Anksiyete ile Mücadele Ederken Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayabilecek Yöntemler

1 dakika


Topluluk önünde konuşurken, geleceğe dair kaygılar vb şekillerde ortaya çıkan anksiyeteyi kısaca tanımlamak gerekirse: İlk çağlarda sahip olduğumuz ve bizleri tetikte tutan hayatta kalma iç güdüsünün günümüz modern insanında anksiyete veya başka bir deyişle kaygı bozukluğu biçiminde görülmesidir. Günümüzün en yaygın sosyal ve psikolojik problemi olan anksiyeteyle mücadele ederken kullanılabilecek yöntemlere birlikte bakalım!

Hislerinizi Adlandırın

O an ne hissettiğinizi dikkatle gözlemleyin ve onu tanımlayın, örneğin "Şu anda korkuyorum" "Bunaldım" gibi. Yapılan araştırmalar hissettiğimiz duygularımızı belirleyip adlandırdığımızda psikolojik olarak rahatlattığını, sinir sistemimizi düzenlediğini ve olayları daha net ve berrak biçimde görebildiğimizi gösteriyor.

Duygularınızı Kucaklayın

Duyguların sınırlı bir zaman aralığı vardır, genellikle bu 30 ila 90 saniye arasındadır. Ortaya çıkar, zirve yapar ve giderler, tıpkı denizdeki dalgalar gibi. Hissetmiş olduğunuz kötü duyguların sonsuza dek sürmeyeceğini fark ettiğiniz anda bunlarla mücadele edebileceğinizi fark edecek ve kendinizi daha iyi hisseteceksiniz, unutmayın en kötü duygular bile sonsuza dek sürmez.

Kendinize Karşı Merhametli Olun

Kendinize yüklenmeyin, tıpkı yakın gördüğünüz bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz bir kişinin benzer bir problem ile karşı karşıya olup ona göstereceğiniz yakınlık, merhamet ve sevgiyi kendinize de gösterin, böylelikle yaşadığınız süreçte yalnız olmadığınızı ve sizinle aynı kaygıları yaşayan daha birçok insanın da olduğunu görmeye başlayacaksınız.

Kendinize İyi Bakın!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Kaan Özcan<span class="bp-unverified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF