Balonlar Şehri “KAPADOKYA”

1 dakika


Erciyes Hasan Dağı ve Güllü dağının püskürttüğü lavların oluşturduğu tabakaların milyonlarca yıl rüzgarın ve yağmurun aşındırdığı muhteşem coğrafyayı hadi hep beraber tanıyalım. Bölge, Hristiyanlıkta önemli bir rol oynamıştır. Antik mağara kiliselerini ve manastırları heyecanla keşfediliyor. Buraya gelmişken, yerlileri işgalcilerden korumak için yüzlerce yıl önce inşa edilen yer altı şehirlerini de görmeyi ihmal etmeyin.

Şuan Kapadokya olarak bildiğimiz bu bölgeye her uygarlık farkı isimler vermiştir. Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelen . Kapadokya bir çok Medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 

Vadiler, şarap mahzenleri, yer altı şehirleri, onyx taş atölyeleri çanak çömlek mağazaları da görülmeye değerdir.Güzel anılar biriktirip muhteşem fotoğraflar için de bu coğrafyayı bir güne sığdırmamanızı tavsiye ediyoruz. 

İşte Kapadokya da yapılması gerekenler:

1. Balonlar Eşliğinde Kahvaltı

Mükemmel manzara ve balonlar eşliğinde güzel bir kahvaltıya ne dersiniz. Ardından at gezileri, bisiklet, caz ve şarap festivalleri, hamamlar ve daha birçok etkinlik seçeneği var. Ama tüm aktivitelerin yanında, hepsinin önüne geçen balon gezisi seçeneği var.

2. Balon Turları

Balon turlarına katılarak gün doğumundan hemen sonra, etkileyici bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz. Sonuçta buraya kadar gelip balona binmemek olmaz 🙂

3. Taş Evlerde Konaklamak

Bölgemizde eski dönemlerden bugüne kadar gelen mağaralar yenilenerek kullanıma sunuluyor. Taş evlere dönüştürdükleri mağaraları, lüks konaklamalardan pansiyonlara kadar her bütçeye uygun deneyim seçenekleri sunuyor.

4. Çanak Çömlek Yapmayı Denemek

Hititlerden bu zamana kadar gelen çanak çömlek yapımı Kızılırmak’tan çıkan topraklarla yapılmaktadır. Kırmızı ve beyaz topraktan yapılan ürünler ısıya dayanıklı ve sağlıklıdır. Toprak cezveler, özel yoğurtluklar, güveçler ve birçok ürünler mevcut.

İsterseniz ilk önce yapımını izleyip daha sonra sizlerde deneyebilirsiniz. 

5. Kilise ve Yer Altı Şehirlerini Görmek

Kiliseler ki Hristiyanlığın ortaya çıktığı önemli bölgelerden biridir. O dönemlerde 365 kilise yapılmıştır. Değişik ve görülmeye değer yapılar mevcuttur. 

Kapadokya’da kültürel zenginliklerden biri de yeraltı şehirleridir .Yeraltı şehirlerinin yapılış amacı güvenliktir. İnsanlar hayatta kalmanın çaresini yerin altına sığınmakta bulmuşlar ve kendilerine güvenli bir alan oluşturmuşlardır. Önceleri güvenlik için kullanılan yerler şimdi ise ziyaretçilerine gizemli muhteşem eserler sunuyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

guldanebdr<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF