Cumhuriyet’in İlk Kadın Öğretmeni

"Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır." - Mustafa Kemal Atatürk11 dk


Cumhuriyet’in İlk Kadın Öğretmeni

“Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.” – Mustafa Kemal Atatürk


KAHRAMANIM O BENİM… adlı yazım için tıklayın…

Diğer Gündem İçeriklerine ulaşmak için tıklayın…


 Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü…Günün son saatlerinde sizi cumhuriyetin kahraman kadınlarından biriyle tanıştırmak istiyorum. Hikayesi umarım yolunuzu ışıklandırmak için umut ışığı olur.

  18 Mart 1915 yılında Çanakkale’nin Gelibolu şehrinde Mustafa Kemal’e çiçek verirken düşecek bir kız çocuğu doğdu. Bu kız çocuğu cumhuriyet tarihinin ilk kadın öğretmenlerinden Fatma Refet Angın idi.Gelibolu’da emniyet amiri Hafız Şerif Bey’le Halime Hanım’ın üç çocuğundan en büyüğü idi. 

  İlk eğitimine mahalle mektebinde başladı ancak devam etmedi ve okuma yazmayı annesinden öğrendi. Refet Angın, Tevhid – i Tedrisat Kanunundan sonra Gelibolu’da bulunan Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınavlara girerek üçüncü sınıftan okumaya başladı. 1927 yılında ilkokuldan mezun oldu. Babası bir Kuvay-i Milliye üyesidir. Tam babasının kızı olarak Mustafa Kemal’in arkasından Anadolu’ya gidip orta cephede üç yıl savaşmıştır. Daha sonra Edirne Kız Öğretmen Okulu’nda eğitime başladı. 1932 yılında Öğretmen Okulu’nu bitirerek Ankara’ya gitti. Burada Gazi Terbiye Enstitüsü Tarih Bölümüne yazıldı. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi açıldıktan sonra oraya da kayıt olan Angın her iki okuldan da 1936 yılında mezun oldu.

  Öğretmen olduktan sonra Gelibolu Ortaokulu’nda göreve başladı. Sonra sırasıyla Biga Ortaokulu, Bursa Kız Lisesi Tarih Öğretmenliği, Antakya Kız Meslek Lisesi Müdürlüğü, Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yüksek Kısım Şefliği; Gaziantep, Balıkesir ve Kız Meslek Lisesi müdürlüklerinde bulundu. 1955-1975 yılları arasında Ankara Deneme Lisesi’nde öğretmenlik ve müdürlük görevinde bulundu. 1974 yılında geçici olarak Ankara Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesi’nde görevlendirildi. 1975 yılında İstanbul’a atandı ve İstanbul’da Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nin kuruluşu çalışmalarını yürüttü.

  Hayatı ile bizi etkileyen ilk kadının kuşkusuz en etkileyici anıları, Mustafa Kemal Atatürk ile yolları birçok kez kesişmesi idi. Refet Angın, birinci karşılaşması olan ilkokul yıllarında Atatürk’ün “Büyüyünce ne olacaksın çocuk?”  sözüne,”Öğretmen” diye cevap verir. İkinci karşılaşmalarında ise Öğretmen Okulu öğrencisidir ve Atatürk’e “Bakın sözümü tuttum Paşam. Öğretmen olacağım işte” dediğinde, Atatürk onun Gelibolu’daki küçük kız olduğunu derhal hatırlar ve bunu belirterek, ne öğretmeni olmak istediğini sorar. ‘Matematik’ cevabını alınca “Hayır tarih öğretmeni olacaksın. Çünkü nesillere tarihlerini öğretmek en önemli vazifedir.” sözü üzerine Refet Angın, tarih öğretmeni olmaya karar verir.   

  20–25 Eylül 1937 tarihleri arasında yapılan İkinci Türk Tarih Kongresinde delege olarak bulunuyordu. Kongreye katılan Atatürk,  Angın’ı görür görmez hatırlar. Refet Angın, verdiği sözü tuttuğunu ve tarih öğretmeni olduğunu söylediğinde ise Atatürk’ün cevabı şu şekilde olur:

– ‘Bak, öğretmen olmak kâfi değil; görev şimdi başlıyor. Şunu iyi bil ki çok iyi öğretmen olacaksın. Çok okuyacaksın. Sen, zaten okuyorsun; ama daha çok okuyacaksın. Talebelerini çok iyi yetiştireceksin. Onlara, Kurtuluş Savaşı’nı çok iyi öğreteceksin. Ve bu arada Çanakkale Savaşları’nı sakın unutma. Bizi, bu günlere getiren Çanakkale Savaşları’dır. Ezkaza biz onu kaybetse idik, bugün hür dünya camiası yoktu. Devrimleri ve ilkeleri yaşatacaksın. Gerektiğinde mücadele edeceksin. Sakın ha, unutma.’ der.

 Tarih öğretmenliğinden 1982′de emekli olan Refet Angın, Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 29 Haziran 2006 tarihinde aldığı kararla onursal doktora unvanını ise yapılan bir törenle aldı. İlk Öğretmenler Gününde ise yılın öğretmeni seçildi. Argın’ın ‘‘90 yaşında olmama rağmen görevime devam ediyorum, erken emekli olanları anlayamıyorum” sözleri çalışmayı ne kadar sevdiğini ve fedakarlığını bize açıklıyor kuşkusuz.

 Bu kahraman kadın 30 Ocak 2010 Çarşamba günü 95 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Sayısız öğrenci yetiştiren bu cumhuriyet öğretmenini saygıyla ve rahmetle anıyorum.

 Fikri hür ,vicdanı hür,irfanı hür nesiller yetiştirmeyi benimsemiş tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü kutlu olsun.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

SERAY YILMAZ<span class="bp-verified-badge"></span>

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF