm olumsuzlukları aşabilir. Beklentiye girmek insanı diğerlerine muhtaç eder. Düşüncelerde mutlu olmasını bilen insan ise kimsenin sevgisine ilgisine ihtiyaç duymaz.

Bu konuda en tecrübeli isimler tabii ki de yalnızlardır. Onlar bu düzene çoktan küsmüş ve başlarının çaresine bakma derdindedirler. Yalnız olup kendi kafasının içinde düşünceleriyle yaşayan insanlar kısa zaman sonra kalabalık ortamların varlığından rahatsız olur. Çünkü yalnızlık o kadar dingin ve sakin bir biçimde mutlu etmiştir ki, kalabalığın verdiği o sıkıntılı iletişim süreci onları sıkar ve boğar. Bu yüzden yalnızlar bana göre bu dünyadaki en şanslı kişilerdir.

Farklı bir açıdan bakacak olursak bazıları hep şöyle söyler: Değer vermeyen sevilir, çok sevilen sıkılır ve gider vs vs…

Bunları söyleyenler, sevginin somut işlevinden ilk vazgeçenlerdir. Onlar, sevginin elle tutulur mutluluklarından tam anlamıyla umudunu yitirmiş ve kendi hayalperest düşüncelerine dalmışlardır.

Bu yüzden insanları kendilerine küstüren bu dünyanın gerçekten çok acımasız olduğunu, bazen de yanlış yapanların belki de bizler olduğunu düşünüyorum. Dünya denen kurallı oyunlar silsilesini doğru oynamayı becerenler ne olursa olsun bu yarıştan kârlı çıkıyorlar. Kârdan kast edilen zarar görmemekse eminim bu insanlar zarar görmüyorlar. İnce düşünenler, hayatı kendilerine dert edinip yaşamını devam ettirenler, gerçekten sevenler ise mutlu olmayı bırakın darbe üstüne darbe yiyorlar.

Bu yüzden benim bu hayattan çıkarımım, hayata gereğinden fazla önem vermeyin. İnsanları anlamaya çalışmayın, ve en önemlisi: Sizi seveni sevmeyin..! İnanın size iyi gelen düşünceleriniz hayalleriniz çoğu insanın varlığından daha kıymetli. Bunu asla unutmayın…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF