Bir Döneme Damga Vurmuş Diziler 2

Hepimizin özlediği ve hala izlemekten keyif aldığı nostaljik dizilerin devam serisini sizler için derledik. 1 dakika


Komediler, aile dizileri, mahalle de yaşananlar, absürd durumlar ve hatta evde kalmışlar işte muhteşem nostalji serüveni…

1 ) MAHALLENİN MUHTARLARI

 Mahalle kültürünü ve komşuluğu en güzel biçimde işleyen bir aile dizisidir.

 Oğuz Yalçın, Filiz Kaynak, Avni Kütükoğlu ve Nursan Esenboğa'nın yönettiği, Kandemir Konduk'un senaryosunu yazdığı aile dizisi. 10 sezon boyunca yayımlanan ve 337 bölümden oluşan dizi, 5 Ekim 1992'de yayımlanmaya başladı.

2) DADI

 Gülben Ergen, Haldun Dormen, Kenan Işık ve Seray Sever'in başrollerde oynadığı televizyon dizisi. 5 Ocak 2001 tarihinde yayın hayatına başlamıştır.

"Dadı", ABD TV dizisi "The Nanny"nin Türkiye uyarlamasıdır.

Tüm bölümlerin uyarlanmasının ardından orijinal format The Nanny'de bulunmayan 5 yeni bölüm daha çekilmiştir. Dadı'nın ülkemize ait özgün bölümleri Tayfun Güneyer tarafından yazılmıştır. Bu 5 bölümde Melek ve Ömer'in evlilikten sonra yaşadıkları konu olmuştur.

3) SIDIKA

Atilla Atalay'ın hayali bir karakteri olan ve 1997 yılında ekranlara taşınan zamanının çok çok ötesindeki 'Sıdıka' şüphesiz ki Türk televizyonlarının gelmiş geçmiş en iyi yapımlarından bir tanesiydi. Kendisine biçilen ev kızı rolünü asla kabul etmeyen ve gelenekselliğin kitabını yazan annesi Safiye Saka'yla her daim takışan Sıdıka, yetiştirilme tarzına rağmen kültürü ve karakteriyle hepimizin baş tacı olmuştu. Diziye can veren Hasibe Eren, Füsun Demirel, Ali Erkazan, Hakan Tanfer ve Feridun Koç'u da anmadan olmaz elbette...

Tuttuğu günlükleriyle her genç kadının yol haritası olabilecek, Atilla Atalay'ın kaleminden çıkan bu dizi unutulmazlar arasında yer aldı.

4) KAYGISIZLAR

Senaryosunu Tükenmez Kalem film grubu'nun yazdığı, 1994-1998 yılları arasında yayınlanmıştır.

Memnun Kaygısız, Ordulu ve çapkın biridir. Sabriye onun ilk karısıdır. Birkaç yıl sonra çeşmenin başında Terbiye'yi görür ve o an ona âşık olur. Yine birkaç yıl geçmeden tarlada Kafiye'yi görür. Bu üç eşinden tam 36 çocuğu olur. Evi geçindirmek konusunda ne yapacağını bilmeyen Memnun'un aklına, asker arkadaşı ve tertibi İsmail'in yanına, yani İstanbul'a gitmek gelir. Artık İsmail'in başı Memnun, üç karısı ve 36 çocuğu ile derttedir.

5) ÇİÇEK TAKSİ

1995-2003 yılları arasında 367 bölüm yayımlanmış olan tv dizisidir. Bir taksi durağına aile gibi yaşayan söförlerin hayatını konu alan dizinin ileri tarihlerde bir çok uyarlaması yapılsada ilki kadar sevilmemiştir.

6) YILAN HİKAYESİ

Köyden kaçan Zeyno'nun Memoli ile karşılaşıp birlikte yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. 

Osman Yağmurdereli'nin yapımcılığını yaptığı dizide Komiser Memoli (Mehmet Ali Alabora) başarılı bir polistir. Memoli'nin oğlu Can, mafya tarafından öldürülmüştür. Bunun üzerine Memoli hayata küser ve sadece işine odaklanır.

Zeyno, yani Zeynep (Meltem Cumbul), köyden kanlısı Erkan'ı (Emre Kınay) bulmak için şehre gelmiş ve yardım etmesi için Memoli'yi bulmuştur.  Dizide Çetin Tekindor gibi üstadlarda yer almıştır.

7) ÇILGIN BEDİŞ

Karikatürist Özden Öğrük'ün 1976'dan itibaren Gırgır Dergisinde çizmiş olduğu Çılgın Bediş karakterinin maceralarını ve başından geçen olayları temel alarak çekilmiştir.

Başrollerini Yonca Evicimik, Çiçek Dilligil ve Cenk Torun'un paylaştığı dizide, olaylar bir lise arkadaş grubu arasında geçmektedir

8) AYNALI TAHİR

Mahalle kültürünü işleyen dizi, kısa süreli olsa da hala unutulmamıştır. Alişan ile başlayan dizi anlaşılmazlık üzerine 2000 yılında Alişan'ın yerine Arif Kilisli gelmiştir. 

9) BASKÜL AİLESİ

Senaristliğini Gani Müjde'nin yaptığı dizi çok kısa sürse de unutlmayan dizilerdendir. Üç çocuklu bir ailenin aşırı yemek yeme alışkanlıkları yüzünden başlarına gelenler, seyyar bir satıcının onlara zayıflama ürünleri satarak zayıflamayı vaadetmesi gibi olayların geçtiği güzel bir aile komedisidir. 

10) Kurtlar Vadisi

Uzun soluklu bir dizi de olsa çoğu kişinin bir ben oynamadığım dizidir. Genellikle ilk 97 bölüm herkes tarafından beğenilen ve özleniln bir dizidir.

15 Ocak 2003'te  "Bu bir mafya dizisidir" sloganıyla başlayan  aksiyon, dram ve politik televiyon dizisidir. 4 sezondan ve 97 bölümden oluşmaktadır.

Yurt dışında KGT adına birçok başarılı operasyonda bulunan Ali Candan; en son Kosova'da iken emrinde olduğu Aslan Akbey tarafından yurda çağrılmış ve kendisine en kritik görev olan Kurtlar Vadisi Operasyonu görevi verilmiştir. Bu görevdeki amaç; mafyanın en tepesindeki güç olan ve Mehmet Karahanlı'nın baron olduğu Kurtlar Konseyi'nin çökertilmesidir.

Dizinin senaristleri ve başrol oyuncuları kardeş olup ileride ayrılmalarından dolayı gözle görülür bir reyting kaybı yaşanmıştır.

Dizide Necati Şaşmaz,Özgü Namal ve Oktay Kaynarca dışında Selçuk Yöntem,Güven Hokna,Gürkan Uygun,İstemi Betil gibi birçok tiyatro sanatçısı yer almaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Nuri Can Uymaz<span class="bp-unverified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF