Arınalım Yunalım Güçlenelim

Arınmak, yunmak, güçlenmek için işgal kuvvetlerinden kurtulmak gerekir.5 dakika


Arınmak, yunmak, güçlenmek için işgal kuvvetlerinden kurtulmak gerekir. İşgalcilerden kurtulmak için ise önce işgali görmek, işgal nedir, kimler tarafından nasıl yapılır bilmek gerekir.

İnsiyatifimizin, kontrolümüzün dışında dahili ve harici alanlarımızda türeyen, özgür bilime, sanata ve felsefeye, kısaca özgür yaşayışa engel teşkil eden her somut ve soyut türedi, bizim için işgal kuvveti demektir. Bu zararlı türedilerin, insanlığımıza pıranga vuran zincirlerini boynumuza, bileklerimize takmasına dahilde ve hariçte yardımcı olanlar ise işgalcidir. Kendi çıkarlarının peşinde işgalcilere yardım eden dahili ve harici, somut ve soyut bizden sandığımız kuvvetler ise hainlerdir.

Mevcut durumları kolay anlamamızı, süreçleri kavrayıp gereken müdaheleler için süratle atılmamızı sağlayacak plânlar yapmamızı sağlayan iki temel aracımız vardır. Dilimiz ve dilimizi temsil ettiğimiz alfabemiz.
 
Dilimize girecek veya girmiş olan kökü yabancı kelimeleri tespit edip derhal uygun anlamlarıyla örtüşen kökler vasıtasıyla kolay anlaşılır ve yazılır hale getirmek mecburiyetindeyiz. Böylece ulusça durumları takip ve tepki süremiz kısalacak, vaziyetlere hakimiyetimiz artacaktır.

Ayrıca dünyanın sanat, bilim ve felsefe gelişmelerini çeviri yöntemlerimizle derhal dilimize dahil etmeliyiz, yorumlamalıyız, üzerlerine yeni çıkarımlarda bulunup tekrar dünya sahasına, bu sefer daha verimli ve yaşamı yücelten halleriyle koymalıyız. Tabiatıyla çeviri çabalarımız en az dilimizi sadeleştirme çabalarımız kadar önemlidir.

Böylece düşünce derinliğimizi arttıracak, ulusça üretme ve yönetme kabiliyetlerimizi geliştireceğiz.

Şimdiki ve gelecekteki işgalcilere karşı dayanıklılığımızı arttırmanın temel yollarından bir diğeri dilimizi sade konuşmanın yanında hızlı ve anlaşılır yazabilmektir.

Net yazılı iletişimimiz için alfabemizi de süratle geliştirip derinleştirmeliyiz. Eski işleri daha hızlı ve yeni yöntemlere daha verimli yapmamızı sağlıyorsa, dilimizi geliştirme gayemiz başarıya ulaşıyor demektir.

Öz dilimizde kültür, sanat, bilim yaparak üretim imkânlarımızı yeni tekniklerle geliştirip hızlandırarak özgürleşecek, yunacak, her geçen gün daha çok arınacağız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yunus Pandur<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF