Çok Gezen Mi? Çok Okuyan Mı?

Okudum, anladım; gezdim tanıdım. İkisi de keşfe giden yolları açar. -İlber ORTAYLI (Bir Ömür Nasıl Yaşanır adlı kitabından bir kesit)9 dk


Bazıları hayatı boyunca sürekli gezmekten, keşfetmekten hoşlanır. Hani bir laf vardır ya "okula gitmedim ama hayatın mektebini okudum", işte bu insanlar genellikle hayatı dibine kadar yaşayıp, gezerek, sürekli keşfederek, hayatın tadına varırlar.

Bazıları ise hayatın asıl tadının okumakta olduğunu düşünürler. Dünyayı anlamanın, bilmenin en önemli yolunun okumaktan geçtiğini söylerler. Araştırırlar, okurlar, kitap sayfaları adeta onların için bir yaşam biçiminden ibarettir.

İşte bu iki kavram bana göre yukarıdaki açıklamalardan ibarettir. İnsanoğlu doğar, büyür, gelişir, öğrenir, öğrendikçe hayatı değişir ve sonunda ilelebet kalacağı yere göç eder. Bu süreçte her insan kendine bir yol belirler. Bu yolda ya tecrübe ederek, görerek öğrenmeyi seçer; ya da okuyarak, anlayarak hayata dair bilgi edinir. 

Tabi "Bunun bir ortası yok mu?" diye soracaksınız. Bence bunun ortası bir insanın hayatında yapabileceği en önemli doğrulardan biridir diye düşünüyorum. Neden diye soracak olursanız, bir insan hayatı boyunca hem gezerek tecrübe ederek yaşayıp hem de kitaplardan yararlanabiliyorsa bence o insan hayatının her döneminde kendini geliştirebilecek potansiyele sahiptir. 

Bir örnekle söylediklerimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Varsayalım bir adam gezmekten çok hoşnut, sürekli keşfederek, yeni yerler görerek hayatı dolu dolu yaşayarak yaşamını sürdürüyor fakat bu insan kitap gibi önemli bir hazineden mahrum, okumuyor, araştırmıyor; hayatta tecrübe edindiği şeylerin kendine yettiğini düşünüyor.  

Bunun yanı sıra başka bir adam ise sürekli kendini geliştirmek için okuyor, araştırıyor, kaynak üstüne kaynak, kitap üstüne kitap bitiriyor. Yani anlayacağınız ansiklopedinin vücut bulmuş haline benziyor fakat hayata dair kitaplarda yazmayan, felsefede "gündelik bilgi" olarak tabir edebileceğimiz bilgiden bir hayli uzak. Evde bir musluk bozulsa yapamayacak durumda.

İşte ikisi de aslında hem ne kadar doğru hem de ne kadar yanlış yapıyor. İnandıkları doğrularda sürekli direttikleri için ikisi de bir yerde eksik kalıyor. Aslında ikisi de en iyi yaptığı şeyleri yapmaya devam ettikleri için, yapamadıkları şeyler onlara eksiklik hissettirmiyor. Bu yüzden de her ne kadar kendileri fark etmeselerde hayatın asıl doğrularından hep bir yerde mahrum kalıyorlar.

Hayatı belli bir yere kadar yaşamış büyüklerimiz hatta atalarımız her şeyin kararında olması gerektiğini söylerler daima. Gerçekten bir insan hayatında bir şeyin ısrarcısı olmak yerine yeniliklere daima açık olursa hem hayattan daha fazla tat alır, hem de hayata dair yeni bilgiler edinerek, ufka uzanan bir çizgi gibi sonsuz olur. 

Bu yüzden hayat bana göre sonsuz bir ansiklopedi. İnsanoğlu her zaman her şeyden ağzına bir kaşık bal çalmalı, çalmalı ki hayat bir yerde insana eksik olduğunu göstermesin. Hem gezmek hem okumak bana göre tadına doyulmayacak güzellikte iki kavram. Bu iki kavramı da hayatı dolu dolu yaşamak isteyen bir insan bana göre dolu dolu anlamalı ve yaşamalı. Zaten ikisini de kararında uygulayan bir insan kendisinin ne kadar doğru yaptığını ve hayattan ne kadar haz aldığını anlayacak…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF