Aşçılık Üzerinden Kapitalizm Sorgulaması: Jon Favreau’nun Chef’i

Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacaktır. -Andy Warhol6 dakika


Bazı filmler ne çarpıcı bir hikaye vaadeder ne de dramatik bir son ama öyle bir tat bırakır ki izleyende, film bittiğinde baş karakteriyle tanışmak, oturup sohbet etmek istersiniz. İşte Chef de tam olarak böyle bizden bir “iyi hisset” filmi! Üstelik bu sefer sohbet etmek için güzel bir sebebimiz daha var çünkü filmin başrol oyuncusu aynı zamanda filmin yazar ve yönetmeni Jon Favreau. Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Dustin Hoffman gibi yıldız oyuncuların yan rolde olması başta garip gelse de yönetmenin sıcak oyunculuğu kendini hemen kabul ettiriyor.

Film, işini severek yapan restoran baş aşçısı Carl Casper’ın, çalıştığı restorana gelen gurmenin alaycı bir eleştiri yazısı yayınlaması, hatta bu eleştirinin Twitter’da viral olup aşçıyı rezil rüsva etmesi hikayesi üzerinden gelişip, temelde kapital üzerine kurulu düzende hepimizin yaşadığı daha derin bir ikileme doğru sürükleniyor: Belli sınırların olduğu kurumsal bir fanusta vasat ama satan ürünler çıkarmak mı yoksa yaratıcılığını sonuna kadar kullanabildiğin özgün bir iş dünyası kurgulamak mı?

Restoranın kendi menülerinin dışına çıkmamasını istemesinden, daha iyisini yapabilecekken sürekli kendisini standartlara hapsetmesinden bunalarak ikinci seçeneği seçen Carl Casper’ın, “El Jefe” adını verdiği seyyar şirin bir taco yemek kamyonu edinip kendi Küba sandviçlerini satmaya ve hayallerinin peşinden koşmaya karar vermesi, sizi de karakterin seçimine yöneltip sonrasında gelişen özgür hayatını deneyimlemeye davet ediyor. Bunun yanında işini severek yapan insanların sözde eleştirmenler tarafından ad hominem* yoluyla nasıl kolayca yıpratılabildiği ve sosyal medyanın sansasyonel popülarite etkisi üzerine bolca yapılan ince göndermelerle film aynı zamanda tam bir dönem filmi etiketine oturuyor.

Yönetmenin rolünün hakkını vermek için aylarca aldığı aşçılık eğitimi, iştah kabartan yakın plan aşçılık sahnelerinde etkisini öylesine hissettiriyor ki, filme ara verip kendinizi mutfakta sandviç yaparken bulabiliyorsunuz, bu yüzden önceden yanınıza aldığınız birkaç atıştırmalık film boyunca sizi idare edebilir.

Aile ilişkileri konusunda birkaç sahnedeki ufak kopukluklara rağmen gastronomi ilgilisi ve girişimci ruha sahip olanların büyük bir keyifle izleyeceği film, basit gibi duran ama özünde verdiği iddialı mesajlarla lezzetli bir sinema şöleni sunuyor.

İyi seyirler..

*ad hominem: eleştirinin işe ve argümana yapılmasından çıkıp şahsa yönelmesi

Tadım yaptığımız restoran ve yemekleri paylaştığımız instagram sayfamızı takip edebilirsiniz:
www.instagram.com/nerdeneyiyoruz


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yavuz Yıldırım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF