Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Görüşünü Bildirdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıköğretim kapsamında psikoloji lisans eğitimine yönelik görüşünü Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bildirdi.10 dakika


Ne olmuştu?

13 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul Üniversitesi, takiben Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümünü Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde konumlandırdığını ve yeni tercih dönemi ile birlikte bölümlerin öğrenci kabul edeceğini duyurmuştu.

Konu ile ilgili olarak Türk Psikologlar Derneği’nin önderliğinde yürütülen hukuksal sürecin yanı sıra, ilgili karara, psikoloji camiası sosyal medya üzerinden yoğun tepki göstermişti.

Tepkilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar ulaşmasının ardından, Erdoğan  Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’na konu ile ilgili ivedi bir rapor hazırlanması talimatı vermişti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararını, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile duyurmuştu.

Fahrettin Altun’un Paylaşımı 

Fahrettin Altun’un kararı duyurmasını takiben, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu da, konu ile ilgili çalışmalara başlandığı ve konuyu görüşmek üzere 4 Ağustos 2020, Salı günü toplanacakları bilgisini Twitter üzerinden kamuoyu ile paylaşmıştı. 

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun Paylaşımı

Sonra Ne Oldu?

İlgili paylaşımlardan sonra heyecanlı bir bekleyiş başlamıştı ki, tarih 4 Ağustos 2020, Salı gününü gösterdiğinde beklenen paylaşımlar geldi.

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Twitter hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kurulumuz bugün gerçekleştirilen toplantıda bazı üniversitelerimiz bünyesinde açılmış bulunan açık öğretim psikoloji lisans programları hakkındaki görüş ve değerlendirmelerini içeren ön raporunu tamamlayarak Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmiştir. “ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun Paylaşımı

Kurulun aldığı kararın içeriğine dair bilgi ise İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Altun, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile kurulun, “ Psikoloji lisans eğitiminin büyük oranda uygulama gerektiren mahiyeti ve yükseköğretimde kalitenin korunması amacıyla örgün olarak yapılmasının daha uygun olacağı yönünde “ bir rapor hazırladığını ve Cumhurbaşkanlığı’na sunduğunu duyurdu. 

Fahrettin Altun’un Paylaşımı

Kurulun kararına dair bilginin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nihai kararı, yine İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından sosyal medya aracılığıyla duyuruldu. 

Altun, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun ilgili raporuna binaen ‘ açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı’ yönündeki görüşünü Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bildirmiştir. “ ifadelerini kullandı. 

Fahrettin Altun’un Paylaşımı

Günlerdir Beklenen Karar Gelmişti!

Bilgilendirmelerin ardından, psikoloji camiasını tabiri caiz ise tam bir şenlik havası sardı. 

20 günü aşkın bir süredir, verdikleri haklı mücadelenin,  bilim ve toplum adına en yüksek yararın gözetildiği karara bağlanmış olması tüm caimayı mutluluğa boğdu.

 

İlk Teşekkür… 

Cumhurbaşkanlığı’na ilk teşekkür ise, Türk Psikologlar Derneği Başkanı Doç. Dr. Okan Cem Çırakoğlu’ndan geldi. Çırakoğlu, “ Haklı gerekçelerimizi dikkate alarak gereken yönlendirmeyi yapan Cumhurbaşkanlığı makamına caimamız adına teşekkürlerimizi sunarız.” ifadelerini kullandı.

Okan Cem Çırakoğlu’nun Paylaşımı

YÖK, Programları Lisans Tercih Sihirbazı’ndan Kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bildirmesinin ardından da ilgili programlar YÖK tercih listelerinden kaldırıldı.

Yükseköğretim Kurulu Lisans Tercih Sihirbazı’nda artık açıköğretim programları kapsamında psikoloji bölümüne dair herhangi bir içerik bulunmamakta.

Yükseköğretim Kurulu Lisans Tercih Sihirbazı Açıköğretim Programları Listesi

Yükseköğretim Kurulu Lisans Tercih Sihirbazı

Yükseköğretim Kurulu Lisans Tercih Sihirbazı'ndan tüm lisans programlarının bilgisine ulaşabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Berfin Uça<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF