Baraj-altı Antik Şehirler

Türkiye'de baraj yapımı sonrasında suların altına gömülen insanlık tarihinin değerli antik şehirlerden bazıları. 1 dakika


Halk ve yönetim olarak geleceğe nasıl sahip çıkmıyorsak geçmişede farklı bir tutumda değiliz.

1. Hasankeyf - Batman

12000 yıllık hasankeyf antik şehri Ilısu barajının yapımı sonrası sular altında kaldı. Alanda bulunan Artuklu Hamamı, Sultan Süleyman Koç Camisi, İmam Abudullah Zaviyesi, Er-rızık Camisi, Zeynel Abidin Türbesi gibi büyük ölçekli yapılar ve türbe zaviyeler Dicle nehrinin kıyısına kurulan kültürel parka taşındı.

2. Nevali Çori - Şanlıurfa

Göbekli Tepe ile aynı döneme ait Nevali Çori yerleşik hayata geçmenin,hayvanların evcilleştirilmeye başladığı bir yerleşim yeridir. Anadolu'da inşa edilmesi zor dikdörtgen yapıların ilk görüldüğü yerleşimdir. 1992 yılında Atatür Barajı yapımı ile sular altında kalmıştır. Böyle olmasa idi Göbekli Tepe kadar ünlü bir yer olabilirdi.

3. Allianoi - İzmir

Sağlık tanrısı Asklepion'un yurdu olarak bilinen Allianoi İzmir'in Bergama ilçesinde buluyor. Zamanında Tarkan dahil birçok kişinin Allianoi'yi kurtarma çalışmaları sonuç vermemiştir. Hatta dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel EROĞLU "Allianoi diye bir yer yoktur." diyerek tarihi alan yok sayılmıştır. 2011 yılında Yortanlı barajının suları altında kalmıştır. Ülkemizde sağlam kalmış, kullanılabilen sıcak suyu ile en büyük sağlık merkezi,aynı zamanda dünyanın doğa tarafından en iyi korunmuş sağlık yurtlarından birisiydi.

4. Augusta - Adana

1955 yılında Seyhan barajının suları altında kalan Augusta antik kenti için sadece 10 gün süren bir çalışma yapıldı. Birçok eser ile birlikte bu antik kent suların altında kaldı. Augusta'dan günümüze kalan en önemli eserlerden biri olan "Medusalı Lahit" şu an Adana arkeoloji müzesinde sergileniyor. 

Tarih kâğıtla ve sözle olmaz, coğrafyayı bilmek gerekir.
İlber ORTAYLI


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oğuzhan Yıldırım<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF