Dünyaca Ünlü Manga ve Anime Sanatçısı Miyazaki

6 dk


Hayao Miyazaki; Animeleri Ve Sinemogratik Evreni

Japonmanga ve anime sanatçısıdır. Hayao Miyazaki 50 yıldan daha uzun bir süredir anime yazıp yönetmektedir. Miyazaki Time dergisinin yapmış olduğu dünyanın en etkileyici insanları listesinde yer almaktadırEserleri Japonya'da olağanüstü ilgi ve saygı gören Miyazaki, Oscar Ödülü'nü kazandığı 2002 yılına kadar çizgi film çevreleri dışında batıda pek tanınmıyordu. Kendisine sadece bu ödülü getirmekle kalmayıp bir ilke de imza atmasını sağlayan Ruhların Kaçışı filmi Berlin Film Festivali'nde ödül alan ilk animasyon filmidir. Ayrıca bu filmle Japonya'da gişe rekorları kırarak; 1997'de yönetmenliğini yaptığı Prenses Mononoke filmi ile kendisine ait olan gişe rekorunu yine kendisi kırmıştı. Miyazaki'nin Isao Takahata ile beraber yaptığı Heidi dizisi Türkiye'de tanınır. 

Miyazaki özellikle son zamanlardaki eserlerinin büyük bir kısmının yönetmenliğinin yanı sıra metin yazarlığını da yapmıştır. Bu türden ilk eserlerinden biri kendi yarattığı bir mangadan uyarlama olan Rüzgarlı Vadi'dir. Bu eserinden sonra Stüdyo Ghibli'yi kuran Miyazaki eserlerini burada hazırlamaya başlamış ve bu stüdyo aracılığıyla hayranlarına ulaştırmıştır.

Animasyonlarında klasik anlatı yapısını kullanmaktadır. Genel olarak çocuk karakterler kullanarak doğa, ahlak, kültürel öğeleri barındıran animeler yazıp yönetmektedir. Animelerinde mitolojik öğeler, imgeler ve metaforları kullanarak öğretici mesajlar verir. İnsanın yıkım getiren aç gözlülüğü ve iyi insanların bu aç gözlülük karşısında duruşunu hemen hemen her animesinde görmek mümkündür. Animelerinde etnik tasarımlar, kıyafetler, evler ve gerçek dışı varlıklar barınır, Japon kültürü hakkında bilgiler verir ve bu kültürün korunmasında animeleri ile çaba gösterir. Animelerinin her biri sinematografik ve göstergebilimsel olarak incelenmelidir.

Miyazaki'nin animelerini inceleyeceğim bir sonraki yazımda görüşmek üzere, takipte kalın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

ümmet karakaya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF