Çiftler Arası Ten Uyumu

Ten uyumu nedir? Partnerinizle ten uyumunuzun olup olmadığı nasıl anlaşılır? Ten uyumuyla ilgili aklınıza gelen bütün soruların cevabı yazımızda.. 1 dakika


Ten uyumu nedir?

Çiftler arasında uyumlu bir cinsel yaşamın var olduğunu gösteren ten uyumu, partnerinize olan teması ve dokunmayı arttıran bir istek olarak tanımlanır. Toplum tarafından yalnızca cinsel uyum olarak bilinse de aslında farklı etkenlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Yani burada cinsel uyum bir sonuç niteliği taşırken, çekicilik, hayal, tutku, zevk alma ve verme, hayattan uzaklaşmak gibi hissedilen duygular, cinsel uyumun en önemli durumlarıdır. Ancak ten uyumu yalnızca cinsel açıdan sağlanmaz ruhsal ve fiziksel faktörlerin de bir araya gelmesi gerekmektedir. 

Kişilerin partnerleriyle uyumlu bir cinsel anlayışta olduğunu gösteren durum ten uyumu olarak tanımlanır.

Bilimsel açıklamamız gerekirse, uzmanlar beynimizin yapısına bağlı olarak, vücudumuzun ve dolayısıyla tenimizin de kimyasının olduğunu ifade ediyorlar. Çiftler arasındaki ten uyumu da bu şekilde gerçekleşiyor. Benzer hormonlar salgılanıyorsa çiftler arasındaki libido, yani cinsel enerji, yüksek olur bu da partnerinizle olan uyumun varlığını gösterir. 

Ten Uyumu Karşılıklı Mıdır?

Bu sorunun bilimsel olarak bir cevabı bulunmamaktadır. Ancak çiftler arasındaki ten uyumunu feromon hormonuyla ilişkilendirmek mümkündür. Feromon havadan alınıp beyne iletiliyor ve eşinizle etkileşime geçmenizi sağlıyor. Bu durum aynı şekilde partnerler arasındaki libidoyu da hareketlendirerek karşılıklı bir uyumun yakalanmasına destek oluyor.

Öte yandan eşler arasındaki ten uyumunu yalnızca feromona dayandırmak çok doğru değil; işin içine farklı dinamiklerin girdiğini de unutmamak gerekiyor. Karşınızdaki kişiye duyduğunuz güven, sevgi ve aranızdaki diyaloglar da bu uyumun şekillenmesinde oldukça önemlidir. 

Ten Uyumu Belirtileri Nedir?

Peki eşimizle ten uyumumuzun olup olmadığını nasıl anlarız? Diye soracak olursanız, fiziksel belirtiler söz konusudur. Bu belirtilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

- Kalp atışının hızlanması,

- Ağızda kuruluk,

- Genital bölgelerde yoğunlaşan kan akışı,

- Terleme.


Hadi Hep Birlikte Ten Uyumu Testi'ni Yapalım

1) Göz teması kuruyor musunuz?


Göz teması partnerler arasındaki uyumun en önemli işaretlerinden biri. Dolayısıyla partnerinizle kurduğunuz göz temasının sıklığına dayanarak bir değerlendirme yapmak mümkün. Bu teması ne kadar çok kuruyorsanız, o kadar yoğun bir ten uyumunuzun olduğunu düşünebilirsiniz.


2) Sürekli temas isteği duyuyor musunuz?


Sadece göz teması değil, fiziksel temas da çiftler arasındaki uyumun önemli göstergeleri arasında yer alıyor. Sürekli olarak el ele tutuşmak, sarılmak ya da yan yana olmak isteyen çiftlerin ten uyumunun bu isteği daha az duyan çiftlere kıyasla daha yoğun olduğu söyleniyor. Üstelik bu sürekli dokunma isteği çiftlerde coşku, mutluluk, özgüven gibi duygular da uyandırıyor ve ilişkinin dinamik kalmasında önemli bir rol üstleniyor.


3) İltifat ediyor ve duyuyor musunuz?


Her ne kadar ilişkinin flört evresinde kendini daha çok gösterse de iltifat, sağlıklı bir ilişkinin temel dinamiklerden biri olarak görülüyor. Çünkü kendini daha iyi hisseden bireyler, partnerlerine de aynı hissiyatı rahatlıkla yaşatabiliyor. Dolayısıyla partnerinizle birbirinize ettiğiniz iltifatların samimiyeti ve sıklığını da aranızdaki ten uyumunun bir göstergesi olarak kabul edebilirsiniz.


4) Birbirinizle konuşuyor musunuz? 


Çiftler arasındaki uyumun izlerini aralarında geçen diyaloglarda takip etmek de mümkün. Nitekim birbirleriyle yeri geldiğinde şakalaşan yeri geldiğinde dertleşen, birbirini eleştirmekten ya da takdir etmekten geri durmayan çiftler çok daha tutkulu bir ilişkiyi paylaşabiliyor.


5) Vücut diliniz partnerinizle aranızdaki çekimi onaylıyor mu?


Karşınızdaki kişiye karşı beslediğiniz duyguları dile getirmekte zorlansanız bile, bedeninizin sizi ele vermesi gerekiyor. Bu noktada vücut dilinizi izleyerek de partnerinizle aranızdaki uyuma dair fikir sahibi olabilirsiniz. İnsanlar ve Hayvanlarda Mikro İfadeler kitabının yazarı Dr. Paul Eckman’ın yürüttüğü araştırmalara göre karşısındaki kişiyi çekici bulan bireyler diyalog halindeyken bir şeylere temas etme gereği duyuyor; saçları, yüzleri ya da boyunlarıyla daha fazla oynuyor ve en önemlisi de bol bol gülümsüyor.
Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Berrin Kaya<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF