Dünyanın En Büyük İmparatorluklardan Birini Kuran Moğolların Başarısının Sırrı

Orta Asya'nın bağrından kopup dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kurma becerisi gösteren Moğolların başarısının altında yatan nedenlere bir bakalım. 1 dakika


Öncelikle Mobilite

Moğolların kullandığı atlar oldukça hafif, belki tarih boyunca şahit olunan en hafifleri. Atlı okçuları da düzenli olarak 4 veya 5 adet ata sahipler; Böylece gün boyunca atların kapasitesini aşmadan eğitim yapma şansları var. Standart bir Moğol birliğinin bir günde yaklaşık 96 kilometre katedebilme imkanı var. Bu iş için özel olarak yetiştirilmiş İzci kuvvetler ise günde 320 kilometreyi sınırını aşabildiler. Moğolların ulaklarının yemeklerini bile atın üzerinde yedikleri (atın sırtına çubuk batırıp atın kanını içmek suretiyle su içmekten kaynaklanan zaman kaybının bile önüne geçmişlikleri vardır), Geçtikleri her Moğol yerleşim biriminde en üst düzey atların kendilerine verildiği söylenir.

Atlar

Moğolların kullandığı atlar, rakiplerinin kullandıklarına göre oldukça küçük ve hafif. Bu küçük atlar hız yönünden dezavantajlı değiller. Diğer atların otlanamadığı her türlü otla da otlanabilme gibi özellikleri var. Bu özellik Moğollara, herhangi bir at yemi yükünü taşımadan büyük miktardaki atlı birliklerle hareket etme kabiliyeti sağlıyor. Atların yaşayamayacağı kara parçası neredeyse yok gibi.

Son zamanlarda yayımlanan bir akademik yayın 13. yüzyılda meydana gelen küçük ölçekli bir iklim değişikliğinin moğol atlılarının başarısına katkı sağladığını ima ediyor. Cengiz Han'ın yükselmesinden önce ortaya çıkan kuraklık daha sonraki evrelerde yağış miktarının artıp ılıman iklimlerin yaşanmasına sebebiyet veriyor. Yağışlar, Moğol atlarını besleyebilecek otlakların ortaya çıkması; bir bakıma moğol atlarının çok uzun mesafe katedebilmesi demek. Bir diğer görüş ise ortaya çıkan bu kuraklığın daha ileriki zamanlarda Cengiz Han'ın gücü ele almasına yardım edecek politik türbülansa sebebiyet vermesi.

Savaşçılar

Moğolların başarısını atlara bağlamak, o atları komuta eden savaşçılara haksızlık olur. Moğol savaşçılarının at üzerinde büyüdüğünü söylemek pek yalan olmaz. Göçebe bir kavim oldukları için çok erken yaştan itibaren ata binmeyi öğrenmek zorundalar Moğollar. atları gibi kendileri de neredeyse her türlü kara parçasında yaşayabilme becerisi gösteriyorlardı. At üzerinde akrobatik hareket yapacak kadar çevik olduklarını eklemeden geçmemek gerek. Savaşçılar çelik zırh yerine çelikten oldukça hafif olan deri zırhı kullanmış olmaları (Savaş başlarındaki şok saldırılarında ekstra koruma sağlamak için çelik kullandıkları zamanlar da olmuştur.) kendilerine fazladan bir mobilite ve çeviklik katıyordu.

Yaylar

Moğol savaşçılarının kullandıkları yaylar da oldukça spesifik yaylardı. Kemik, odun ve tendon karışımı bir kompozit maddeden yapılma yayları küçük boyutlarına rağmen müthiş bir menzil ve delme gücüne sahipti. Yayların küçüklüğü at üzerinde neredeyse her açıdan atış yapabilmesi sağlıyordu Moğol savaşçılarına. 1,8 metrelik ingiliz yayları (William'ın hasting savaşı'nda rakiplerinin alt etme sebebi) ile at üzerinde atış yapmanın zorluğu düşünülünce Moğolların meydan savaşlarındaki rakiplerine karşı olan üstünlüklerine çok da şaşmamak gerekir. 120 metrelik menzile sahip olan yayları ile Moğollar pek de karşısında durmaya cesaret edilebilecek bir ordu değildi. Bu çeviklik ve kuvvetli yaylarla hızlıca düşmanın çevresinde çember çizip düşmanı ok yağmuruna tutuyorlardı. Savaş meydanlarını da bu avantajlarını kullanacak şekilde seçerlerdi; bu avantajlarını kullanamayacakları meydan savaşına girmezlerdi. Uygun alanın bulunamayıp savaşın da kaçınılmaz sona yaklaştığı durumlarda, uygun alan bulana kadar rakiplerinden kaçmaya çalışırlardı. Uygun alanı bulduklarında kaçmayı bırakıp standart taktikleriyle rakiplerini bertaraf ederlerdi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oğuzhan Yıldırım<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF