Aklımızı Başımızdan Alan “Monofobi(a)”

"...yaşaması gereken hislerinin zaman zaman bayağılaşarak tüketilmesine neden olabilmektedir."9 dakika


Monofobia halk arasında kullanılan anlamı ile “yalnızlık korkusu”dur. Yalnızlıktan korkmak, yalnız kalmamak için elinden gelen her şeyi yapıp asla tek başına hareket edememektir. Arkadaşsız kalmaktan, ailemizi kaybetmekten, yalnız seyahat etmekten, yalnız alışveriş yapmaktan korkmaktır. Bu korkunun kendimizde olduğunu hissettiğimiz zaman daha çok insanlara sarılmak yerine, onlarla daha fazla vakit geçirmek istemek yerine neden bunun sebeplerini araştırmıyoruz? 

Psikolojik olarak birçok korku bilinçaltımızdan gelmektedir; fakat biz bu korkuların üzerine gidip onları aşmak yerine, korkularımızın üzerini kapatmaya ve beraberinde de yokmuş gibi davranmaya başlarız. En büyük hata bir şeyi yok saymaktır ve biz bunu ruhumuzdaki hasar için yaparız. 

 Başka bir anlamda, ruhumuzun kırılmış olan noktasını yok sayarız ve onarmaya çalışmayız. Fakat belirli bir zaman geçtikten sonra nüksettiğinde sanki o olay hiç yaşanmamış gibi kendimize kızarız. Sadece ruhen değil, fiziksel olarak da fobiler bize zarar verebilir. Bu fobiye sahip olan insanlar yalnız bırakıldıklarında panik atak geçirirler ki bu toplumsal kaygılardan sık görülen bir reaksiyondur. Yalnız olmaları veya gözlerden uzak tutulduklarını düşündükleri durumlarda düşüncelerinde yoğun bir endişe duygusunun hakim olması, bir kişinin monofobik özellik taşıdığının en yaygın belirtilerinden biridir. Bu bozukluğu olan insanlar aynı zamanda tek başına kalmaları durumunda ortaya çıkmayı bekleyen bir felaket olduğuna da inanırlar. İşte bu yüzden şimdi size, monofobi olduğumuzu hissettikten sonra ne yapmamız gerektiğinden bahsedeceğim.

Monofobi aslında kendine değer vermemek üzerine kurulu bir korkudur. İnsan kendine değer vermezse aşağılık kompleksine girer ve kendi özgüvenini kaybeder bu durumda da değersizlik üzerine kurulmuş bir korku oluşur. Kendimizi yok saymak ile gelen özgüvensizlik, kendimize karşı saygısızca davranmak, hakaret etmek, beğenmemek, mükemmelliyetçilik, hayatın herhangi bir döneminde terk edilmiş olmanız ya da öyle hissetmeniz, sevilmemiş ve ihmal edilmiş olmanız bu sebeplerden olabilir. Belki hayatınızın belli bir dönemine kadar yalnızlığı hiç tatmamış oluşunuz ondan korkmanıza yol açabilir. 

Bunu engelleyebilir miyiz? 

Doktorlara göre, bu fobinin gelişmesine yol açtığına inanılan bir diğer deneyim, genellikle çocukların ebeveynleri tarafından terk edilmesidir. Bu, çocukluk travmasına neden olur ve büyüdükçe onları daha çok etkiler. En sık kullanılan tedavi şekli bilişsel davranışçı terapi ve sistematik duyarsızlaştırma veya maruz kalma terapisidir. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre özgül fobileri olan kişilerin yaklaşık %75’i korkularını bilişsel-davranışcı terapi ile aşıyor. Yalnız geçirilen zaman, insanı daha özgür ve daha öz güveni yüksek bireyler haline getirir. Bu da beraberinde tüm korkuları aşmamızı sağlayabilir. Hafif derecede monofobi vakalarında tedavi bazen çok basit olabilir. Terapistler hastaları, yalnız başınayken müzik dinlemek veya evde televizyon izlemek gibi yalnız değilmiş gibi hissetmelerini sağlamak için birçok farklı ilaç önermektedir; bunlar arka plan gürültüsü yapan aletler olabilir. Tenha olan yerlerin sessizliğini kesmek için gürültüyü kullanmak, çoğunlukla, monofobi çeken insanlar için büyük bir yardımcı olabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Aleyna Kaba<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF