Corona İnsan Hayvan

7 dakika


Coronavirüs ile ilgili binlerce yazı video yapıldı. Ama ben sizelere Corona’ya farklı bir etkisinden bakalım isteyeceğim. 

İtalya’da Corona’dan dolayı sokağa çıkma yasağı başladı ve Venedik kanallarında balıklar ve kuğular ortaya çıktı.

Peki bitti mi hayır. İstanbul’da görülen yunuslar İzmir’de görülen yunuslar. 

Sanki bu hayvanlar bizim için doğayı temizlemek için canla başla çalıştılar ve bizler de belki bunlar sayesinde belki farklı sebeplerden dolayı artık sokağa çıkabilir olduk. Peki neler yaptık dışarıya çıkınca? Etrafa attığımız maskelerimizle içimizde tuttuğumuz o sokağa çıkma isteğiyle etrafa saçtığımız çekirdek parçaları.

Bununla yetindik mi elbette hayır. 

Giderek artan öfkemizden mi kaynaklıdır acaba hayvanları bu kadar katlediyo olmamız? Evet asıl Corona’nın etkisi içimizde o vahşi insanı çıkarması tahammül yetimizi yok etmemiz. En son cesur için çıkarılması istenen yasa nedir? Ya da bir köpeği kediyi öldürdüğünüzde bize yasa ne diyor? Yasa çok basitçe diyor ki: Hayvan öldürmek mala zarar kapsamında işlenen bir suçtur, komşunun köpeğini öldürürseniz ya da arabasını çizseniz aynı cezayı alırsınız.

Bunun nedeni nedir? Peki yani hayvanı mal olarak görmek? Hadi bu soru cevabını içerden bakarak bulalım yani bir hayvan sahiplendiniz ya da evlat edindiniz. Bakın hayvan sever olduğunuzda da bi tuhaflık yok mu sizce? Nasıl yani sahiplenmek insan egomuz hep devrede sahip köle ilişkisi gibi ya da evlat edinme bir hayvanı? Bu canlı ne yazık ki sizi anne baba olarak görmüyor çünkü o bilinç yok. Biz neden onları çocuğumuz yerine koyarak insansı sıfatlar yüklüyoruz. Aslında çok masum ve temiz görünüyor değil mi? 

Biz onları sahiplenip yarıştıkça onlar mal olarak kalmaya devam edecektir. Bu arada bir sürüye (aileye) ait kedi ve köpekler çok şanslılar ki onları yasa koruyor.  Sokakta yaşayanlar, onlar sosyal medyada yer bulamazlarsa hiç umursanmıyorlar bile peki ne yapalım?

Elbette hayvanlar için kapsamlı bir yasa tasarısı şu an meclise gitmenin yolunu arıyor. Ama gündem o kadar basit konularla dolu ki ne yazık ki hayvanlar için sıra gelmiyor. 

Malesef GELMEYECEKTİR. Çünkü sokak hayvanları ya da baktığımız hayvanlar oy kullanamadıkları için onlara asla sıra gelmeyecektir.

Benim düşüncem bir hayvan yaşı ile insan yaşı ortalaması alınmalı ve yapılan istismar işkence insanlarla eş değer olmalıdır. Aynı cezai işlem uygulanmalı ve yabani hayvanlar için izinsiz av konusunda da kasten insan öldürmek suçu ile cezai işlem uygulanmalı ve kesinlikle paraya çevrilmemelidir.

Aklınızda eminim ki insan yasalarıyla ilgili soru işaretleri var. Bu çok normal ama bir noktadan başlanmalı ve çok düşündüğümüz şu avrupa bize biraz örnek alınmalı. Bir noktadan başlanmalı artık düzeltilmeye; yoksa bir arpa boyu yol gidememiş olucaz. 

VE bu en kötüsü olacaktır.

Sağlıklık mutlu günler sizinle olması dileğiye bir sonraki serzenişte görüşmek üzere.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

burak tekin<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF