Bir Çikolata Hikayesi: Tarihten Günümüze

8 dakika


Bu yazıda konumuz, asla vazgeçemediğimiz, diyet yapanların bile göz ucuyla bakmaktan kendini alamadığı, vücudun mutluluk hormonu salgılamasındaki en büyük destekçilerinden birisi olan çikolata!

Tarihi oldukça eski olup 16. yüzyılda Avrupalılar tarafından keşfedilen çikolatanın ticari hayata geçip sofralarda yer almaya başlaması da bu dönemde olmuştu. 

Ancak bugün tadını çıkardığımız şekliyle çikolata, Güney Amerika’dan Avrupa’ya ilk gelişinden oldukça farklı. Yerli Aztek halkı için çikolatanın ana maddesi olan kakao yıllarca bir içecek olarak tüketildi ve büyük kültürel ve tıbbi öneme sahipti. Neredeyse ateş, ishal, yorgunluk, anjin ve diş çürüğü gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi edebilecek her derde deva olarak görülüyordu. Azteklerin kakaonun ilahi bir iksir olduğuna dair inancı, muhtemelen onun Aztek rüzgar ve bilgelik tanrısı Quetzalcoatl’dan bir armağan olduğu fikrinden kaynaklanıyordu. Bu yüzden İsveçli botanikçi Carl Linnaeus, bitkiye adını, tanrı anlamına gelen eski Yunanca sözcüklerinden “theos” ve yiyecek anlamına gelen “broma” dan oluşan Theobroma Cacao (tanrıların yemeği) adını verdi. Hatta bir süre kakao soyluların içeceği olarak anıldı ve halkın tüketebilmesi uzun bir zaman mümkün olmadı.

Tarihin bir döneminde eczanelerde satılan kakao çekirdeği üzerine Panamalı yerlilerin çalışmaları ve bilim insanlarının sonraki araştırmaları, dengeli tüketimde kakaonun içeriğinde bulunan antioksidanlar, epikateşin, kateşin, flavonidler ve prosiyanidin gibi biyoaktif moleküllerin sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu, kardiyovasküler hastalık gelişim riskini azalttığını keşfetti. Üstelik sinir ve sindirim sistemi üzerindeki etkisi ve vücudumuza ürettirdiği salgıların da ruh sağlığımıza olumlu etki gösterdiği anlaşıldı. 

Çikolatayı konuşup, meşhur ve en leziz çikolatacılardan da bahsetmemek olmaz elbette. İstanbul’da yeni nesil kahvecilerden sonra bir de çikolatacı akımı başladı. Eskiden sadece birkaç taneyken şimdilerde sayıları gitgide artıyor. Siz de iflah olmaz bir çikolata bağımlısıysanız gelin yenisinden köklüsüne birkaçına bir göz atalım: 

1) Çikolata Dükkanı – Moda:

Oldukça minik ve sevimli bir kafe içindeki birkaç masada günün her saati çikolata yemek için gelenleri görmeniz mümkün. Dışarıdaki masalarda hem çikolatanızın keyfini çıkarıp hem de sizin gibi başka çikolata bağımlılarıyla tanışıp muhabbet edebilirsiniz.

2) Rumeli Çikolatacısı – Kadıköy

Camekanları, şerbet havuzu ve sıcacık atmosferiyle burası da size çikolata kadar tatlı bir deneyim sunuyor. Sadece damağa değil göze de hitap eden çikolatalarıyla en meşhurlar arasında çoktan yerini almış bir adres.

3) J’adore Chocolatier – Beyoğlu

Fransızca “Çikolata’ya hayranım” anlamına gelen ismiyle kimlere hitap ettiğini hemen belli eden Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin ara sokağındaki bu tatlı kafede özellikle biberli çikolatayı muhakkak denemelisiniz.

4) Çikolata&Kahve – Çengelköy

Çikolata neyle gider diye düşününce ilk akla gelen tabii ki yoğun bir kahve. İkisini başarılı bir şekilde sunan Çengelköy’ün 4 katlı biricik kafesi Çikolata&Kahve’ye bir haftasonu sadece sıcak çikolata içmek için bile gidilebilir.

5) Mendel’s -Beşiktaş

İzleyenler varsa “The Grand Budapest Hotel” filminin bütün sıcaklığını hissettiren bu küçük sevimli kafenin özellikle en iyi yaptığı “chocolate bomb” muhakkak denenip, çikolata krizi anında fırsata çevrilmeli.

Tadım yaptığımız lezzetleri, yemekleri, içecek ve restoranları paylaştığımız instagram sayfamızı takip edip farklı lezzetleri tadabileceğiniz mekanlardan haberdar olabilirsiniz. Herkese bol çikolatalı ve musmutlu günler..

instagram.com/nerdeneyiyoruz


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yavuz Yıldırım<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF