Cinsel Mitlerin Gölgesinde “Vajinismus”

"İfade edilmemiş duygular asla ölmezler sadece diri diri gömülürler, sonradan daha korkunç şekillerde ortaya çıkarlar." (Cinsellik Üzerine/ Sigmund Freud)1 dakika


Cinsellik; üzerine saatlerce konuşulabilecek, on binlerce yıldır insan ırkının hayatında olan ancak insanların hiç yapmıyorlarmış gibi davrandıkları, özünde hazzı barındıran bir deneyimdir. Freud insanların doğuştan getirdikleri 2 temel güdü olduğunu söyler. Saldırganlık ve cinsellik. Cinsellik bu denli hayatımızdayken onu yok saymak, sıradanlaştırmak, yaşanan sorunların üstünü örtmek gelişmemiş zihniyetlerin, kendini gerçekleştirememiş bireylerin ortaya koyduğu bir tezattır.

Cinselliğin keşfi kişinin kendini keşfi ile başlar

Günümüzde cinselliğini keşfetmemiş bir çok kadın ve erkek vardır. Yine günümüzde cinselliğini ilk cinsel deneyimi sırasında keşfetmeye çalışan bir çok insan da vardır. Bu kişilere belli bir yaşa gelinceye kadar cinselliğin ayıp, günah, yasaklı olduğu, cinsel organa asla dokunulmaması gerektiği söylenmiş, aksi durumda cezalandırılmış, dışlanmışlar, damgalanmışlardır. 

Cinsel mitler toplumun ve zihnimizin iş birliği ile oluşmuş zehirdir.

Bazı toplumsal tabular insanoğlunun dişisini bir gecede kız olmaktan kadın olmaya geçirmiş, o kadından yıllarca asla yapmaması gereken bir aktiviteyi bir gecede profesyonelce yapması beklemiştir. Halbuki çocukluk süreci geçmiş olan her kız çocuğu artık kadındır ve her kadın cinselliğini keşfetme özgürlüğüne sahiptir. Aksinin ne denli sağlıksız bir zihniyet olduğu açıktır. Kişinin cinselliğini keşfetmesi ille de bir cinsel birleşme yaşaması demek değildir. Örneğin bir kadının cinselliğini keşfetmesi başta vulvasını tanıması, klitorisini keşfetmesi, hymen (kızlık zarı) hakkındaki gerçekleri öğrenmesi sürecidir. Bunları bilen kadın ilk cinsel deneyiminde acı çekeceği, kanlar içinde kalacağı, artık kız olmayacağı, eksileceği düşüncelerinden arınarak partneri ile haz alışverişi yapabilecek ve sağlıklı bir cinsel deneyim yaşayacaktır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, bir kadının istediği halde vajinasına penis, parmak veya başka bir cismin girememesi, pelvik kaslarının istemsiz kasılması sonucu ağrı oluşması olarak tanımlanabilir. Vajinismus ilk cinsel birliktelikte de ortaya çıkabilir, ilaç kullanımı, menapoz dönemi, travmatik öyküler vs. nedeni ile ilerleyen yaşantıda da ortaya çıkabilir. Bilinenin aksine vajinismus yaşayan kadınlar cinsel olarak uyarabilirler, ön sevişme yaşayabilirler ve orgazm olabilirler. Vajinismus vakalarının yaklaşık %15 i erkek olan partnerin yaklaşımından kaynaklıdır. Erkek olan partnerin bilinçli, anlayışlı ve nazik olduğunu varsaydığımızda vajinismus yaşayan hemen hemen bütün kadınların düşünce sarayını yukarıda belirtilen felaket senaryoları, kirli bilgiler ve geçmiş travmalar işgal etmiş ve her iki partneri de etkileyen bir sorun ortaya çıkarmıştır.

Çözümü vardır

Vajinismus büyük çoğunlukla fiziksel bir hastalık değildir. Uygun psikoeğitimle ve egzersizlerle giderilebilek bir cinsel işlev bozukluğudur. Önemli olan vajinismus yaşayan bireyin ve partnerinin durumu birbirlerini suçlamaksızın kabullenmesi ve zaman geçirmeden bir cinsel terapistten destek almasıdır. Cinsel birliktelikte ağrı normelleştirilmemelidir.

Zaman iyileştirici değil pekiştiricidir

Vajinismus söz konusu olduğunda zaman iyileştirici değil pekiştiricidir. Zamanla kişinin zihninde oluşan olumsuz kalıplar oturmaya başlar. Hatta ve hatta kadında anorgazmi, erkek partnerde erektil disfonksiyon (sertleşmeme) ve prematür ejakülasyon (erken boşalma) gibi ikincil sorunlar görülmeye başlar ki bu da tedavi/terapi sürecinin uzaması anlamına gelir.

Çiftler el ele vererek birçok sorunu birlikte aşabilirler

Vajinismus fazlaca detayı içinde barındıran, yüksek oranla çözümü olan bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus sadece kadının sorunu değil çiftin sorunudur ve tedavi süreci çiftin eş zamanlı katılımı ile gerçekleşir. Her birey cinsel olarak aktif olmak zorunda değildir; ancak cinsel olarak aktif olmak isteyen bireylerin bu aktiviteyi geçiştirmek yerine hazza odaklanarak, iletişim kurarak kaliteli cinsellik yaşamaları hayatlarını birçok açıdan olumlu yönde değiştirecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Merve Arıkan<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF