Bazı Seçimler ya Yok ya da Yarım Olmakmış

Büyük bir emekle yapılmış kocaman bir yapıyı yıkmaya hazırdı çoktan. Ama gitmişti artık yıkmak istediği ve bugün bunu öğrenecekti aksi olmasını umarak.10 dk


Bazı Seçimler ya Yok ya da Yarım Olmakmış

Büyük bir emekle yapılmış kocaman bir yapıyı yıkmaya hazırdı çoktan. Ama gitmişti artık yıkmak istediği ve bugün bunu öğrenecekti aksi olmasını umarak.


‘Renklerin Kokusu Olsaydı Sizce Nasıl Kokarlardı?’ adlı yazım için tıklayın.

Diğer ‘Edebiyat‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın.


               Gözlerde aşkı seçemeyecek kadar uzaktı ruhumuz. Bakışlarımız birbirimize dokunmadan koşarak uzaklaşıyordu göz pınarlarında yıkanmak için adeta.

                  İşte karşımdaydı; yanakları çökmüş, omuzları her zamankinden daha düşük, oradaydı işte. Öfke ve biraz kırgınlıkla, gurur yapmış, yukarı kalkmış kaşlarının altındaki gözleri belki dünden kalma. Belki de hayal kırıklıklarının parçaları batmış misali yorgun, her zamanki ışığını gizler gibi. Dudakları kendi kendine söz vermiş gibi konuşmamak için sımsıkıydı. Karşımda hem kalmak istiyor hem de orada hiç olmamayı diliyordu. Bense orda içimde koca bir orkestrayla çalan şarkıyı dinliyordum; 

“Bülbülleri har ağlatır aman,

Aşıkları yar ağlatır.

Ben feleğe neylemişim aman 

Beni her bahar ağlatır.”

                     Belki de oraya gelmeden önce ne çok düşündüm söyleyeceklerimi. Yine de her ikimiz arasında belki de en cesur ve dirayetli konuşan ben oldum. Zordur çünkü insanın kendi kendine kolay kırıp döküp, kızıp bağırdıklarını tam da kalbini titretenin karşısında yapabilmek. Kızamadım. Belki normalde daha kolay gösterdiğim tepkiler çıkmıyordu içimden. Tahmin etmediğim bir durum değildi ama böyle durumlarda her zaman tahminlerinizden fazlasını hissedersiniz ya, işte öyle. Sözlerim, hayallerim, mutluluklarım, huzurum, ailem, sinirim, sınırım, direncim, masadaki bir bardak çayım ve suyum kadar yarımdı artık. Bir ara hiçbir şey olmamış gibi gülmek istedi dudaklarım ama daha önceki durumlardan öğrendiğim gibi dizginledim gülümsememi. Kolay değildi, yıllardır içini duyguların her türlüsüyle dolduranın karşısında dudaklarının alışkanlıklarına yenik düşecek gibi olması, gülmeye doğru bükülmesi. 

                     İkimiz de dört nala koşuyorduk hem uzaklara hem birbirimize. Koştu ruhum. Kanatlarını açmadı ama. Gözümün pınarlarının hala ıslak olabildiğini göstermek istemedim bu defa. Sanki yabancıymış gibi gözlerime, pınarlarıma, göz yaşlarıma. İçimde çalan sıradaki parçanın ne olduğunu biliyorum. Zeki Müren ne güzel söyler,

“Zehretme bana hayatı bana cananım…” 

                    Maharetle her şeyi yıkan elleri yine iş peşindeydi. Büyük bir emekle yapılmış kocaman bir yapıyı yıkmaya hazırdı çoktan. Ama gitmişti artık yıkmak istediği ve bugün bunu öğrenecekti aksi olmasını umarak. Karşımda belki gergin, belki düşünceli, belki de tam tersi oldukça umursamaz ezbere oynuyordu yeni cüzdanının kenarıyla.

         Ona kızgın mıyım yoksa minnettar mı bilmiyorum. Bana hiç kimsenin hissettiremeyeceği kadar değersiz hissettirmiş olmanın yanı sıra bana sesimi verdi. Günlerdir kelimeler kendi sesimle kafamda dolanıp, sanki hikayeleştiriyor yaşadığım, hissettiğim şeyleri. Bunu bana farkında olarak yaptığını bilseydim, belki de minnettar olabilirdim. Ama bu olan şeyleri beni düşünmesiyle uzaktan yakından ilgisi yok ve benim ondan uzaklaştıkça kendime yaklaşıyor olmam sanırım bu aşktaki en büyük trajedim. İşte o gün o masadaki her şey yarımdı ve bir aradayken de tam etmezdi zaten.

                                                                                                                                                              Mercan 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Mercan Apaydın Yüzgeç

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF