Deprem Zamanlarında Kullanabileceğiniz 5 Telefon Uygulaması

1 dk


Deprem Zamanlarında Kullanabileceğiniz 5 Telefon Uygulaması


‘Yakında Gelecek Marvel Filmleri (Bölüm 2)’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer Teknoloji’ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Öncelikle dün İzmir ve çevresinde gerçekleşen depremde yaşamlarını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara sağlık ve herkese sabır diliyoruz. Başta felaketlerin en sinsisi deprem ve diğer afetlerde de kullanabileceğimiz, her biri hayati önem taşıyan 5 mobil uygulamayı sizler için derledik. Umarız hiçbirini kullanmanıza gerek kalmaz…

Güvendeyim

AKUT’un geliştirdiği bir uygulama olan “Güvendeyim” ile çevrenize tek bir hareketle güvende olduğunuzu iletebilirsiniz. Uygulamayı indirdiğiniz anda listeye haber vermek istediğiniz kişileri numaralarıyla eklemeniz yeterli. Ekrandaki butona bastığınızda eklediğiniz numaralara şebekenizi kullanarak SMS yolu ile haber veriliyor.

Whistle

Enkaz altında sesimizi birilerine duyurmak, iletişimi sağlamak ve yerinizi belli etmek hayati önem taşıyor. Bu uygulama gibi birkaç uygulama mevcut. Özellikleri ise yüksek seste düdük sesi çıkarmak. Telefonunuzun ses sistemine en uygun uygulamayı bularak en çok sesi çıkaranı telefonunuzda bulundurabilirsiniz.

Bridgefy

Bu uygulama sayesinde aynı ev içerisindeki kişilerle internet veya şebeke bağlantısı gerektirmeden iletişimi sağlamanıza yarıyor. Bluetooth kullanarak görevini gerçekleştiren bu uygulamanın ortalama 100 metre gibi bir çekim gücü bulunmakta. Hatta alt-üst komşularınız ile de iletişimi gerçekleştirebilmeniz muhtemel. Açtığınızda profil oluşturmanız yeterli.

Her ne kadar bilinçli davranmaya çalışsak da, deprem anında içinde bulunduğumuz psikoloji kaynaklı hatları meşgul edebiliyor, şebekeleri yoğunlukla tıkayabiliyoruz. Böyle durumlarda en azından yakın çevrenizdeki insanlarla iletişimi sağlayabilir, hatta kişi ekleme yerine direk uygulamayı kullanan insanların profilleriyle karşılaştığınız için enkaz çevresinde kurtulmuş birileriyle bu yolla iletişimi gerçekleştirebilirsiniz.

HeyTell

İnternet üzerinden çalışan bir uygulama olmasına rağmen, düşük veri kullanımı ile yararlı olabilecek bir uygulama. Uygulamayı kullanan yakın çevrenizle bu uygulamayı telsiz olarak kullanabilir, sesli mesajlaşabilirsiniz. Konumunuzu da iletebildiğiniz bu uygulamada eğer ki az da olsa internet erişiminiz varsa, hat tıkanmaları gibi sorunları yaşamadan iletişime geçebilmeniz için biçilmiş kaftan.

Red Panic Button

Bu uygulama adından da anlaşılacağı üzerine ‘Kırmızı Panik Butonu’ içermekte ve indirdiğiniz anda belirlediğiniz telefon numaraları veya e-postalara konumunuzu gönderir. Akıllı saatinizle de uyumlu olan bu uygulama, telefonunuz yanınızda olmasa bile saatinizden tek bir dokunuşla bunu gerçekleştirebilirsiniz.


#GeçmişOlsunİzmir


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Yusuf Emre Can

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF