Çoklu Kişilik Bozukluğunu Anlatmayı Başarmış 15 Etkileyici Film

1 dakika


Çoklu kişilik bozukluğu çok ciddi ve oldukça önemli bir ruhsal rahatsızlık. Bu psikolojik durumu izleyicisine anlatmayı amaçlayan başarılı 15 filmi sizler için derledik.

1. Fight Club / 8.8

Brad Pitt’in başrolünde oynadığı bu kült filmde en beğenilen psikolojik filmler arasında yer alıyor. Aslında vizyona girdiği dönem gişede istediği başarıyı elde edemeyen bu film yıllar sonra 90’larn en iyi filmlerinden biri olarak anıldı ve bir sinema klasiğine dönüştü. Filmin konusuna gelecek olursak; sıradan ve monoton yaşamından bıkmış genç bir uykusuz ofis çalışanı (Edward Norton), ilginç bir adam olan Tyler Durden (Brad Pitt) ile tanışır. Tyler onu yaşam biçimini sorgulamaya yönlendirecek ve kendini hırpalamanın mantıklı olduğuna ikna edecektir. İkili hayatlarını değiştirecek bir dövüş kulübü açmaya karar verirler.

2. Psycho / 8.5

Alfred Hitchcock’un kült filmi Psycho ise, şüphesiz sinema tarihinin en etkileyici filmlerinden biri. Sizi ilk dakikadan itibaren içine alan film, patronunun bin dolarını çalan Marion’un bu parayla sevgilisine gitmek için yola çıktığı sırada konakladığı bir motelde öldürülmesinin ardından ortaya çıkan gizemli bir olayı konu alıyor. Robert Bloch’un isimsiz romanından esinlenen bu filmde, Bates Motel’de müdür olan Norman Bates (Anthony Perkins) karakterinin kişiliği üzerinde yoğunlaşıyor.

3. Shutter Island / 8.1

Leonardo Di Caprio’nun en başarılı performanslarından birini sergilediği Martin Scorsese imzasını taşıyan bu film, iki polis memurunun bir akıl hastanesine soruşturma amacıyla gitmesini konu alıyor. Di Caprio’ya filmde Mark Ruffalo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi isimler eşlik ediyor.

4. Persona / 8.1

Persona ise hiç konuşmayan bir kadını ve ona göz kulak olan bir hemşirenin hikayesini konu ediniyor. Ünlü bir tiyatro oyuncu olan Elisabeth Vogler bir piyes sırasında aniden sessizliğe gömülüyor. Çevresindekiler ise olayları anlamaya çalışıyor ancak genç kadın konuşmuyor. Bunun ardından ise bir kliniğe yatırılıyor. Ancak Elisabeth’in konuşması için hiçbir fiziksel engel bulunmuyor. Bu ise işleri çok daha ilginç bir hale getiriyor.

5. Black Swan / 8.0

Natalie Portman’ın başrolünde oynadığı bu sinema şaheseri New York’ta yaşayan Nina isimi genç ve yetenekli bir balerini odak noktasına alıyor. Yaşamındaki en büyük tutkusu olan dans ise aynı zamanda Nina’nın hayatında büyük bir baskı yaratıyor. Yeni sezonda sergilenecek olan “Swan Lake” gösterisinde baş dansçı olmak için çaba sarfeden Nina, bir yandan rakibi Lily ile yarışırken bir yandan da kendi karanlık tarafıyla yüzleşiyor. Natalie Portman’ın oldukça başarılı bir performans sergilediği bu film, en iyi çoklu kişilik bozukluğu filmleri arasında yer alıyor.

6. Sybil / 7.7

2007 yapımı bu filmde çocukluğunda yaşadığı tacizler nedeniyle çoklu kişilik bozukluğuyla mücadele eden genç bir kadının yaşadıkları anlatılıyor. Sybil’in tam tamına 15 alter egosu bulunuyor. Filmi ilginç kılan ise gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış olması. Film Shirley Ardell Mason’un gerçek hikayesine dayanıyor.

7. Dr. Jekyll and Mr. Hyde / 7.7

Klasiklerden bahsetmişken, Dr. Jekyll and Mr. Hyde’dan bahsetmemek olmaz. Filmin konusu is şöyle; Doktor Henry Jekyll (John Barrymore), insanın iyi ve kötü doğasını 2 farklı bedene ayırabilecek bir formül yaratmayı düşleyen bir bilim insanıdır. Ancak bunu yapmaya çalıştığında işler istediği gibi gitmez. Deney onu korkunç suçlar işleyen Hyde’a dönüştürür. Dr. Jeykll bununla başa çıkmak için mücadele verir.

8. Primal Fear / 7.7

Edward Norton ve Richard Gere’in başrolünde oynadığı bu film, etik sorunları işliyor. Filmde Edward Norton tanınmış bir psikoposun öldürmekle suçlanıyor. Ancak onun avukatı Richard Gere ise olayı daha derinlemesine araştırarak farklı bilgiler elde ediyor. Bu bilgiler ise Edward Norton’un canlandırdığı Aaron karakterinin kiliği hakkında.

9. The Machinist / 7.7

Christian Bale’in başrolünde oynadığı bu film de sinema tarihindeki kült filmlerden biri. Insomnia rahatsızlığı yüzünden bir yıldır uyuyamayan Trevor Reznik’in kendi akıl sağlığından şüphe etmeye başlamasını konu alan bu film, sizi derinden etkileyecek. Filmin yönetmenliğini ise Brad Anderson üstleniyor.

10. Split / 7.3

James McAvoy’ın başrolünde oynadığı bu film ise, çoklu kişilik bozukluğundan muzdarip genç adam Kevin’ın 23 ayrı alt kişiliğini konu ediniyor. Bu alt kişiliklerden en baskını olanı ise bir gün 3 genç kızı kaçırıyor. Ancak kendi alt kimlikleri kendi aralarında çatışmaya girince kevin için işler oldukça karmaşık bir hal alıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oğuzhan Yıldırım<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF