Açık Öğretim ile Psikolog olunur mu?

Psikoloji öğrencileri mesleklerine sahip çıkıyor. Açıktan öğretim ile psikolog olunmaz diyor.2 dakika


Psikoloji öğrencileri, 16 Haziran günü İstanbul Üniversitesi Beyazıt ana kapı önünde buluşup, psikoloji açık öğretime uygun değil dedi.

Gerçekleştirdikleri basın açıklaması sonrasında açık kürsü kurup dertlerini anlatan üniversiteliler, “Psikoloji alanında edinilen eğitimler yüz yüze geliştirilmesi gereken kazanımlardır.” dediler. Psikologlar ve psikoloji öğrencileri bu karardan geri dönülmesi gerektiğini birer birer anlattılar. Psikoloji öğrencisinin yeterli teorik bilgiye, pratik beceriye ve iletişim becerilerine sahip olarak mezun olması gerektiğini söyleyen üniversiteliler; bunun ancak örgün öğretim ile uygulamalı ölçme-değerlendirme becerileri, gözlem, görüşme ve deney ortamlarında usta-çırak ilişkisi ile gerçekleşebileceğinin zorunlu olduğunu belirttiler.

Türk Psikologlar Derneği’nden psikologlar haber kanallarına yaptıkları açıklamalarda ve sosyal medyadaki paylaşımlarında “Psikolojide mesafe olmaz” dediler. Etik ihlaller yapılmasının potansiyel risk taşıdığını anlattılar. Açık öğretimde 10 kitap 50 slaytla bu işin halledilemeyeceğini söyleyen psikologlar, bölümün etkileşime dayalı olduğunu akademisyen ile üniversitelinin yüz yüze yaptığı uygulamalı derslerin kritik olduğunu anlattılar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Derya Saadet<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF