Bir Döneme Damga Vurmuş Diziler

1 dakika


Bir kesimin keşke tekrar izleyebilsek dediği, bir kesimin neden böyle diziler yapılmıyor artık diye üzüldüğü ve en önemlisi böyle işlerin bir daha yapılamayacağına kefil olunan dizileri sizler için sıraladık…

1. Bizimkiler

1989-2002 yılları arasında 14 yıl (15 sezon) boyunca kesintisiz olarak yayınlanmıştır ve ülkenin en uzun süren dizilerindendir.

Bizimkiler, Umur Burgay'ın kaleme aldığı yapıt olup, biir apartmanda yaşayan ailelerin kendi aralarında ve çevreleriyle yaşadıkları ilişkileri komik bir dille anlatıyordu. Çok izlenme sebepleri arasında en önemli neden aile ve mahalle kültürünü çok iyi yansıttığı söylenmektedir.

2. Süper Baba

1993-1997 yılları arasında yayımlanmış olan yerli dizi. Başrollerde Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar'ın yer aldığı ekranların en beğenilen ve uzun soluklu dizilerindendir.

Dizide üç çocuklu boşanmış bir baba olan Fikret Aksu'nun namı diğer Fiko (Şevket Altuğ)'nun çocuklarıyla olan ilişkileri ve aşkları konu alınmıştır.

Yönetmenliklerini ülkeye damga vurmuş kişilerin arasında bulunan Kartal Tibet ve Osman Sınav da yapmıştır.3. Ruhsar

Ruhsar, 1998 - 2001 yılları arasında yayınlanmış fantastik tarzda bir aile dizisidir. Dizi Ruhsar (Hande Ataizi) ve Mazhar (Cem Davran) adında iki insanın ölümsüz aşklarını ve başlarından geçen tuhaf olayları anlatır. 

Senaristliğinde Gani Müjdenin bulunduğu dizinin ileri tarihlerde farklı versiyonda benzer işler de yapılmıştır.

4. İkinci Bahar

1998 - 2001 yılları arasında yayınlanmış bir dizidir. Başrollerinde Türkân Şoray ve Şener Şen gibi ünlü oyuncuların yer aldığı dizidir.


Kebap üstadı Ali Haydar (Şener Şen) ile Hanım (Türkan Şoray) adlı işe ihtiyacı olan iki çocuklu dul bir kadının hayat mücadelesinde, her türlü zorluk içinde işte ve aşkta ‘‘İkinci Bahar’’ı yaşamaya başlamalarının hikayesidir. Ozan Güven, Nurgül Yeşilçay, Tan Sağtürk ve birçok konuk oyuncuları barındıran harika bir aile dizisidir.

En etkileyici bölümlerinden biri de müziklerini Sezen Aksu'nun müziklerini yaptığı diziye konuk oyuncu olarak katıldığı bölümdür.

5. Deli Yürek

Yönetmenliğini Osman Sınav'ın yaptığı Türk aksiyon, dram ve politik televizyon dizisi. 1998'te başlamıştır. 4 sezon yayınlanan ve toplam 113 bölümden oluşan dizi, 24 Haziran 2002 tarihinde sona ermiştir.

O dönemde Miroğlu yasaları herkesin dilinde olup usta lakapları ve palto giyen insanlar dolup taşmıştır.

İçinde derin devlet oyunları uyuşturucu ve kadın ticaretine karşı duran bir yol izlenmiştir.

6. 7 Numara

2000-2003 yılları arasında yayınlanmış komedi türünde televizyon dizisidir.

Üniversite eğitimi almak için çeşitli yörelerden gelmiş 4 şehirli kız ve 2 taşralı erkek öğrencinin ve bunların peşine takılan 1 taşralı işsizin, sosyal ve kültürel yönden farklılıklarına değinilmiş, bununla birlikte birbiriyle olan ilişkilerinde yaşadıkları güçlükler ekrana yansıtılmıştır.

Dizi ülkenin en iyi komedi dizileri arasında gösterilmektedir. Kimi kesimin absürd kimi kesimin durum komedisi olarak adlandırdığı bir dizidir.

7. Tatlı Hayat

2001 tarihinde yayın hayatına başlamış olan ve 3 sezon 106 bölüm süren komedi türünde TV dizisidir. ABD yapımı The Jeffersson adlı  dizinin Türkiye uyarlamasıdır.

İhsan (Haluk Bilginer) ve eşi Sevinç (Türkan Şoray), kuru temizleme işinden bolca para kazanmış ve sınıf atlamaya karar vermişlerdir. İhsan'ın hayatta yükselme çabaları dahilinde oğulları Başaran (Emre Altuğ) ile Gültepe'de bir gecekondudan Etiler'deki yeni lüks evlerine taşınmışlardır. Üst kat komşuları Türk-Rum çifti Feraye (Çolpan İlhan) ile Yorgo (Neco), kızları Pelin (Gamze Özçelik) ve hizmetçiler Menekşe (Asuman Dabak) ile mükemmel bir durum komedisidir.

En çok Menekşe ve İhsanın tatlı atışmaları diziye damgasını vurmuştur...

8. Asmalı Konak

2002 ile 2003 yılları arasında yayınlanan Türk dram dizisidir.

Bahar (Nurgül Yeşilçay) İstanbullu bürokrat bir ailenin kızıdır. New York'taki sanat eğitimini tamamlarken Seymen (Özcan Deniz) ile tanışır. Birbirlerine aşık olan çift evlenmek üzere Kapadokya'ya giderler. Seymen ise Kapadokya'nın geleneklerine bağlı köklü bir ailesinin varisidir. Asmalı Konak denilen muhteşem bir evde ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Bahar gelin geldiği bölgeye hem alışmak hem de zorluklarına katlanmak için çok çabalamak zorunda kalacaktır.

9. Ekmek Teknesi

16 Kasım 2002 yılında yayın hayatına başlayan ve bir ailenin başından geçenleri konu alan dizi. 13 Haziran 2005 tarihinde ekranlara veda etmiştir.

Dizinin başrollerinde Savaş Dinçel (Nusret Baba), Sermin Hürmeriç (Ayhan Anne), Ahmet Yenilmez (Celal), Peker Açıkalın (Cengiz), senarist ve (Heredot Cevdet) rolünde ise Hasan Kaçan vardır.

Orta direk Türk aile yapısını örneklemede başarılı bir örnek olmuştur. Özellikle, Türk dilinin kullanımındaki özen ve unutulmaya yüz tutmuş deyim ve atasözlerinin bol bol kullanılması ile dikkat çekmiştir.

10. Bir Demet Tiyatro

İlk 1995 yılbaşı akşamı yayınlanan dizi tiyatroyu ekrana taşıyan ilk yapıt olmuştur. Senaristliğini ve başrolünü Yılmaz Erdoğanın yaptığı dizi Demet Akbağ, Altan Erkekli, Gürdal Tosun, Erdal Tosun, Engin Günaydın gibi ünlü oyuncularla dolu iyi bir kadrosu vardır.

Çıtır ailesinin ve mahalle sakinlerinin başından geçen olayları anlatmaktadır.

Yılmaz Erdoğan verdiği bir röportajda eskiden yaşadığı mahalledeki çevresinden esinlenerek bu diziyi kaleme aldığını söylemiştir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Nuri Can Uymaz<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF