ATATÜRK VE BİR ŞEHİR : İki “Gazi” bir Antep

1 dakika


“Bey Mahallesi, hane 41, cilt 86, sayfa 56, Zübeyde’den doğma, Ali Rıza oğlu, 1881 Selanik doğumlu Gazi Mustafa Kemal” diyor ki “Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler.’’ 

Gazianteplilerin emsal olarak gördüğü Gazi Paşa’ya, Şahin Bey’in, Molla Mehmet nam-ı diğer Karayılan’ın veya Şehit Kamil’in içindeki vatan aşkıyla yanan, o kalbi harlayan, onlara yol gösterene ve onun memleketi olan Gaziantepli kahramanlara değinmek isterim biraz. 

Milli mücadele döneminde Gaziantep 10 ay 9 gün Fransız işgali altında kalmış, Fransızların, şehri bombalamasından, mitralyözlerle taramasından, hücumlarından yılmamış; tamamen Kuvay-i Milliye güçleriyle, Ankara’dan yani düzenli ordudan yardım almadan, 25 Aralık 1921 günü Gazi Mustafa Kemal’in ‘’Bağımsızlık benim karakterimdir’’ sözünün canlı örneklerinden olan bir mücadele ile özgürlüğüne kavuştu.

Nüfusunun 4'te 1'i şehit, kalanı da gazi olan Antep'in 11 ay süren emsalsiz mücadelesiyle yazdığı bu destan, Türk Milleti’nin gönlünde de hak ettiği yeri almış, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararıyla 8 Şubat 1921 tarihinde şehrimizin adı "Gazi" unvanı ile taçlandırılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal ve Gaziantep şehrinin unutulmayan kavuşması ise 26 Ocak 1933 tarihinde olmuştur. Gazi Mustafa Kemal’in şehre attığı ilk adımdan itibaren tüm şehir bayram gününü yaşamaya başlamıştı. Bu mutluluğu daimi bir hale getirmek isteyen dönemin Valisi Lütfi Bey, Belediye Başkanı Hamdi Kutlar’ın teklifi ve il meclisinin kararıyla şehir Atatürk’e olan minnetini göstermek için ona fahri hemşehrilik mazbatasını teklif etti. Atatürk’ün “Bey Mahallesi, hane 41, cilt 86, sayfa 56, Zübeyde’den doğma, Ali Rıza oğlu, 1881 Selanik’’ nüfus bilgileri ile Gaziantep halkından birisi olmasına binaen, Gaziantep halkı hem bağımsızlıklarını kazanmalarını, hem de Atatürk’ün hemşehrisi olma gururunu ve sevincini hala haklı olarak kutlamaya, Atatürk ile yaşamaya ve Atatürk’ü yaşatmaya devam etmektedir. 

                                                                                                   

Mustafa Kemal Atatürk ise Gaziantep halkına olan sevgisini  ‘’Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki? Onlar yalnız Gaziantep'i değil, bütün Türkiye'yi kurtardılar." Sözüyle dile getirmiştir. 


Kaybının acısını yıllardır yüreğimizde taşıdığımız, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’üaramızdan bedenen ayrılışının 82. yılında sevgi, saygı ve özlemle anarken akıllara tekrardan

‘’ Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.’’ sözünü getirerek umudumuzu kaybetmememiz gerektiğini söylemek isterim. 

Esenlikler dilerim..Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Ahmet Furkan Ünlü<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF