BİR VARİLİN İÇİNE SIĞDIRILAN YAŞAM

12 dakika


Çevrem  bana hep soğuk nevale derdi. İlk gördüğüm bir insanla konuşmaya çekinir, onunla sağlıklı bir iletişim kuramazdım. Hala daha da kuramam hep çekingen kaldım. Bir gün bile çevremdeki kimse neden böyle bir şey yaptığımı sorgulamadı. Herkesin yargılamak için bir fikri vardı ama sormaya cesaretleri yoktu. Yıllardır onlar sormadığına göre artık ben kendiliğimden açıklayayım. Böyle olamamın tek sebebi var gün geçtikçe ot biçer gibi kadınlarımızın öldürülmesi. Sırf bu yüzden yıllardır kendimi insanlardan çektim. Arama onlarla belirli bir duvar ördüm ve mesafelerim vardı çünkü korkuyorum yarın benim başıma gelmeyeceği ne malum! peki başıma gelse ne olacak ki ? Adalet tecelli mi edecek ? Asla etmeyecek. İsimlerimiz farklı kaderimiz ortak olacak bir çok kadınımızla. Sessiz sedasız bir köşeye gömüleceğiz ve ardı arkası kesilmeyen bu olaylar devam edecek. Neden devam edecek biliyor musunuz ? Sizler yüzünden. Dur diyemediğiniz için. Kadınları korumak adına bir kanun çıkaramadığınız için sizler suçlusunuz. Cinayet işleyeni masum ölenin arkasından artık, eksik bir şeyler arayanlar sizler suçlusunuz. En az cinayeti işleyen kansızlar kadar ölen kadınımıza iftira atan, aman kadına başına ne işi varmış diyenler, onu giymeseymiş, orada durmasaymış, kuyruk sallamasaymış diyen herkesi kendi vicdanına bırakıyorum ve haykırarak hepinizin suçlu olduğunu söylüyorum. Çünkü sizler çocuk yetiştirirken kız ve erkek olarak yetiştirdiniz. Asla bir insan yetiştirmediniz. Erkeğe göster oğlum amcalara dediniz kızınıza ört kız bacaklarını gibi saçma sapan kalıplarla namus olayını çocukların beynine en küçük yaşlardan itibaren işlediniz. Sonrasında ise ne mi oldu ? Sapkın, sapık, namusu bacak arasında arayan gençler yetiştirdiniz. Eserlerinize dönüp bakmak ister misiniz? Yada durun bakmayın en iyisi siz bir düşünün. 

Düşünsenize çocuğunuz oluyor hemde dünya tatlısı bir kız çocuğu. Onu ne zorluklarla ne mücadelelerle büyütüyorsunuz. Kansız herifin teki sırf onu reddettiği için; sizin gözünüzden sakındığınız yavrunuzu öldürüp bir varilin içinde koyup öylece gömüyor. Düşünebildiniz mi ? Düşüncesi bile kötü değil mi ? O acıyı yaşayan anne, baba, eş, dost peki onlara nasıl geliyordur ? Durup düşünebiliyor musunuz ? Ben düşünemiyorum çünkü. Düşünürken nefesim kesiliyor. Beynim başka bir dünyaya koşarak kaçmak istiyor. Kaçmak isteyen sadece beynim değil üstelik komple insanların olmadığı bir yere kaçıp kendimi kapatmak istiyorum. Çünkü ölen bir kadının ardından ağıza alınmayacak kelimeler duyuyorum, okuyorum. Toplum olarak ölüye bile saygımız kalmamış yazık ! Ot kadar beyni olmayan insanlar ise kalkıp kız kuyruk sallamasa bunlar olmazdı deyip erkeği savunuyorlar. Neymiş evli erkekle ne işi varmı ? İşi yokmuş zaten beyinsiz insan tanesi asıl sorman gereken erkeğin evli olduğu halde neden kızın peşinde olduğu ? Bir annenin duymak isteyeceği son söz sanırım bunlar olurdu. Kızın, yavrun gitmiş senden koparılmış ama kendini bilmez bir grup insan müsveddesi çıkıp diyor ki cinayeti işleyen suçsuz. Bu kadar kolay konuşma yetkisini kim veriyor ? İnsan olan on kez düşünür bir kez söyler. Maşallah bizim toplumumuzda klavye başına geçen hep birbirine laf sokma peşinde. Okumadan, sorgulmadan ilk gördüğüne körü körüne inanıp onun peşinden gidiyor. Tıpkı delinin biri kuyuya taş atıyor ve kırk akıllı çıkaramıyor hesabı. Sorgulama yok, empati yok, yok yok anlayacağınız. Yoklar içinde kalarak yok olacak bir toplumuz. 

Çok garipsiyorum. Nasıl beyin yapıları var acaba ? Ya da gerçekten bir beyinleri var mı ? Bizde ölünün arkasından konuşmak iyi değil derlerdi. Bakıyorum da interneti olan, elinde akıllı diye tabir edilen telefonu olan  herkes kendini dünyanın hakimi sanıyor ve utanmadan eleştirmeye kalkıyor. Ben sizin bu uydurduğunuz boktan düzeninize alışmayacağım. Boktan beyinlerinizle kurduğunuz saçma sapan kalıplarınıza da razı değilim. Normal algınıza normal gelmek istemiyorum. Sizin normaliniz bile saçma Pınar’ın adı, soyadı, fotoğrafları açık açık paylaşılırken, katilin CMA diye geçiştirilmesinden de sıkıldım. Kim bu katiller ? Kimden neyi saklıyorsunuz ? Korkunuz kimden ? Kimlerden sakınıyorsunuz? Yargılamanız gereken gülüşü solan güzel kızımız değil. Yargılamanız gereken evli olduğu halde bir kızın peşinde koşan o kişidir. Böyle kişilere lanet okumak yerine adaletin tecelli etmesini umuyoruz. 

Kelimelerim bitiyor içimdeki öfkeyi kusamıyorum bir türlü. Anlamıyorlar, anlamayacaklar hiç bir zaman. Kadının kadın olduğu için değerli olması gerektiğini. İnsana insan olduğundan dolayı saygı duyulmasını, değer verilmesini hiç bir zaman anlamayacaklar. Eğer bu dünyadan kadına dair iyi bir izlenim, farkındalık bırakmadan gidersem çok üzüleceğim. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Meltem Germen<span class="bp-verified-badge"></span>

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF