BENDEN UYARMASI (Müsebbibi siz olursunuz)

İmbat Madencilik A.Ş'de 19 Maden işçisinin mobbing, yevmiye cezaları gibi çağ dışı uygulamalara maruz kalması nedeniyle başlatmıştı. 11 dakika


Önceki gün İmbat Madencilik A.Ş'de
19 Maden işçisinin mobbing, yevmiye cezaları gibi çağ dışı uygulamalara maruz kalması nedeniyle başlatmış olduğu eylem saatler sonra büyüyerek 1500 kişilik bir eyleme dönüşmüştü. İşverenle, görüşüp taleplerinin yerine getirilmesini isteyen işçiler saatlerce bekleyip işveren yetkilileriyle Kaymakam Fatih Akkaya'nın hakemliğinde görüşme sağlamış bir netice alınamamıştı. Daha sonrasında yine ertesi gün yapılan görüşmelerde bir netice alınamayan sorunla ilgili çözümsüzlük devam ederken. Eylem sonrası basın açıklaması yaparak önce işçileri daha sonrada Soma'lıları tehdit eden bir açıklama yapan İmbat Madencilik A.Ş yetkilileri disiplinsiz tavırlar sergileyenleri disiplin kuralları dışında davranamaz demişti. İmbat Madencilik A.Ş basın açıklamasında tehditvari bir açıklama yaparak herkese aba altından sopa göstermişti. Sanki Soma ilçesini siyasi bir irade yokmuş gibi davranıp mülki amiri ise uzlaşması olarak araya koymasına rağmen onu bile umursamayan bir tavır sergilemiştir. Soma kimsenin babasının malı değil sizler de Soma'nın sahibi değilsiniz. Anayasal çerçeveler içinde herkes hakaret etmediği sürece istediği paylaşımı yapabilir, paylaşabilir kamuoyuna bilgi verebilir. Kendinizi kanunlar üzerinde görmekten bir an evvel vazgeçmelisiniz. Kendi adıma konuşacak olursam bugüne kadar hemen, hemen tüm toplumsal meseleleri kamuoyuna taşımaya çalışan, hak, hukuk ve adalet arayışında olan herkesin sesi olmaya çalışıyor aynı zamanda ise sahada da yanlarında olmaya çaba gösteriyorum. Göstermeye de devam edeceğim. Maden İşçilerimizle ilgili de bu durum böyledir böyle olmayada devam edecek. Sizin tehditleriniz umurumda bile olmaz. Yaptığınız basın açıklamasının tüm yerel basın sür manşetten verdi bir tanesi de bu basın açıklamasını ret edip siz ne yapıyorsunuz diyemedi. Yine tüm siyasi erklerden de aynı şeyi gördük biride çıkıp demedi arkadaş siz ne yapıyorsunuz. Tamam bu durum yaşanabilir çözülür yada çözülmez ama bizi tehdit edemezsiniz.! Sayın Kaymakam Fatih Akkaya basın açıklamasını okudu mu bilmiyorum fakat kendisinin bu basın açıklaması ile ilgili muhakkak şirket yetkililerine bir iki çift söylemesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Peki, neden bunları söylüyorum ?
İmbat Madencilik A.Ş yetkilileri ısrarla 19 Maden İşçisinin disiplinsiz davranıp tüm olanların sorumlusu olarak gösterip ihaleyi tamamen 19 Maden İşçisinin üzerine bırakmak istiyor. Kamuoyuna tek suçlunun 19 Maden işçisini göstermek akıl sağlığımızla dalga geçmektir. 19 Maden işçisini bu raddeye getiren gerçek gerekçeleri kamuoyundan saklamak haksızlıktır. Tüm bu ortam gerginliğin hafifletilmesin de tek çözüm noktası 19 Maden İşçisinin taleplerinin kabul edilmesi ve işlerine devam etmesinden geçmektedir. Aksi takdirde görünen köy kılavuz istemezmiş, 19 Maden İşçisinin olası tek bir arkadaşının işten atılması ve tüm gelişen olumsuzlukların bu arkadaşlara mal edilmesi demenin sonucu açıkca belirtmem gerekirse buradan İmbat Madencilik A.Ş ve onun eteğinde duran yerel basın ve tüm siyasi partiler Soma'da yaşanacak olan ve ortaya çıkacak kaos ortamının tek sorumlusu olurlar. Özellikle tüm siyasi erk bu konuya el atmazsa şayet bu yükün altında hepsi kalır. Bir şirketi devlet gibi görüp yakasından paçasından akarak yakalalık yapacağınıza tek ses etmeyerek sus pus kalacağınıza bu konuya bir an önce hassasiyet gösterip konunun hemen çözülmesi için çözüm üretin tekrar altını çiziyorum görünen köy kılavuz istemez. 19 Maden İşçisi işine devam kararı çıkmayıp talepleri kabul edilmemesi halinde burada yaşanacak bir kaos ortamının altında hepimiz kalırız. Benden uyarması en başta tüm Soma'yı tehdit edecek kadar haddini aşan İmbat Madencilik A.Ş, tüm yerel basın ve siyasi partileri nacizane uyarıyorum. Sonra yok biz bilmiyorduk, etmiyorduk, duymadık demeyin. Herşeyi hafife almayın. Uyarlarımızı bir kenara koymayın. Burada oluşacak şeylerin müsebbibi sizler olursunuz….!
Olası yaşanacaklardan sonra mevcut iktidarın "dış güçler" bahanesi gibi "dışarıdan gelen gruplar" deyip topu başkasının kucağına atarak kendinizi aklama işine girmeyin. Uyarımı ister dikkate alın ister almayın.


Herkes bir kendine gelsin artık, lütfen….
Altını tekrar çizelim;
Görünen köy kılavuz istemez..!

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Gökan Özgür Zırhlı<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF