Bir Oyundan Daha Fazlası; DOTA 2

20 dakika


BİR OYUNDAN FAZLASI;DOTA2

MOBA oyunların atası kabul edilen Defence of the Ancients

Bu yazıda ilk kez 2008 yılında tanıştığım Dota efsanesini beraber inceleyip , merak edenlere ve ilgililerine bilgiler vereceğiz.Lise çağında kişisel bilgisayarların henüz her eve girmediği dönemlerde yaşayanlar , internet kafe kültürünü iyi bilir. Bilgisayar oyunlarının yeni yeni popüler olduğu zamanlarda vaktimizin çoğunu bu oyunların başında , internet kafelerde geçirirdik . Benimde bu efsane oyun ile tanışmam bu dönemlerde oldu .  .
Bu anı bölümünü geçersek oyun hakkında uzunca bir bilgi vermem gerek , çünkü gerçekten bir oyundan kesinlikle daha fazlası.
İlk başta sadece Warcraft’ın bir haritası olarak ortaya çıkan düşünce, çok kısa zamanda tüm dünyayı kasıp kavurdu
Defence of the Ancients, aslında ilk olarak Warcraft III’te önümüze sadece bir harita olarak belirivermişti. Harita, kısa zamanda kullanıcılara aslında sahip oldukları oyundan;oyunun kendi mekaniğinden daha fazlasını vermeye başlamıştı. Yani oyuncular bu haritada basit bir strateji oyunundan çok, daha komplike ve daha karışık sistematik bir düzen içerisinde mücadele veriyorlardı.Elbette harita bir süre sonra kullanıcıların ilgisi ile beraber beklentiyi yükseltti. DotA’nın yaratıcısı ismi ise IceFrog adlı gruptu. IceFrog grubu 2005 yılından itibaren DotA ile ilgili her türlü açığı kapatarak, oyuncuların beklentilerini ele alarak oyunu geliştirmeye devam etmişti.Yıl 2010’a gelince, artık Dota öyle bir kitleye ulaştı ki artık kendi kabuğuna sığmayacak hale geldi. Bahsettiğimiz tüm bu nedenlerin oluşturduğu zemin 2010 yılında Dota2 söylentilerinin çıkmasına sebep oldu.Zira artık kullanıcılar güvenli,hızlı ve kişiselleştirilebilir bir sistemde oynamak istiyordu.Kısacası oyuncuların istedikleri şey şuydu :”Yeni bir oyun!”. Bu istek ve tepkileri fark eden ise teknoloji ile ilgilenenlerin özellikle Half Life oyunu ile yakından tanıdığı firma ‘Valve’ oldu. Valve , IceFrog grubunuda bünyesine katarak oyunu oluşturdu. En nihayetinde oyun, 9 Temmuz 2013 yılında kapalı betadan çıktı ve Valve’in Steam platformu üzerinden, çoğu kullanıcının hayalini kurduğu o ”Güvenli” ortamdan erişilebilir duruma geldi.

Fizik kurallarına uygun  gerçekçi grafikler ve güvenli sistem

Oyunda eski oyuna göre ilk fark edilen ise grafik tasarımları oldu. Valve çoğu oyununda kullandığı motoru kullanmıştı ancak Dota2 için biraz daha fazla ve dikkatli oldukları anlaşılıyordu.Mesela karşı takımın kulesini yıkmak için saldırdığınızda kule hasar aldıkça ufak ufak yıkılmaya başlıyor ve zemine düşen parçalar fazlasıyla gerçekçi bir biçimde dağılıyor.Özellikle Radiant ya da Dire üslerindeki ana yapıların yıkılışında dağılan parçalar rastgele değil , fizik kurallarına uygun gerçekçi bir biçimde dağılıyor.Yine bir örnek vermek gerekirse benimde favori kahramanlarımdan olan Nyx Assassin oyun içinde canı belli bir seviyenin altına düştüğünde(Kahraman bir böcek türü) arka bacakları kırılıyor ve yürürken sürünüyormuş gibi görünüyor.Valve oyun içinde ufak detaylara da gerçekten dikkat etmiş.Koridorlar dışında bir orman görünümü olan haritada, kuş,yılan vs. hayvanlar bulunmakta . Dikkatli bakmadıkça görülmesede atmosfer zenginliği açısından gayet başarılı.Bunların dışında benim en çok hoşuma giden şeylerden biriside kahramanınız düşman bir kahramanı öldürdüğünde yada ona öldüğünde, kahramanlar kendine özgü zafer söylemleri ile sizi gerçekten oyuna bağlıyor ve motive ediyor.Aynı şekilde kahramanınız onun için satın aldığınız eşyalarla ilgili fikirlerini de söylüyor.Hatta kahramanların mitlerinden gelen rekabet , aile gibi konulardan birbirlerine laf atıp cevap alabiliyorlar.

Eskinin klasiği ile yeninin modernliğinin buluşması:DOTA2

Değinmemiz gereken şeylerden birisi de müzik . Oyuna girdiğinizde gerçekten farklı bir atmosferde bulunduğunuzu hissettiren bir melodi çalmaya başlıyor . Ana sayfada , girişlerde, oyun içinde bu müzikler farklılaşıyor ve o anki durumunuza uygun seslendirmeler yapılıyor.Bu konuda da kesinlikle geçer not aldığını söyleyebiliriz.
Kısacası oyun Dota1 in yenilenmiş versiyonu. Bir çok şey eskisiyle aynı , oyunun en güçlü tarafsız yaratığı Roshanın pozisyonundan,gizli satıcının yeri dahil çok şey aynı bırakılmış.İlk oyundan alışık olduğumuz eşyalar bundada mevcut tek fark dükkanlar tek çatı altında birleştirilmiş.Bunun yanında kahramanlarımıza farklı kıyafetler giydirmemize imkan veren bir sistem oluşturulmuş. Kıyafetleri gerçek para ile alabilmenin yanında , maçların sonunda da rastgele hediye gelebiliyor. Tabi kıyafetlerin sadece görüntüyü etkilediğinide belirtmek lazım .Bunların yanında gerçekten oyuncu sayısı bakımından müthiş rakamlara ulaştıklarınıda söylemek lazım . Dünyanın farklı bölgelerinin sunucuları var , kullanıcılar pinglerinin seviyesine bağlı olarak istedikleri sunucudan oyun arıyabiliyorlar. Mesela bir Türk,bir Rus,bir İngiliz aynı takımda oynayabiliyor. Valve’nin Türkçe dil seçeneğide mevcut. Mesela hoş olan bir durumda oyun anında belli komutlar verdiğinizde , bu hazır komutlar bir İngilize onun dilinde gidiyor. Bu tüm diller için geçerli tabi.

Profesyonel oyuncular için milyon dolarlık turnuvalar

Dota2’den bahsederken turnuvalarından bahsetmemek mümkün değil. Oyun içinde biletli,yada biletsiz turnuvalara katılabiliyorsunuz.Mesela bir turnuva bileti için bir fiyat belirleniyor , kullanıcılar bilet satın aldıkça ödül havuzuda yükseliyor.Dota2’nin en büyük turnuvası olan International'da ödüllerin milyon dolarları bulduğunuda özellikle belirtmek isterim.
Bu genel bilgilerin dışında yeni başlayacak olanlara ise oyun işleyişi hakkında kısa bir bilgi verebiliriz.Oyun 120 kahramandan birini seçerek 3 koridorlu bir haritada 5v5 şeklinde savaşılan stratejik bir oyundur. Ormancı,tank,destek,ittirici gibi rollere sahip olan kahramanlar;güç,çeviklik gibi gruplara da ayrılıyor.Amaç karşı takımın bölgesindeki koridorlarda bulunan kuleleri yıktıktan sonra ana üssü ele geçirip maçı kazanmaya odaklı.Gerçekten diğer bilgisayar oyunlarının dışında Dota2 zeka,takım oyunu,strateji ve destek konularında yetenek gerektiriyor oyunculara.Oyuna başlamadan önce oynayacağınız mod türünü seçiyorsunuz. Örneğin ”Serbest Seçim”de istediğiniz kahramanı seçebiliyorsunuz. ”Az Oynanan” modda ise yeni oynayanlar için biçilmiş kaftan, zira en az oynadığınız kahramanları sistem sizin için seçiyor.Ve ayrıca yeni başlayacak oyunlar için eğitim sistemi de mevcut ve size temel hareket ve mekanikleri öğrettikten sonra yavaş yavaş oyuncu olmanızı sağlıyor.

Yaşam tarzı haline gelmesi mümkün olan bir oyun

Evet aslında daha sayfalarca yazı yazılabilir Dota2 hakkında tabi bu birazda oyunun içinde fazla vakit geçirenler için . Çünkü gerçekten Dota2 bir oyundan fazlası haline geliyor;mesela dışarıda gezerken Dota2 simgesi bulunan tshirt giymiş birisiyle karşılaşmanız olası,bunun yanında Youtube içinde birçok yüksek aboneli oyun kanalları da mevcut.Evet, bu yazıda yeni başlayanlar için bir rehber ve tanıtım , profesyonel oyuncular için ise anılarını hatırlatıp gülümsetecek nitelikte olduğunu düşünüyorum.Eğer gerçekten vaktinizin büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçirmeye hazırsanız bunu Dota2 ile gerçekleştirmelisiniz.Sevgi ve saygılarla.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mehmet Ali İNCE<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF