Dünden Bu Güne Elektronik Sigara

18 dakika


Dünden Bu Güne Elektronik Sigara


‘Bir Oyundan Daha Fazlası; DOTA 2’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer Teknoloji içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Bu yazımızda ilk kez 2003 yılında icat edilen ve 2006 sonrası Avrupa ve Amerikada yaygınlaşıp , tüm dünyaya ulaşan elektronik sigaranın tarihini ve güncel durumunu inceleyeceğiz.

Nikotin Bağımlısı Bir Adamın Keşfi

Aslında yukarıda bahsettiğimiz gibi elektronik sigaranın bulusu çok eskiye dayanmıyor.2003 yılında Hon Lik isimli Çinli eczacı e-sigara ve e-likit’in mucidi olarak karşımıza çıkıyor. Hon Lik çeşitli denemelerle e-sigara şablonları oluşturdu ve en sonunda ülkesi Çin’de patentini aldı.Bu gelişmeden sonra Çin’de üretimine başlandı.Elbette günümüzdeki cihazlar kadar stabil ve güvenli değildi.Daha sonra 2006-2007 yılları arasında e-sigara Avrupa pazarına girmeye başladı.

E-sigara Nedir / Ne Değildir ?

Elektronik sigara aslında sigara bağımlılığına bir alternatif olarak düşünüldü ve günümüzde hala bu şekilde bir kullanım amacı güdülüyor.Elektronik sigara temel olarak 3 parçadan oluşuyor.Bu parçalar pil,atomizer ve ağızlıktır.Atomizer dediğimiz parça coilin-pamuk ve ısıtma bobini- ve likit dolumu yapılan yerdir.Atomizerler kendi içinde RDA ve RTA olarak ayrılır.Diğer parça ise pildir.piller temelde iki turludur. Bu türler mod ve normal batarya olarak adlandırılmaktadır. Mod, elektronik sigara cihazından çıkan enerjinin voltajını veya watt olarak gücünü ayarlayabildiğiniz pillerdir. Bataryalar ise, sadece pilden oluşan ve daha basit sistemlerdir.

E-likit Nedir / Ne Değildir?

Cihazlarda kullanılan likitlere göz atarsak , bu akışgan sıvının temel olarak bileşenleri ;
VG(Bitkisel Gliserin)
PG(Propilen Glikol)
Nicotine(Nikotin)
Aroma(Tatlandırıcı)
olarak verilir.
Her bileşen likitlerde farklı oranlarda bulunabilir. Örğ; %80VG %20PG ve aroma olabilirken, %50 %50 VG/PG oranlarında olabiliyor. 0MG(miligram) ile 50MG arasında nikotin oranlarına sahip likitler üretilmektedir.0MG ile 18MG arasında nikotin oranına sahip likitler elektronik sigaralarda kullanılırken 18MG üzeri likitler genelde Pod Mod olarak bilinen yüksek dirence sahip makinalarda kullanılır. Likit üreticileri genelde 18MG üzeri likitler üretirken salt nikotin kulanırlar. 18MG üzeri likitler normal içime uygun olmadığı ve içimi çok zor olduğu için salt nikotinli likit sadece pod mod kullanıcıları için için önerilir.Yani istisnalar olmakla birlikte Mod dediğimiz nargile içim cihazlarda düşük nikotinli DL likitler, Pod dediğimiz sigara içim cihazlarda ise MTL yada SALT likitler tüketilir.Salt Likit; Yüksek nikotinli likitleri kullanmak isteyenler için pod mod cihazlarda kullanılmak üzere üretilen, yüksek nikotinden dolayı içimi freebase nikotinli likitlerden daha yumuşak içim sunar.Likit Seçerken Neye Dikkat Etmeli ?
Belki e-sigara olayının en kritik noktası budur. Günümüzdeki güncel cihazlardan hangisini alırsanız alın , cihaz performansı olarak tatmin olursunuz. Ancak en donanımlı, en teknolojik cihaza bile sahip olsanız , eğer doğru likit seçimi yapmassanız , bu sizi e-sigaradan soğutabilir hatta sağlığınıza bile zarar verebilir. Likit konusunda doğru seçim , premium dediğimiz fabrikasyon üretim ile piyasaya çıkan , bandrolü olan , kaliteli taban ve aroma kullanılan likitleri tercih etmektir. Elbette ülkemizde bu likitlerin fiyatı , yurtdışına kıyasla çok yüksektir. Bu gelişme ile birlikte ülkemizde evyap dediğimiz likitler daha uygun fiyatlarla piyasaya sürülmektedir. Ancak bu likitlerin içinde kullanılan bileşimlerin kalitesi, üretim yapılan ortamın temizliği gibi sorular cevaplandırılamadığı için tercih edilmemelidir. Bazı bilindik premium markaları şunlardır;Halo,One Hit Wonder,Dinner Lady,Nasty Juice …

Cihaz Seçerken Neye Dikkat Etmeliyiz ?

Cihaz seçerken dikkat etmemiz gereken başlıca şey aslında kullanım amacımızdır. Mesela eğer sigarayı bırakmak veya azaltmak için almak istiyorsanız SALT likit kullanılan pod cihazlara yönelmek mantıklıdır. Çünkü pod cihazlarda kullanılan SALT likit kana daha çabuk karışır ve nikotin oranı daha yüksektir. Aynı zamanda bir çok pod cihaz en fazla avuc içi büyüklüğündedir ve dahili batarya kullanır. Dumanı en fazla normal bir sigara dumanı yoğunluğundadır.Günümüzde de gittikçe yaygınlaşan pod cihazlar, yakın gelecekte tamamen diğer cihazların önüne geçecektir.
Bir diğer seçenek ise mod cihazlardır. DL likit kullanılan bu cihazlarda nikotin oranı düşüktür.Hatta kimi kullanıcılar 0mg nikotin içeren likitler ile birlikte kullanmaktadır. Bu cihazların belirgin özelliği duman yoğunluğu ve aroma hissiyatıdır. Nargile içim denilmesinin sebebi de budur. Bir diğer özellik ise bence olumsuz olan , cihazların büyüklüğüdür. Çoğu cihaz cebe sığmayacak büyüklüktedir. Olumlu tarafı ise kullandığınız likitlerin aromasını çok ciddi derecede tecrübe edersiniz.

E-sigara Sağlığa Zararlı Mıdır ?

İngiltere’deki doktorlar, kamu sağlığı uzmanları ve kanser vakıfları, mevcut kanıtlar ışığında elektronik sigaralarını, normal sigaraya kıyasla daha az risk taşıdığında hemfikir.Bir bağımsız araştırmada, elektronik sigaraların, normal sigaraya göre yüzde 95 daha az zararlı olduğu sonucuna varılmıştı.Ancak bu, tamamen güvenli oldukları anlamına da gelmiyor.Elektronik sigaralardaki sıvı ve buharında, potansiyel anlamda zararlı olabilecek kimyasallar bulunabiliyor, ancak çok daha düşük düzeylerde.İngiltere’deki küçük bir laboratuvar araştırmasında, elektronik sigara buharının, akciğerdeki bağışıklık sistemi hücrelerinde değişikliğe yol açabileceğini bulmuştu.Şu anda elektronik sigaranın sağlığa potansiyel etkilerini tam anlamıyla bilmek için çok erken, ancak uzmanlar normal sigaradan çok daha düşük olacağı konusunda aynı düşünüyor.
Aynı şekilde ortak olunan görüşlerden birisi de e-sigaranın , normal sigaradan daha az zararlı olduğu. Yani su şekilde söylersek normal sigara içen birisinin , e-sigaraya başlaması kendisi için daha sağlıklı bir durum olur. Ancak normal sigara kullanmayan birisinin, e-sigara kullanması onun için zararlı olabilir.
Bu konuda en geçerli bulduğum , ve bana göre kapsamlı deneyler eşliğinde yapılan araştırma BBC’nin e-sigara belgeselidir. Merak edenler göz atabilir.

E-sigaranın Geleceği

Bunu bir final bölümü olarak yazarsak, kendi kişisel deneyimlerim ve izlenimlerim üzerinden e-sigara yakın gelecekte sigaranın yerini tamamen almasa bile çok ciddi bir kullanıcı potansiyeline sahip. Sigarada bulunan sayısız kimyasalların bulunmaması, etrafa kötü kokular yerine envai çeşit aroma kokusu vermesi, kullanımının basit olması, sigaraya göre ekonomik olması e-sigara kullanıcılarının tercih sebepleri arasında yer alıyor.
Elbette bir diğer konu ise yasallık konusu. Devletler bu konuda ciddi görüş ayrılıklarına sahip. Dünyada 10 civarı ülkede kullanımı ve satışı yasaktır. Kalan çoğunluk ise kullanımını yasal kılarken satışını yasaklamıştır. Ülkemizde ise ithalaatı ve satışı yasaktır.
Birçok kullanıcı ise bunun sebebinin e-sigaranın yaygınlaşmasından hoşnut olmayan tütün ve sigara tekellerinin hükümetlere yaptığı baskıdan kaynaklandığını düşünüyor.
Dikkat çeken bir ülke ise İngiltere. Ülkede birçok sağlık yetkilisi e-sigaraya teşvik ediyor ve sigarayı bırakma konusunda en iyi çözümün bu olduğunu söylüyor. Devlet de bu konuda diğer ülkelere göre en yumuşak tedbir alanların başında geliyor. Hatta son zamanlarda doktorların e-sigarayı sigara bırakma tedavisinde reçete etmesi gerektiği tartışmaları sürüyor.
Tüm bunlar ışığında şunu söyleyebilirim ki eski bir sigara bağımlısı olarak , yaklaşık 10 sene kullandığım sigarayı , e-sigaraya başlayarak bırakabildim. Daha iyi nefes aldığımı hissedebiliyorum, daha iyi koku aldığımı hissedebiliyorum. Etrafıma kötü kokular yaymıyorum. Umarım bu yazı merak edenlere bir fikir verir. Sevgi ve saygılarla.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mehmet Ali İNCE<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF