Cinnet (The Shining) Filmi Analizi

Filmin çok karışık ve anlaması zor olduğunu kabul ediyoruz ancak olmasını istediğimiz şey zaten buydu. Kesin ve anlaşılabilir bir son olmasını hiçbir zaman istemedik9 dakika


Cinnet (The Shining) Filmi Analizi

Filmin çok karışık ve anlaması zor olduğunu kabul ediyoruz ancak olmasını istediğimiz şey zaten buydu. Kesin ve anlaşılabilir bir son olmasını hiçbir zaman istemedik


‘Peki Ya Hedonizm?’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer Teknoloji içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


En sevdiğiniz kişilerden oluşan en önemli grup… Aile… Peki ailenizle, hangi mekanda kapalı kalmak istersiniz? Size belirtilmiş zaman içinde asla dışarı çıkamayacaksınız, sadece bahçeye çıkma izniniz var bu tutsaklığı kabul eder misiniz? Onay verdikten sonra ise, neler olacağını düşünmeden, hayatınızdan akıp giden zamana bakmadan, nasıl yaşayacağınızı bilebilir misiniz? Ondan da önemlisi ne yaşayacağınızı bilebilir misiniz?

Filmin konusunu açıklamak için birkaç soru kalıbı yeterli olacaktır diye düşünebilirsiniz. Fakat ne soru kalıpları ne de film yeterince açıklayamayacaktır. Çünkü bu filmin yönetmeni Kubrick, insanları boş ve onların değerlerini sığ ve saçma olarak görür. Yani aslında yönetmenin kendini açıklama derdi yoktur. Aksine bilinmemek istemektedir.

Filmin Konusu Nedir?

Jack Torrance, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin kış dönemi boyunca bakımından görevli olma teklifini kabul eder. Ailesini de yanına alarak otele yerleşir. Otel, kış sezonu boyunca kapalı olacağından aile uzun bir süre burada yalnız kalacaktır. Jack’in küçük oğlu Danny’nin medyum yetenekleri vardır. Danny, otelde kötü ruhların olduğunu hisseder. Babası Jack’in seneler önce karısını ve kızlarını öldüren otelin eski bakıcısı Grady Philip Stone’un hayaleti ile tanışmasıyla birlikte işler çığırından çıkar. Jack bu ruhlar tarafından kontrol edilmeye gün geçtikte çıldırmaya başlar.

Film Hakkındaki Bilinmeyenler

The Shining, o yılın en kötülerinin belirlendiği Razzie Ödülleri’ne aday gösterildi. 

En fazla çekim tekrarı yapılan filmdir. KubrickJack Nicholson’ın banyoya baltayla girmeye çalıştığı sahnede tam 127 tekrar almıştır.  

Filmin yapımcılarından Jan Harlan ise Jack’in başından beri bir hayalet olup olmadığı konusuna bir açıklık getiremedi.

“Filmin çok karışık ve anlaması zor olduğunu kabul ediyoruz ancak olmasını istediğimiz şey zaten buydu. Kesin ve anlaşılabilir bir son olmasını hiçbir zaman istemedik. O dönemde anlaşılmaz bir film olduğu için herkes tepki göstermişti ancak şimdi en iyi korku filmi diye anılıyor. Puzzle gibi bir filmdi, bırakın öyle kalsın.” 

Cinnet Nedir?

Türk Dil Kurumu cinnet kelimesinin anlamını “delilik”, cinnet geçirmek ya da getirme deyiminin anlamını ise ise “bir an için delilik belirtileri göstermek” olarak tanımlamış. Sık sık tartışmaların olması, kavgaların olması, çocukların okul başarısının düşmesi, bunlar belli bir noktada aile içerisinde sorunların çözülememiş olduğunun göstergesidir bu da beraberinde “cinnet” kavramını getirebilir.

Eleştiriler Hakkında Birkaç Söz

Stephen King’in romanıyla aynı değildi ve bir korku filminin olması gerektiği gibi geleneksel şekilde dehşet verici de değildi. Böylece, romanın veya geleneksel korku türünün modelini benimsemeyen film, izleyicilerin kafasını karıştırmaktan öteye gidemedi. 

Bir teori ile, “Cinnet”

Bir teoriye göre filmin konusunun geçtiği Overlook Hotel’in isminde kızılderili katliamına dair bir mesaj vardır. “Overlook” kelimesi ingilizcede “kale almamak”, “hiçe saymak” gibi manalara gelmektedir. Amerika’lılarda bu kızılderililerin kutsal saydığı Colorado Dağının eteklerine bu oteli yapmışlar ve onların değerlerini hiçe saymışlardır. Bu teoriye göre filmde sel gibi yükselen kanlarda katledilen kızlıderililerin kanlarını simgelemektedir. 

O halde, aileniz ile geçirmek isteyeceğiniz bir kış tatili fırsatı, hem çalışıp hem de huzurla dolacağınız koca bir otel… Koca otelde sadece bir aile, büyük bir fırsat gibi gözüken bir durum… Sizi ne etkileyebilir ki? Overlook Hotel sizi bekliyor! 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Aleyna Kaba<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF