“Der Spıegel” Gurur Verici Tablo

Yeni yıldaki ilk sayısını çıkaran Der Spiegel, kapağında iki Türk bilim insanına yer verdi.3 dakika


Yeni yıldaki ilk sayısını çıkaran Der Spiegel, kapağında iki Türk bilim insanına yer verdi. Koranavirüse karşı geliştirdikleri aşıyla tüm dünyadaki dikkatleri üstüne çeken BioNTech yöneticileri Dr. Özlem Türeci ile Dr. Uğur Şahin öncülüğünde koranavirüse karşı en etkili aşıyı ortaya çıkardıkları biliniyor. Alman biyoteknoloji şirketi olan BioNTech‘in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Uğur Şahin, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşının üretim kapasitesinin artırılması için yoğun bir çaba içinde olduklarını dile getirdi.

Özlem Türeci ile Der spiegel’e verdikleri röportajda “Şu an durum tozpembe görünmüyor, başka onay alan aşı olmadığı için açık oluşmaya başladı ve biz kendi aşımızla bu açığı da kapatmak zorundayız” dedi. Şahin “Birçok farklı firmanın yeterli sayıda aşı üreteceğinden yola çıkıldı. Sanırım, ‘yeterince aşı temin ederiz, durum o kadar da kötüye gitmez ve her şey kontrolümüz altında’ gibi bir hava oluştu. Bu beni şaşırttı” dedi. Almanya için yeterli aşının olabileceği Almanyada durumun kontrol altına alınabileceği ve yeterli üretim potansiyeli oluşturmak için çaba sarf ettikleri söyledi. 

ABD Erken Hamle Yaptı

Amerika birleşik devletlerinin BioNTech 'ten henüz temmuz ayında 600 milyon doz aşı sipariş ettiğini söyledi. AB ise ancak kasım ayında 300 milyon doz aşı sipariş ettiğini söyleyen Şahin "Avrupa'da süreç, diğer ülkelerle olduğu kadar seri ve dolaysız işlemedi" ifadesini kullandı.

Türkiye BioNTech İle Görüştü

Türkiye BioNTech ile ortak üretim hattında buluşmayı hedefliyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da kıldığı cuma namazından sonra konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Almanya ile yaptığımız görüşmelerde bir ortak üretim meselesi de söz konusu. Bu konuda TÜBİTAK çalışmasını sürdürüyor. Buradan da olumlu gelişmeler var" sözlerini dile getirdi.

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank  yaptığı açıklamada, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'a, Uğur Şahin ile görüşmek üzere Almanya'ya gitmesi için talimat verdiğini söylemişti. Varank, "'Beraber bir üretim tesisi Türkiye’de kurabilir miyiz' diye bizzat gidip görüşmesini istedim. Uğur Hoca, Türkiye ile ilgili güzel cümleler kurdu. Gerçekten burada ortak bir Ar-Ge merkezi kurmak istiyor" demişti.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Onur Gültepe<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF