An Easy Girl (Eng.)

Senarist Dominique Sampiero "'Kadınların önüne geçilemez hafifliğinin' vücut bulmuş hâli olan Sofia, tuhaf masumiyetiyle erkek hakimiyetinden kurtulmayı başarıyor."4 dakika


Fransa’da çekilen bu film, liseden yeni mezun olan 16 yaşındaki Naima ile 22 yaşındaki kuzeni Sofia’nın aralarında geçen olayları beyazperdeye taşıyor. İki kadın arasındaki hem güven duygusunu hem de kıskançlık duygusunu anlatıyor. Kendilerindeki farklar ve aslında ailedeki farklılıklar onları yakınlaştırdığı kadar bir yandan da uzaklaştırıyor ve bu etkiler, hayata karşı bakış açılarında değişiklik gösteriyor.

Ailesini kaybeden, maddiyatı önemsemeyen ve önemlisi de hayattan fazla bir beklentisi olmayan, “hedonist” yaşam tarzı ile kendini var etmeye çalışan Sofia, zevk, tutku ve heyecan üçlüsünü yaşamak istiyor. “Carpe Diem” ile düşüncelerini gerçekleştirmekten zevk alıyor ve kendi değerlerinden farklı olarak Naima’nın değer yargılarının çatışmasını anlıyoruz ve aynı zamanda Sofia’nın ve Naima’nın iki farklı kadının hayat mücadelesini bu filmde görebiliyoruz. 

Sofia, yaz ayını kuzeninin evinde geçirmek için Paris’e gelir. Fakat Naima tam olarak Sofia’nın zıttıdır. En yakın arkadaş gibi davranmalarına rağmen iki farklı düşünce yapısına sahiptirler. Naima’nın annesi temizlik çalışanıdır ve maddi yönden güçlü değillerdir fakat Sofia’nın çantası, eşyaları, gözlüğü bir markanın ürünüdür. Hayatını daha “kolay (easy. eng.)” şekilde ilerletmeye çalışan biri ile tüm zorluklara karşı göğüs germeye çalışan bir başkası ile arasındaki mücadele burada göze çarpmaktadır. 

Zevk… Tutku… Şehvet ve en önemlisi “Kolaylık”… Bu dünyadaki bazı değerleri kaybetmek ve beraberinde varoluşundan zevk almamak… “Hedonizm ve beraberinde nihilizm… Kaybolmak… Kendini unutmak… Sınırsız olmak ve bunu özgürlük zannetmek…” 

İki farklı hayat, iki farklı sonuçlar… Düşünce yapılarının değişikliği ve sorumluluklar… Bu film bazı isteklerinizi değiştirebilir…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Aleyna Kaba<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF