BİR TUTAM SEVGİ

Sevgi hiç ölçülebilir miydi ?7 dakika


Sahi, ölçebilir miydik sevgiyi? Ne idi sevgiyi oluşturan temel? 

Yıllar hatta yüzyıllar boyu süre gelen kavgaların altında yatan neden bu değil midir? sevilmek!

Ne çok uğraştık kendimizi sevdirmek için. Ne çabalar verdik bu uğurda. Kimimiz kendini değiştirdi kimi ise karşı tarafı hayalindeki gibi biri yapmak için uğraştı. Kimse bu böyle kalsın demedi. Hep değişim istedi, farklılık istedi. Belki de güzel olan olduğu gibi olmasaydı. Bilemedik, bilmedik. Bilmediğimiz her şey için ya çok yıprandık ya da çok yıprattık. 

Geçmişten itibaren bizim nesile empoze edilen davul bile dengi dengine sözüyle büyütüldük. Bu yüzdendir ki sevgiyi hep eşyalarda, pahalı hediyelerde aradık. Oysa sevgi ne çok eşyanızda gizliydi ne de gelen pahalı hediylerde.Sevgi sadece sizi gerçekten seven bir kalpte gizliydi. Bu belki bir kuş, kedi, köpek yahut odanıza yuva yapmış örümcekte bile olabilirdi ama bizler karşılık alamadığımız hiç bir şey bizi sevmiyor sandık. Yanıldık, yanıltıldık dostlarım. 

Sevgi emek harcamaktı, uğruna feda edilecek bir şeylerin olmasaydı. Emek harcamadan, karşılık vermeden hep sevilmeyi bekledik. Bu uzun bekleyişte ne yanlışlara denk geldik. Neler alıp götürdü bizden. Sonra ne oldu biliyor musunuz? İçinizdeki o küçük çocuk küstü sevgiye. Zaten bilmiyordu da sevmeyi. İnsan sevilmeden sevmeyi öğrenebilir miydi? 

Daha da derine inmek gerekirse ilk olarak annemizden öğreniriz sevilmeyi çünkü o annelik iç güdüsüyle alır, sarıp sarmalar bizi. Şanslıysanız  bu sevgiyi yaşarsınız ve  sevilerek sevmeyi de öğrenirsiniz. İşin diğer boyutuda sizi dünyaya getiren sevmediyse eğer sevmek ve sevilmenin ne olduğunu anlamak için yalpalar durursunuz. Burada değerli Sezen Aksu'nun şu sözleri devreye girer yanlış sevgilerde teselli bulacağız, işte o zaman tükeneceğiz. Tükenmeden, tüketilmeden sevginin ne olduğunu öğrenebildiğimiz hayatlar yaşayabiliriz. Bunu yaşamak önce sevginin ne olduğunu anlamaktan geçer. Sevgi değerdir, emek vermektir, onun için çaba harcamaktır.Sevgi ne  başkasının açığını aramak, mutsuz olmasını sağlamak, ne de pahalı hediyelerde değildir. Gerçek sevgi sizi seven, değer veren bir kapltedir. 

Hiç bir insan sevilmeden sevmeyi öğrenemez. Çok sevin; ağaçları, kuşları, hayvanları siz onları severseniz eğer onlar sizi daha çok sevecektir.Sevgiyi hiç bir zaman ölçmek mümkün değildir fakat münkün olan tek olgu  sevginin  paylaştıkça çoğaldığı durumdur. Bitecek diye endişelenmeyin sevdikçe daha çok sevmenin ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız. 

Sevin, çünkü sevmek çok kolay.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Meltem Germen<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF