Sualtı Astronotu Olmak İster Misin?

Okyanusların Astronotu Ol! 1 dakika


Sualtı ‘na merağın var ama nefesimi bir dakikadan uzun tutamıyorum diyorsan bu yazı ile seni sualtı ‘nda daha uzun süre tutabiliriz belki. 

Öncelikli Olarak Yüzmeyi Bilmemiz Gerek

Öncelikli olarak bu sporu yapabilmemiz için yüzmeyi bilmemiz gerekmekte. Profesyonel yüzücüler gibi bilmemize gerek yok hemen korkup sayfayı kapamayın. Temel yüzmeyi bilmemiz ilk önceliğimiz olarak karşımıza çıkmakta. Sonuçta tüplü dalış yaptığınız zaman suyun altında karşılaşacağınız o muaazzam dünyayı keşfedebilmek için ileri,geri,sağa veya sola gidebilmeniz gerekli olacak. Herhangi bir dalış okulunda veya kişisel eğitmen ile anlaştığınızda eğer yüzme bilmiyorsanız bunu ona söyleyebilir ve ekstra olarak yüzme eğitimi alabilirsiniz. 

Yaşımız Tutuyor Mu?

Bu sporu yapabilmemiz için 14 yaşını geçmiş olmamız gerekmektedir. 14 ile 18 yaş arası ise veli iznine tabidir. 18 yaş üstü kişiler ise herhangi bir dalış okulu veya eğitmenle görüşüp anlaştıkları takdirde eğitimlere başlayabilir. Dalış sporu için bu iki durumun dışında herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Sağlık İçin Spor, Spor İçin Sağlık

Tabii ki sporu sağlığımız için yapmaktayız ama yapacağımız sporu yapabilmek için sağlığımızın elverişli olması gerekmektedir. Dalış sporuna başlamadan ve eğitim almadan önce genel bir check-up yaptırmanızda ya da en azından aile hekiminize görünmenizde fayda olacaktır. Eğer akciğer rahatsızlığınız, ileri derece panik atağınız, kalp rahatsızlığınız, geçmiş hayatınızda geçirmiş olduğunuz büyük bir operasyon veya düzenli olarak kullanmakta olduğunuz ilaç veya ilaçlarınız varsa eğitimlere başlamadan veya dalış yapmadan önce kesinlikle doktoronuza ya da bir sualtı hekimine görünmenizde fayda vardır.

Dalışta Dereceler Nedir?

Eğer yukarıda okuduğunuz durumlardan bir sıkıntınız yok ise sizde sualtına inebilir ve balıklarla konuşabilirsiniz. Tabi öyle istediğiniz derinliklere hemencecik dalamıyorsunuz her şeyin sırası var. Önce 1 yıldız dalgıç eğitimine tabi tutuluyorsunuz. Eğer bu eğitimi geçerseniz size 1 yıldız dalgıç ünvanı veriliyor. Peki 1 yıldız dalıcı ünvanınızla neler yapabiliyorsunuz. Yanınızda 2 yıldız dalıcı ya da 3 yıldız dalıcı ile 18 metre derinliğe kadar dalış yapabilmektesiniz. Yeri gelmişken bir durumu hatırlatmakta fayda var dalış sporunda asla ama asla tek başına dalış yapılmaz. Bu yüzden yanınızda 1 yıldızken zorunlu olarak 2 yıldız veya 3 yıldız dalıcılar bulunmak zorundadır.

Dalış Sporunda Nasıl İlerleyebilirim?

Ee, 1 yıldız dalıcı olduk 18 metreye daldık, diyorsunuz ama daha derinlere inmek istiyoruzda, diyorsunuz bunu biliyorum. Öncelikle 2 yıldız dalıcı ve 3 yıldız dalıcı olabilmek için belirli bir dalış sayısını geçmeniz gerekmekte. Bu dalışlarınızı her dalışınızdan sonra kaydedebilmeniz için size bir adet dalış defteri verilmektedir. Bu deftere dalışınız yazıldıktan sonra dalış lideriniz imza ve kaşe atarak dalışınızı onaylar. Dalış sayılarınız arttıkça ve gereken sayılara ulaşıldıkça 2 ve 3 yıldız dalıcı ve sonrasında ise 1 yıldız eğitmen dalıcı, 2 yıldız eğitmen dalıcı ve 3 yıldız eğitmen dalıcı seviyelerine geçebilirsiniz. Tabi her seviye için o seviyeye ait teorik ve pratik dalış sınavlarını geçmenizde gerekmektedir.

Okyanusların Astronotu Ol!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yağız Yüzlek<span class="bp-unverified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF