Genel

Atatürk ve Çarpıcı Aşk Hayatı – Dimitrina

"Bir kız sevdim ama, bana vermediler. Gençliğimi bıraktım Sofya'da."2 dakika


Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi ve askeri başarılarının gölgede bıraktığı bir çok konudan biri aşk hayatıdır şüphesiz. İlk olarak kaynaklardan en gerçek ve en duygusal gelen hikayeden başlamak istiyorum. Atatürk’ün yıllar sonra Ankara Bulgar Kooperif Tiyarosu oyuncularına sohbet arasında
“Bir kız sevdim ama, bana vermediler. Gençliğimi bıraktım Sofya’da.” dedirten hikaye.

Genç Osmanlı subayı Mustafa Kemal ilk görev yeri olarak Sofya’ya gidiyor. Askeri okullardan sonra sosyalleşmesi için güzel bir yer. Bilmediği Sofya’da yeni yeni insanlarla tanıştığı dönemlerde bir yemeğe davet ediliyor Osmanlı Subayı olarak. Hazırlıklardan sonra yemek salonuna hepinizin hayal edeceği o karizmatik duruşu ile girer.  Salona girer girmez o zamanın en asil ailelerinden birinin kızı olan Dimitrina’yı görür.  Gözlerini Dimitrina’dan alamaz. Kaynaklarda Dimitrina’nın çok güzel bir kadın olduğundan bahsedilir. Mustafa Kemal masasına geçer. Arka planda Vals çalmaktadır.

Bazı anlar vardır birini görürsünüz bir şeyler olacağını bilirsiniz,hissedersiniz ama ne olduğunu kestiremezsiniz ya Mustafa Kemal o durumdadır. Bir şeylerin olacağının farkındadır ve ne olacağını kadere bırakmak istemez. Arkada çalan Vals'ın etkisi ile nabzının vuruşuna hakim olamayıp hiç tereddüt etmeden Dimitrina'yı dansa davet eder. Günümüzde böyle bir şey olsa taktir edersiniz ki o dansı asil bir ailenin kızına davet eden kamu görevlisi gözünü Doğubeyazıt'ta veya Çemişgezek'te açardı. O zamanlarda bu kadar olmasada yinede davet etmek ve kabul etmek büyük cesaret. Dimitrina çok etkilenir gözlerinin içine bakar ve bir kelime etmeden ayağa kalkar. Bütün salon şaşkınlıkla Mustafa Kemal'e ve elini tuttuğu Dimitrina'ya bakarlar. Klasik olarak kodamanların dedikoduları ve kıskançlıkları salonun havasını kaplar. Mustafa Kemal'in mavi gözlerinden ilk görüşte aşık olduğu bellidir. Bir iki kelime ile birbirlerine duygularını belli ederler. O an salonda Dimitrina için bir çift mavi göz, Mustafa Kemal için saf bir güzellik vardır diğerlerini ikiside unutur. Ortada bir şeyler olduğu salondakiler için gayet nettir. Dans biter, Mustafa Kemal yemekten sonra evine geçer. Ertesi gün Dimitrina için hayli zor bir gün olacaktır. Ailesi Dimitrina'yı karşılarına alır ve neler olduğunu sorar. Dimitrina önce ki geceden aldığı cesaretle Mustafa Kemal'e aşık olduğunu söyler, tabi asil bir ailenin kızı bir Osmanlı subayına aşık olamaz ve ailesi karşı çıkar. Dimitrina'nın ciddiyetini anlayan ailesi gecenin etkisi ve Mustafa Kemal'in karimaztik davranışlarının etkilediğini gerçekten oturup sohbet edince bu duygunun değişeceğini düşünerek çağırın bakalım şu delinkanlıyı der. Mustafa Kemal eve gelir yaşına göre gayet istekli ve kararlı görününce ailesi bırakalım birbirlerini tanısınlar der. Dimitrina ve Mustafa Kemal artık bir ilişki içindedir. Buluşurlar parklar,tiyatrolar buz patenleri derken olayların ciddiye gittiği anlaşılır. Dimitrina'nın babası Bulgar Çarı için önemli bir insan savaş kahramanı bir general ve zamanında savunma bakanlığı yapmış bir adam.  Damat adayımız ise sadece bir Osmanlı Subayı olacak iş değil tabi ki. Ayrıca Mustafa Kemal'in Bulgar Çarı'nın önünle önemli bir insanın kızıyla dans etmesi bir tür meydan okuma olarak anlaşılır ve ortam gerilir.

Aradan zaman geçer Mustafa Kemal beklenmeyen bir anda çokta romantik olmayan bir şekilde Dimitrina'ya evlenme teklifi eder. Dimitrina hiç düşünmez evet der. Fakat atladıkları bir şey vardır. Evlenmek için evlenecek olan iki kişinin evlilik kararı yetmez. 

Babası bu işe razı olmaz. Mustafa Kemal ve Dimitrina üstü açık ve kapalı defalarca tehdit edilir. 30 yıl sonra dünyaya meydan okuyacak adama tehditler tabi ki komik gelir. Hiç umursamaz. Dimitrina'nın babası Mustafa Kemal'i çağırır ve kızı ile evlenmesinin mümkün olmadığını bundan sonra görüşmemelerinin herkes için iyi olduğu gayet ciddi ve kararlı şekilde söyler. Bu olaydan sonra Mustafa Kemal ve Dimitrina'nın haberleşmeleri tamamen engellenir. Olayın üzerinden biraz zaman geçer ne Dimitrina eski Dimitrinadır ne de Mustafa Kemal eski Mustafa Kemal. Dimitrina evde kendi kendine bir prorestoya başlar kimseyle konuşmaz yemek yemez uyku uyumuz olmuştur. Ailesi endişelenir ve Dimitrina'nın Mustafa Kemal'i unutmasına bir çözüm olarak dengi olan biriyle nişanlanacağına dair bir haber ortaya çıkarırlar. Mustafa Kemal nişan haberini alınca yıkılır. Ne yapacağını bilemez, öfkelenir. Görev süresinin bitmesine az zaman kaldığı ve nişan haberini aldığı için toplar tasını tarağını İstanbul'a döner. Oysa ki nişan olacağı zaman Dimitrina kendi canına kıyacağını söyleyerek nişanı reddeder. Fakat Mustafa Kemal'e gelen haber nişanlandığı üzerinedir. Dimitrina'ya çok kırılır Mustafa Kemal. İlk kalbini kıran kadın 18 yaşından 30 yaşına kadar Mustafa Kemal'i bekler. 30 yaşına geldiğinde ailesinin baskısına dayanamaz ve biriyle evlenir, bu evlilikten 2 çocuğu olur. Dimitrina 7 Ağustos 1966 gecesi ölmek için yattığı yatağında kardeşi Olga'ya "Biliyor musun ? rüyamda onu gördüm. Galiba nihayet Mustafa Kemal'e kavuşuyorum" der.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oğuzhan Yıldırım<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF