ÇİZGİ ÖTESİ – FLATLİNERS- FİLM ANALİZİ

Başrolümüz, "Ölüm sonrası ve gizemleri hakkında araştırma yapıyor..." fakat "Çizgiyi aşarsan ölüm peşinden gelir" mottosunu unutuyor. 9 dakika


Çizgi Ötesi – FLATLİNERS- FİLM ANALİZİ

Başrolümüz, “Ölüm sonrası ve gizemleri hakkında araştırma yapıyor…” fakat “Çizgiyi aşarsan ölüm peşinden gelir” mottosunu unutuyor.


‘İçimdeki Güneş- Film Analizi’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Edebiyat‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Filmin başında bir araba sahnesi görüyoruz. İletişimin yoğun olduğu, birbirine gülümseyen iki kişi… Bir anlık dikkatsizlik, bir tanesinin yok olmasına sebep oluyor. 

Başlangıç standart, diğer birçok filmin başlangıcı gibi… Fakat ilerleyen zamanlarda, belki de daha önce hiç izlemediğiniz türden  gerilim/psikolojik kategorilerinde bir film izliyorsunuz…

Beynimizin sınırlarını zorladığımız “Gerçekten olabilir mi?” diye sorular sorduğumuz, şaşırdığımız anlar oluyor…

Araba kazasından sonra, 9 sene ilerliyor film ve görüyoruz ki şoför, bir anda doktor oluyor. Bir hastasıyla iletişim kurduğuna şahit oluyoruz. O kadar çok soru soruyor ki doktor, hasta en sonunda “Birini mi kaybettin tatlım?” diye bir soru yöneltiyor.

Filmin ilerleyen sahnelerinde, doktorun ölüm sonrası ve gizemi hakkında araştırma yaptığını görüyoruz. Kütüphanede derslerinde zorlanan sınıf arkadaşını görüyor ve projesinden bahsediyor. Sınıf arkadaşına, “Ölüme yakın anlardan sorumlu olan beyin bölgesiyle” ilgili araştırma yaptığını söylüyor.

Sonra arkadaşlarına deneyden bahsediyor. Doktor, ana karakterimiz, kalbini durdurmasını istiyor ve bu verileri görüntüleme tarayıcısına almasını ve incelemesini istiyor. Burada bir dakikalık bir “öldürme” söz konusu oluyor. Bir dakikanın sonunda hayata döndürmeleri gerekiyor. Bu zorlu bir süreç gerektiriyor. Burada diğer doktorların, ölen bir kişinin hayata tekrar nasıl döndürüldüğünün mücadelesi verdiğini görüyoruz.

Ölüm sahnelerinde şunlar oluyor; ameliyathaneler, binalar, kilise, evler, caddeler…

Deney olduktan sonra başrolümüz, geçmişe ait bütün detayları hatırlıyor. 12 sene sonra piyano çalmaya başlıyor. Unuttuğu ders konularını hatırlıyor. Birçok doktor arkadaşı aynı potansiyele sahip olmak için, deneyi kendilerinde denemek istiyor. Bu sırada başrolümüz halüsilasyonlar görmeye başlıyor yavaş yavaş. Olmayan yüzleri görmeye başlıyor. 

Her bir arkadaşı tek tek deneyi deniyor. Bir tanesi motosiklet kullanıyor ve arkadasında bir kadın görüyor. Bunu bir eğlence haline getiriyorlar. Tatmadıkları deneyimler tattıkları için herkes mutlu oluyor. 

Deneyi deneyen doktorlardan biri kendini İsa olarak tanımlıyor çünkü dokunduğu herkesi iyileştirdiğini düşünüyor. 

Teker teker diğer doktorlar da bu deneyi deniyor. Üçüncü doktorumuz ata bindiğini, saygı duyulan bir insan olduğunu ve yarışmalara katıldığını görüyor. Fakat en sonlara doğru biri ona “Katil” yazıyor.  Başka bir doktor ise geçmişine yönelik travmalarını görüyor. İnsanlara yaptığı kötü şeyleri görüyor, annesinin ona uyguladığı psikolojik şiddeti görüyor ve hayata geri dönüyor. Yani sonuç olarak doktorlar tek tek geçmişinin esiri oluyor ve travmalarını tekrar tekrar yaşıyorlar. 

En sonunda başrolümüz geçmişinin bataklığından çıkamıyor ve ölüyor. Diğerleri de onun gibi olmamak için geçmişte yaptıkları hataları düzeltmek istiyorlar çünkü çok pişman oldukları durumlar olduğunu fark ediyorlar. Bunlar için mücadele veriyorlar.

Bununla beraber de yavaş yavaş geçmişindeki hataları düzeltiyorlar ve halüsilasyonlar azalıyor. Geçmişimizin peşimizi bırakmayacağını ve ne olursa olsun, şu ana geçmişimizin de geldiğini gösteren bir film oluyor. Sonrasında da mutlu bir hayat sürüyorlar…

Filmden anladığımız pek çok nokta oluyor…Geçmişi düzelterek, şu ana odaklanabiliriz…

ÖNEMLİ : ÇİZGİ ÖTESİ FİLMİ 1990 YAPIMI AYNI ADLI FİLMİN DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ HALİDİR.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Aleyna Kaba<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF