Çocuğumu Gerçekten Seviyorsan: Dokunma (Onay)

7 dk


İyi niyet, iyi davranışla anlam kazanır. Siz dokunarak seviyor olabilirsiniz, dokunarak iletişim kuruyor olabilirsiniz, dokunmakla gerçekten seviyor hissediyor olabilirsiniz fakat, tecavüz ve tacizlerin de asıl kaynağı olan bu nokta. İzin almadan, onay almadan dokunamazsınız!

Bu bir yargı değil. Bu tam olarak insan olma kuralı. tüm canlı hayatta bu böyle, ağaç bile diğerinin köklerine karışmadan büyüyor, ormanda dallar birbirine karışmadan uzuyor.

Birey olmamış insan yavrusu, onun birincil sorumluları; altını değiştiren yemek yediren ebeveynleri ve atadıkları ikincil güvenilir kişilerden oluşur. Birey olana dek, mümkün olduğu kadar (abartalım demiyorum fakat bu bir alışkanlık olursa "onay" mekanizması anlaşılacak) çocuğum (yer yüzüne doğmuş her insan yavrusunu evladınız gibi sevebilmenizi temenni ederim)  sadece onun bakımına yardımcı birincil kişilerle "özel bölgeler"ini öğrenerek büyümeli. 

Çocuk, sizin önemli bulduğunuz konuları önemseyip bu konularla size yaşadığı her şeyi tarif edebilir hale gelebilir. Tekrar ediyorum, onu her şeyden koruyamazsınız fakat, bilinçli bir çocuğun korunması ve takibi daha kolaydır. 

Bilinçli bir çocuk zarar görmeden kurtulabilir.

Örnekle "bu bizim sırrımız, kimseye söyleme" diye bir şey olmayacağını en makul biçimde göstermeliyiz. "Sır" gibi oyunlar, kandırmacalar genellikle ebeveynine güvenmeyen çocuklara daha kolay uygulanıyor. Dinlediğiniz ve anladığınız çocuğunuzla, ruhani bağınız kuvvetlenir. Çocuğunuzun kimseye söylememesi gereken bir şeyi onunla birlikteyken yapmamaya çalışın.

Çocuk, sizinle temaslı oynayabilir. Buna tepkinizin; benzer karşılık yerine  pozitif yönlendirmeyle, temas kurulan yetişkinin çocuğun yanına oturarak ya da karşısına oturarak onunla bir "birey" olduğunu hissettirerek ve kendisine izinsiz dokunulamayacağını anlatarak iletişim kurmasıyla muazzam gelişip, farkındalığını artırabilir.

Uyarmaktan çekinmeyin! 

Kendimiz için de uyulabilir kurallar koyabiliriz ve dünyaya getirmekten daha büyük bir sorumluluk içinde olduğumuzun bilincinde davranabiliriz.

Çok tepki alacaksınız: "Ben onun amcasıyım" ya da "Sapık mıyım da ben öyle diyorsun"

Hayır! Amcasın, benim de kardeşim, bana bu şekilde sarılıp, dokunup, öpüyor musun? 

Bakın, yetişkin bir bireyden nasıl izin alıyorsak, çocuğumuzdan da öyle izin alacağız, saygı duyacağız, dinleyeceğiz… 

Kızabilirsiniz, şartlar dolayısıyla binlerce farklı olasılıkta binlerce farklı tepki ihtimaliniz var; fakat mühim olan temel "birey olma" yöntem ve çalışmalarını doğru programlamada. 

İnsan olmak, zamanın koşullarına hazır bireyler yetiştrebilmek de demektir. 

Anlamamız gerek: Bu terazi çok hassas! 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF