Bir Kulüpten Daha Fazlası : Asla Yalnız Yürümeyeceksin

Liverpool'u dünyanın göz bebeği yapan adam. İşte karşınızda Jurgen Klopp...1 dakika


Bu hikaye BRENDAN RODGERS’ın 2014 yılının son haftasında şampiyonluğu kaybetmesi ile başladı. Yaşadığı bu hayal kırıklığı onun sonraki seneler de LİVERPOOL’un başarısına olan konsantrasyonunu engelledi.

Bir buçuk sene sonra takımın başarısız gidişatının düzelmeyeceğine ikna olan LİVERPOOL yönetimi revizyona gitme kararı aldı. Yöneticiler ateşli, çılgın ve kulüp dokusuna uyacak bir hoca arayışına girdi. Bu sırada bu ilkelere uyacak boşta olan bir kişi vardı. Evet, ''JURGEN KLOPP:''

8 Ekim 2015 yılında başarıya giden yolun pusulasını artık ona emanet ettiler. Takımın başına geldiğinde yaptığı ilk açıklama ''Durumlar korkunç'' oldu. Yapmış olduğu ilk girişim ise futbolcuların temizlik görevlisinden, açısına kadar onlara hizmet eden çalışanların isimlerini öğrenmesini ve onlarla vakit geçirmelerini istemek oldu. Çünkü oda biliyordu ki beklenen başarının en büyük sırrı kulüp içindeki pozitif hava ve birlikti. Bir mühlet zamana ihtiyaç olduğunu belirten Klopp, ona sabredilirse agresif, hırslı ve eğlenceli futbol izleteceğini söyledi. Ama şöyle bir gerçek vardı ki, LİVERPOOL taraftarı beklenilenden daha sabırsız idi.

Geldiğinde  dengesiz bir saha içi grafiği çizen Klopp, Manchester City ve Chelsea gibi büyük rakiplerini yenip nispeten ligin zayıf kulüplerinden birisi olan Crystal Palace'a yenilince şu sözleri söylemişti, ''stadı terk eden insanlar gördüm ve o an kendimi yalnız hissettim.''

Fakat onun savaşçı, pes etmeyen ruhunu gören yönetim onda ışık görmeye devam ediyor ve arkandayız mesajı veriyordu. Klopp, artık kolları iyice sıvayıp harekete geçti ve elindeki futbola küsmüş futbolcuları geri kazanmaya çalıştı. Belirli bir kapasitenin üzerine çıkamayacağı düşünülen oyuncuları, alt yapıdan çıkardığı gençlerin dinamizmi ile sentezleyip oluşumu tamamladı. Uzun uğraşlar sonucunda yeni LİVERPOOL Dünya futbolu sahnesine çıkmaya hazırdı.


Özgüveni kırılan oyuncuları bile daha mücadeleci yapıp, eğlenceli, agresif futbol izletmeye başlayan  Jurgen Kloop adeta şu mesajı verdi.

''DAHA YENİ BAŞLIYORUZ.''

Taraftar onun saha kenarındaki pes etmeyen, hırslı ve doğal halini gördükçe daha çok benimseyip güvenmeye başladı. İlk senesinde İngiltere Lig Kupası ve UEFA Avrupa Ligi Kupasını finalde kaybetmesine rağmen taraftar onu sahiplenip takımda kalmasını istiyordu.

Klopp'un yaratıcısı olduğu (GeggingPress) sistemini Liverpool'da harikulade bir şekilde uygulayarak Liverpool'u dünya medyasının Göz bebeği haline getirdi.

(GeggingPress: Genel hatları ile rakibin dengesiz ve düzensiz olduğu anda, yüksek dozda çok adamla rakibe baskı.)

Çalışma, azim ve sabrın karşılığı olarak 15 yıl sonra Liverpool'a Şampiyonlar Ligini kazandıran ve oyuncularını dünyanın en önemli oyuncuları yapan Klopp'un artık yapması gereken tek şey kalmıştı. 30 yıldır beklenilen lig şampiyonluğu.

Bu sene lige inanılmaz bir sükse ile başlayan Jurgen Klopp ve ekibi felaketler yılı ilan edilen 2020 senesini haziran ayında ligin bitmesine yedi hafta kala, 2'nci Manchester  City'e 23 puan fark atarak şampiyonluğunu ilan etti.

İlk geldiğinde yalnız olduğunu belirten Jurgen Klopp artık yalnız değildi. Liverpool için yazılmış şarkının bir parçasıydı artık o. ' You'll never walk alone' (Asla yalnız yürümeyeceksin.)


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Alihan Fındıkçıoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF