Covid-19 Sebebiyle Oluşturulan Maddi Destek Paketleri

10 dakika


Dünyanın 2019’un sonlarında tanıştığı Covid-19 ile mücadelesi sürüyor. Türkiye’de Mart ayında açıklanan ilk Covid-19 vakasından bu yana ülkede birçok değişiklik meydana geldi. Kamunun Covid-19 ile mücadele sürecinden en az seviyede etkilenmesi için vergi ve iş hukuku alanında pek çok düzenleme yapıldı ve farklı destek programları devreye alındı. Yapılan bu düzenlemeleri sizin için bir araya getirdik.

FİNANSAL DESTEKLER

✓Dezenfektan, koruyucu elbise, gözlük, maske, eldiven gibi ürünleri yerli üretenlere KOSGEB’den 10 milyon liraya kadar desteği sağlandı.

✓ Kira ödemeleri konusunda destek ve esneklik sağlanmıştır.

✓Hazine taşınmazları üzerinde tahsisli olan ve faaliyetleri durdurulan ticari ünitelerden bu süreçte kira bedeli alınmayacak, açık olan ticari ünitelerde ise personel sayısı ve faaliyet süresi dikkate alınarak kira bedelinde indirim sağlandı.

✓ Teknoloji geliştirme bölgesinde yer alan firmalardan 2 ay boyunca kira alınmayacaktır.

✓ Salgından etkilenen tüm firmalara iş’e devam kredi desteği verilecektir. ***Çalışan sayılarında azaltma yapılmaması ön koşuldur.

✓Su faturası ödemelerinin gecikmesi hâlinde dahi kesinti yapılmaması kararı alındı.

✓22.03.2020 tarihinden 30/04/2020 tarihine kadar, nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takiplerinin durduruldu. Resmi Gazete: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200322-2.pdf

✓Vergi Ödevlerinde ertelemelere gidildi. 

✓KOSGEB’in geri ödemeli olarak verdiği destekler kapsamında 30 Haziran 2020’ye kadar olan alacaklar 3 ay ertelendi. 

✓KOSGEB Tarafından Uygun Koşullarda Finansal Destek Sağlanması Amacı ile: 

• Yatırım ve işletme kredi üst limiti KOBİ başına 300.000 TL’de 3 milyon TL’ye çıkarılmış, 

• Kredilerin vadesi 48 aydan 60 aya uzatılmıştır. 

• Başvuru için: KOBİ’lere sağlanacak finansman desteğine ilişkin başvuru, değerlendirme ve destekten faydalanma koşulları ile iş ve işlem akışı KOSGEB ve bankalar ile yapılacak protokollerle belirlenecektir.

HALKBANK MÜŞTERİLERİ İÇİN

Firmaların kurumsal kart limitleri arttırılacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek. 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödemeyenler bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek. Banka müşterilerine 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkanı sunulacak. Firmalara istihdam azaltmamak şartıyla 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek. Esnaf ve sanatkarların ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenebilecek. Halkbank tarafından tüm esnaflar için ” işletme ve finans desteği ” ile ” paraf esnaf kart desteği ” paketlerini hayata geçirilecek.

VAKIFBANK MÜŞTERİLERİ İÇİN

Firmaların, 31 Mart 2020 tarihindeki devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran 2020 tarihine kadar olan tüm anapara ve faiz ödemeleri konusunda esneklik sağlanmıştır. Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemeleri 3 aya kadar ötelenebilecek. Firmaların nakit yönetim limitleri artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilecek. İşletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacak. Kurumsal, Ticari ve KOBİ segmentinde yer alan müşterilerin düzenledikleri çeklerin ödenmesi amacıyla “Çek Ödeme Destek Kredisi” hazırlandı. Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü krediler, 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılacak. 

ZİRAAT BANKASI MÜŞTERİLERİ İÇİN

Mevcut krediler 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere yapılandırılabilecek. 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödemeyenler bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek. Firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek. Firmalara istihdam azaltmamak şartıyla 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.

ÇALIŞMA HAYATINA DAİR DESTEKLER

Kısa Çalışma Ödeneğinin Kabul Edilme Kriterleri Nelerdir?

1-İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucunda uygun bulunması,

2-İşçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması, 

3-İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Covid19 sebebiyle birçok kurum kamu destek paketi hazırlamıştır. Bu kurumlar şunlardır:

KOSGEB

TÜBİTAK

İŞKUR

TİCARET BAKANLIĞI

HALKBANK

VAKIFBANK

ZİRAAT BANKASI

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

SGK

KGF

KALKINMA AJANSLARI

Sadece Zeki İnsanların Uygulayabildiği 10 Manipüle Yöntemi adlı yazı için tıklayın…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Sevdenur Soral<span class="bp-unverified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF