Dijital Medya Ve Pazarlama

7 dakika


Dijital Medya Ve Pazarlama


‘Koronavirüs Ve Çevresel Etkileri’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer Teknoloji içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Dijital medya ve pazarlama son zamanların gözde konuları arasında. Online platformlarda pek çok işimizi halledebilmemiz, bazı sektör alanlarının dijital dünyaya kayması ve dijital dünyanın getirdiği kolaylıklar nedeniyle her geçen gün daha fazla kişinin ve kurumun tercih ettiği bir yer haline gelmeye başladı.   

Dijital medya web sitelerini, teknolojik cihazları aynı zamanda oluşturulmuş olan teknolojik platformları kapsayan, videolar, makaleler, fotoğraflar, sesli kitaplar, formlar ve sanal gerçekliğe hitap eden uygulamalar şeklinde karşımıza çıkan popüler bir yayın organıdır. Hızlı ve pratik oluşu,  minimum maliyet ile büyük kitlelere ulaşabilme, kısa sürede sonuç alabilme gibi özellikleri nedeniyle her geçen gün daha fazla kişi ve kurumun dijital medyanın alameti farikalarından yararlanmaya çalıştığını ve bu konuda çalışmalar başlattığını görüyoruz.  

Eğlence, sağlık, teknoloji, e-ticaret, eğitim, pazarlama ve reklamcılık, spor, çevre, film gibi alanlarda dijital medyanın etkilerini ve yapılan çalışmaları görmemiz mümkün. Bu alanlardan hepsinde şüphesiz ki dijital medyanın ayak seslerini duyuyoruz sadece bir tanesi diğerlerinden hem kapsam olarak hem de etki olarak öne çıkıyor: Pazarlama.  

Pazarlama; üretilen ürünün ya da hizmetin, potansiyel müşterilere veya potansiyel müşteri adaylarına alımına – satımına teşvik etmek için yapılan faaliyetlerin toplamıdır.  Ürün – hizmet ve müşteri eşleşmesi pazarlama alanında önemlidir.  

Dijital medya ve pazarlama ilişkisine bakacak olursak gözümüze ilk çarpacak olan şey; etkileşim. Dijital medya üzerindeki sosyal platformlarda öne çıkmanın en önemli kriteri; etkileşim. Pazarlama alanında ürün ya da hizmetin alacağı etkileşim neticesinde çalışmalar planlanmaya çalışılır. İki alanın böylesi bir kesişim noktasının olması tabii ki etki mekanizmasını arttıran bir etmen.  

Pazarlama çalışmalarında kullanılan dijital platformlar tamamen kurumun potansiyel müşterilerinin hangi platformlarda aktif olarak yer aldığı ile ilgili olarak değişir. Buna bağlı olarak da çalışmalar hazırlanır.  

Hepimizin birer akıllı telefonu olduğunu ve bu telefonlarda dijital medyayı sonuna kadar kullandığımızı varsayarsak aslında dijital medyanın etki gücünün de ne denli büyük olduğunu kavrayabiliriz. Bütün bu nedenlere bağlı olarak son dönemin gözde konuları ve meslekleri arasında yer alan dijital medya ilerleyen zamanlarda belki de yakın zamanda yeni gelişmeleri doğuracak gibi görünüyor.  

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Gizem Torun<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF