Bir Şampiyon’un Hayatı: ‘Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’

15 yaşında kırdığı dünya rekoruyla tüm Türkiye'nin kalbini fetheden şampiyon halterci Naim Süleymanoğlu'nun hayatını anlatan filmi sizler için derledik...1 dakika


Takvimler 1980 yıllarını gösteriyordu. Ülke darbenin kötü günlerini atlatmaya çalışıyordu, herkes perişan vaziyette hayatını sürdürüyordu. İşte o günlerde Bulgaristan’dan Türkiye’ye bir kahraman gelir: Naim Süleymanoğlu, nam-ı diğer Cep Herkülü! Adeta Türkiye’deki 55 milyon insana umut olur.

Olimpiyatlardan ve spor müsabakalarından aldığı sayısız ödülle ülkemizin gururu olan haltercimizin anısını yaşatmak için bu kaliteli film çekildi ve izleyiciler tarafından çok beğenildi. Gelin biraz filmin içeriğine, çekim aşamalarında yaşananlara bakalım.

İnsanlar Zombi’ye Dönüşebilir Mi? adlı yazım için tıklayın…

Ayla filminin yönetmeni Mustafa Uslu bu filmde de karşımıza çıkıyor

Ayla filmiyle tüm Türkiye’yi ağlatan Mustafa Uslu, bu kez de “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmiyle karşımıza çıkıyor. Uslu, “İnsanları kemik gibi birbirine kilitleyecek” diyerek filmin ne kadar iddialı olduğunu en başında söylemişti. Zaten izleyenler de aksini iddia edemez herhalde.

Film, yönetmen Özer Feyzioğlu’nun ilk projesidir.

Biyografik belgesel türünde olan “Naim Süleymanoğlu: Cep Herkülü” filminin dağıtımcı şirketi ise CGV Mars Dağıtım. İsmini Naim Süleymanoğlu’nun lakabından alan filmin yapım şirketi ise Dijital Yapımevidir.

Filmin senaryosu Vedat Türkali’nin oğlu Barış Pirhasan'a ait

Naim Süleymanoğlu’nun hayatını ve spor kariyerini şampiyon haltercinin röportajlarından ve kardeşi Muharrem Süleymanoğlu’nu yazdığı kitaptan yola çıkarak ele alınan filmin senaryosunu, Barış Pirhasan yazmıştır.

Film, Cep Herkülü Naim’in hayatı etrafında yan olaylara da odaklanıyor

Darbe dönemi Türkiye, toplum yapısı, sığınma ve daha fazlasına değinen filmde, Türk halkının o dönemdeki sosyolojik yapısı net bir şekilde işleniyor. Hiçbir başarı kolay elde edilmiyor elbette ancak Naim'in yaşadıklarını izledikten ve yaptıklarını gördükten sonra o şampiyonlukların daha fazlasını hak ettiği konusunda hemfikir olacağız...

Film yıldızlar geçidine sahne oluyor

Hollanda asıllı 19 yaşındaki Türk oyuncu Hayat Van Eck’in Naim’i canlandıracağı filmde birbirinden önemli oyuncular yer alıyor: Yetkin Dikinciler (babası Süleyman Süleymanoğlu rolünde), Gürkan Uygun (ilk antrenörü Enver Türkileri rolünde), İsmail Hacıoğlu (Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye iltica etmesini sağlayan ekipte yer alan kişi rolünde), Uğur Güneş, Selen Öztürk (annesi Hatice rolünde), Renan Bilek, Bülent Alkış ve Barış Kıralioğlu. Bu dev kadro'nun çıkarttığı muhteşem filmi izlemediyseniz bir an önce izlemelisiniz.

Çekimleri için “milyonlarca” kilometre yol gidildi!

Spor kariyerine 47 dünya rekoru sığdıran Naim Süleyamanoğlu'nun merak uyandıran filmi için epey emek gösterildi. Filmin çekimleri Bulgaristan ve Türkiye de dahil olmak üzere yaklaşık 20 ülkede gerçekleştirildi. Yapımcı Mustafa Uslu’nun “Herhalde milyonlarca kilometre yapmışızdır. İnşallah Naim abiye ve ülkemize yakışır” diyerek adeta Türk toplumuna anı olarak armağan ettiği film bir alkışı izlemeden hak ediyor.

Filmde Fazıl Say tarafından bestelenen “İnsan İnsan” adlı parça da yer alıyor

Filmin müzikleri uzun süredir konuşulmaya başlandı muhtemelen izlemediyseniz bile birçok kez dinlemişsinizdir. Yayınlanan ikinci teaser’ında usta piyanistimiz Fazıl Say’ın “İnsan İnsan” adlı parçasının çalması pek çok kişinin beğenisini kazanmıştı. Sinematografisi Martin Szecsanov’a ait olan filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu üstlendi.

Cep Herkülü için ünlü rapçi Eypio şarkı yaptı

Eypio’nun film için çıkardığı Naim adlı şarkısı dinleyicilerden ve izleyicilerden tam not aldı.

Film, afişinin halk oylamasıyla belirlenmesi yönüyle bir ilke imza attı

Yapımcı Mustafa Uslu, filmle ilgili verdiği hemen her röportajda filmin insanları bir araya getirmesini istediğini dile getiriyor. Öyle ki 15 afiş tasarımları arasında ön eleme sonucunda belirlenen 4 afiş, filmin sosyal medya hesabı üzerinden halk oylamasına sunuldu. Oylamayı kazanan afiş ise, “Başarıya giden yolda Türk milleti arkanda” mesajını taşıması yönüyle diğerlerini geçti. Tasarlanan afişler genel olarak hırs, azim ve birlik beraberlik gibi mesajlar taşıyor.

“Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmi, daha vizyona girmeden davalık oldu ve çekimlerinin duracağı düşünüldü

Ama durmadılar ve çabaları karşılıksız kalmadı. Film istenilen başarıya ulaştı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Esma<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF