Bu gelen AB’nin Çatırdama Sesleri mi?

11 dakika


Olayların evveliyatı İngiltere'nin birlikten ayrılık sinyalini vermesiyle başladı aslında. İngilizler tarafından  yapılan yüz yıllık yapılan planlar, siyasi açıdan birlik üyelerinin (Almanya, Fransa) çorbada bizim de tuzumuz bulunsun mantığı güttükleri için derin bir bakıma yenilenmesi için sekteye uğramış gibi görünüyor. Günümüz koşulları da göz önünde bulunduğu zaman ekonomik olarak Çin'in son zamanlarındaki atılımları sayesinde görünmeyen bir darboğaza girmiş durumda. Son yirmi yıl baz alındığında ise devletlerin yerine devasa şirketlerin daha ön planda olması mevcut yapılanmanın sadece görüntüden ibaret olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. Global dünya düzeninde artık eskisi kadar şirketleri baskı altına alamadıkları için ters yaptırımlarım tesiri altına giriyorlar. Pandemi sürecinin de etkisi bu yapının bozulmaya başlamasında büyük etken son zamanlarda.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir edasıyla şişirdikleri kusursuz görünümlü sistemleri, aslında ne kadar da yapısal olarak hatalar içirdiğinin büyük bir örneği.

Bu süreçte ülkeler kendi iç problemlerine odaklanması her birinin ayrı ayrı siyasal olarak zor durumda kalmalarına neden oldu. Sıcak paranın sadece gerçekler önündeki pembe bir toz bulutu olduğunu görmeleri Avrupa'nın en büyük tedarikçisi Çin'in sadece bir ay kendi içine kapanmasıyla sağlanmış oldu.

Türkiye'nin de her ne kadar bir takım çevreler tarafından kabul görmese de bu süreçten Avrupa'ya göre çok daha az kayıp yaşaması (Kendi gazeleteri, analistleri ve siyasetçilerinin görüşleridir.) ve daha kontrollü bir durum sergilemesi +1 puan olarak hanesine yazılmıştır. Bu sürece bir de askeri teknoloji açısından ataklar yapması birlik açısından görünmesen de ülkeler bazında tedirginlik yaratmıştır.

Gelinen son aşamada Türkiye'nin Irak, Suriye iç savaşlarını ve PKK/YPG terörünü püskürtmek için bulundukları yerlerden çıkmamaları, üstüne Kuzey Afrika sahasında askeri üstler kurması özellikle Fransa'nın ve Almanya'nın canını fena halde sıkmış gibi görünüyor. 

Bu süreçte ABD konuyu şimdilik uzaktan izliyormuş gibi görünse de mutlaka bir noktada müdahil olacağı kesin ama kendi iç siyasetlerine ayar verme pozisyonuna girdiler, nasıl olsa olaylar ısınırsa araya girerim havasındalar.

Gelelim Doğu Akdeniz kapışmasına;

Yine görünen o ki Türkiye fırsattan ziyade kendi arama platformlarını Karadeniz ve Doğu Akdeniz'e salmış, Akdeniz'e yoğunlaşmış gibi görünüp Karadeniz'den gaz almış bir pozisyonda gövde gösterisi yaparcasına haklarını savunuyor. Libya ile yapılan MEB anlaşması her ne kadar Yunanlıları rahatsız etmiş gibi görünse de olayın arka yüzünde İspanya, İtalya ve Fransa'nın deniz kontrolünü kaybetmeleri olarak yansıyor. Zaten Fransa'nın Yunanistan'ın yanındaymış gibi görünmesi de bunun göstergesi.

Yunanistan askeri yatırımları ekonomik olarak ertelemesi ve şu süreçte yatırımları yeniden gündeme getirmesi Birliğin anası Almanya'dan veto yemiş ki Fransa'dan kiralama yöntemine gidiyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Markon'un olayları Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne değil de mevcut iktidarın üzerine yıkmaya çalışması birlikten fazla destek görmemesi durumunun apaçık dışa vurmasıdır.

Son yaptığı açıklamada “sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan’la” sözü bir hezimetin ve istediklerinin birlikten karşılık görememesinin bir sonucu. Türkiye'nin uluslararası alanda ve pozisyonda haraket etmesi, kuralına uygun davranması siyasi bir tavır olarak değil de devlet politikası haline getirmesi ellerini daha da zayıflatıyor. Bu esnada siyasilerin yada bireylerin ne dediklerine değil de devlet kurumlarının adımlarına ve haraketlerine bakmak daha doğru olur gibi görünüyor.

Savaşa girilir mi girilmez mi bilmem ama bizim tarafımızdan olmasa da karşı taraftan bu işten nemalanmak isteyenlerden bir takım kışkırtmalar beklenmesi gayet doğal hem içeride hem de sahada. 

Bu iş yine masada bitecek ama kozu büyük olan bu sefer Türkiye.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Ramazan Özkaynak<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF